3 milyon doz domuz gribi aşısı var

Aysel ALP/ANKARA
14.08.2014 - 10:40 | Son Güncelleme:

Domuz gribi aşılarına ne oldu? 6 milyon doz aşının tamamı kullanıldı mı? Kullanılmayan aşılar Nevşehir'de meyve-sebze soğuk hava deposunda mı tutuluyor? Bakanlık aşılarla ilgili bir soruşturma açtı mı? CHP'nin Meclis'e taşıdığı bu sorulara Sağlık Bakanı Müezzinoğlu yanıt verdi.

CHP, 2009 yılında dünya genelinde ortaya çıkan olası domuz gribine karşı önlem olarak alınan 6 milyon doz aşının akıbetini Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na sordu. Söz konusu aşılar kamuoyunda büyük tartışma yaratmış, Başbakan Erdoğan da, dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın aksine 'aşı olmayacağını' açıklamıştı.

YENİ SALGIN ORTAYA ÇIKARSA, AŞILAR DEĞİŞECEK!

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, aşılarla ilgili konuyu verdiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, domuz gribi aşısı alımlarının eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ döneminde gerçekleştiğini belirttikten sonra, sorulara yanıt verdi. 6 milyon doz aşıdan 3 milyonunun kullanıldığını, 3 milyonunun ise stoklandığını belirttikten sonra, olası bir salgında 3 milyon aşının yeni karakterli grip aşısı ile değiştirileceğini açıklaması dikkat çekti. Tanrıkulu bu durumu, "3 milyon doz aşı kullanılmayacak durumda olup, bekletilmektedir" sözleriyle değerlendirdi.

İşte Tanrıkulu'nun soruları ve bakan Müezzinoğlu'nun yanıtları:

Soru 1 Alımı yapılan aşıların akıbeti nedir?

Pandemik grip ile mücadele kapsamında yaklaşık 6.000.000 doz aşı alınmıştır. Yaklaşık 3.000.000 doz aşı kullanılmış, 3.000.000 doz aşı da tedbir amaçlı stoklanmıştır. Stoklanan 3.000.000 doz aşı muhtemelen bir salgın durumunda ihtiyaç duyulacak yeni karakterli grip aşısı ile üretici firma tarafından değiştirilecektir.

SOMUT BİR İDDİA YOK AMA İNCELEME BAŞLATILDI

Soru 2. Bu konuda bir soruşturma ve inceleme yaptınız mı?

Tüm idari işlem ve tasarruflarda olduğu gibi pandemi ile ilgili yürütülen tüm işlemlerde de idari ve yasal kontrol mekanizmalarına tabidir. Somut bir iddia olmamasına rağmen Bakanlığımızca inceleme başlatılmış olup, inceleme devam etmektedir.

AŞILAR SEBZE MEYVE DEPOSUNDA MI?

Soru 3. Bu aşılar nerede tutulmaktadır?

Pandemik grip aşısı Havaalanı yolu 22 km'de bulunan ve Bakanlığımıza ait Soğuk Hava deposunda muhafaza edilmiştir. Halen önlem amacı ile bulundurulan 3.000.000 doz aşımız da Bakanlığımıza ait diğer tüm aşılar ile birlikte aynı yerde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Aşı ve İlaç deposunda muhafaza edilmektedir.

Soru 4. Aşıların Nevşehir'de meyve sebze soğuk hava depolarında tutulduğu iddiaları doğru mudur?

Aşıların Nevşehir'de meyve sebze soğuk hava depolarında tutulduğu iddiaları doğru değildir.

Soru 5. Alınan aşıları Sağlık Bakanlığının muhafaza edebileceği soğuk hava deposu, ilaç deposu mevcut mudur? Mevcutsa bu depo ya da depolar nerededir?

Sağlık Bakanlığının aşıları muhafaza edebileceği soğuk hava deposu mevcut olup Ankara- Akyurt ilçesi havaalanı 22 kilometresinde yer almaktadır.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı