GeriEkonomi 3 milyon dolara eşinin memleketi Hacıbektaş’a ilk fabrikayı kurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3 milyon dolara eşinin memleketi Hacıbektaş’a ilk fabrikayı kurdu

3 milyon dolara eşinin memleketi Hacıbektaş’a ilk fabrikayı kurdu

Hey Tekstil’in kurucu ortağı ve TGSD’nin Başkanı Aynur Bektaş, eşi Süreyya Bektaş’ın memleketi Nevşehir Hacıbektaş’ın ilk fabrikasını kurdu. Hacıbektaş’taki fabrika, aynı zamanda Nevşehir’in de ilk konfeksiyon fabrikası. 16 Ağustos’ta yapılacak

Hacıbektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Etkinlikleri kapsamında açılacak fabrika için bugüne kadar 3 milyon dolar harcandı.

TÜRKİYE Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı (TGSD) ve Hey Tekstil’in kurucu ortağı Aynur Bektaş, eşi Süreyya Bektaş’ın memleketi Nevşehir Hacıbektaş’ın ilk fabrikasını kurdu. Hacıbektaş’taki fabrika, aynı zamanda Nevşehir’in de ilk konfeksiyon fabrikası olma özelliğini taşıyor. 16 Ağustos’ta yapılacak Hacıbektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Etkinlikleri kapsamında açılacak fabrika için bugüne kadar 3 milyon dolar harcandı. Fabrikanın açılışını anma törenleri kapsamına alınması ise yerel yönetimin isteği ile oldu. 1992’de bankacılıktan emekli olduktan sonra 1992’de 500 metrekarelik bir atölyede Hey Tekstil’i kuran Aynur Bektaş, İstanbul’dan sonra ikinci fabrikasını kendi memleketi Çankırı Çerkeş’te geçen yıl açmıştı. Hacıbektaş, Aynur Bektaş’ın üçüncü fabrikası oldu.

5 MİLYON DOLAR YATIRIM: 6 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada ilk etapta 250 kişi çalışacak. Önümüzdeki yıl fabrikaya 2 milyon dolar daha yatırım yapılacak, böylece yatırım tutarı 5 milyon doları bulacak. Ek yatırımla 16 bin metrekareye çıkılacak ve kapasite artırımına gidilecek. Bir içinde çalışan sayısı da 500’e ulaşacak. Hacıbektaş’a ilk önce 5 milyon dolarlık bir yatırımla 200 odalı bir otel kurmayı planladıklarını belirten Aynur Bektaş, "1.5 yıl önce Vali ve Kaymakam, bütün yerel yönetim bizi ziyaret ederek otelden önce konfeksiyon yatırımını yapmamızı istediler. Biz de seve seve bunu yaptık. Otelin yapımını erteledik. Bizim için Hacıbektaş’ın manevi yönü çok fazla" dedi.

İŞÇİ MALİYETİ ÇOK DÜŞÜK: İstanbul’da bin dolar civarında olan işçi maliyetinin Hacıbektaş’ta 550 dolar civarında kalacağını belirten Bektaş, şunları söyledi: "İşçi maliyetinde taşıma servislerinin payı çok yüksek. Hacıbektaş’ta servis bile olmayacak, fabrika evlere çok yakın. Herkes yürüyerek bile işine gidip gelebilecek. Herşey yöreden uygun fiyatla alındığı için yemek maliyeti de çok düşük. Memleketim Çankırı Çerkeş’teki fabrikamızda da aynen böyle işe başladık. Çerkeş’in ikinci fabrikasını biz kurduk. 6 bin metrekareyle yola çıktık, 16 bin metrekareye ulaştık. Burada da aynen böyle yapacağız. Altyapı çok önemli, yatırıma doğru başladıktan sonra büyümek daha kolay oluyor. Çerkeş’e şu anda aylık 500 milyon YTL para aktarıyoruz, maaş vs olarak. Bu rakam 10-15 bin nüfuslu yöreye büyük bir katkı demek. Hacıbektaş’ta da bu kadar olacak."

ÇALIŞANLARIN TAMAMI KADIN: Hacıbektaş’ta turizm olduğu için kadınların mağdur olduğunu söyleyen Bektaş, "Fabrikada çalışacak genç hanımların 180’ini makinacı, ütücü, kalite kontrolcü olarak eğitiliyor. Fabrikada güvenlik hariç tüm çalışanlar hanımlardan oluşuyor. Büyük bölümü lise veya üniversite mezunu ve düşünce olarak çalışmaya çok uygunlar" dedi.

Hacıbektaş’ta otel yatırımı için önce villa yapıp satacak

AYNUR ve Süreyya Bektaş, "Bizim için manevi yönü çok fazla" dedikleri Hacıbektaş’a 200 odalı, yüzme havuzlu, spor, kongre ve seminer salonları olan otantik bir otel yapmayı planlıyordu. Otel yatırımı için ayrılan 3 milyon dolarla yerel yönetimin ricasını kıramayarak konfeksiyon fabrikası kuran Bektaş Ailesi, otelden vazgeçmedi. Aynur Bektaş, otel arazisinin hemen yanında aldıkları arsa üzerine 100 villa yapıp satacaklarını, geliriyle de otelin yatırımının bir bölümünü karşılayacaklarını söyledi. Bektaş, Alevi kesimin ziyareti için özel bir yer olan Hacıbektaş’ta bugüne kadar konut olayının çok ihmal edildiğini belirterek, "Burada konuta çok talep var. 700 metrekare bahçeli dubleks villaların ortalama satış fiyatı 100 bin dolar olacak. Bu vilların getirisi otel yatırımına yetmez, ama en azından inşaat başlamazı sağlar" dedi.

Bizde çocuk işçi yok tüm çalışanlar sigortalı

AYNUR Bektaş, Hacıbektaş’ta açılacak fabrikada çalışacak bütün personelin Hey Tekstil’in Çerkeş ve İstanbul’daki üretim tesislerinde olduğu gibi tamamının sigortalı olacağını vurguladı. Tesislerde kesinlikle çocuk işçi çalıştırılmadığını vurgulayan Aynur Bektaş, "Bu tesislerde Levi’s, Reebok gibi dünya markalarına üretim yapılacak. Biz insan haklarına uygun çalışan bir şirketiz. Bunun da faydasını görüyoruz. Ben çok memnunum. İnsanlarımıza insan gibi davranınca verimi de artıyor" dedi.

Çerkeş’ten giden malda şikáyet yok, İstanbul’dan gidende çok

GEÇEN yıl açılan Çankırı Çerkeş’teki konfeksiyon fabrikasından her ay yurtdışına 300-400 bin adet mal gönderdiğin söyleyen Aynur Bektaş, "Bu ürünlerden tek bir şikayet gelmiyor, ama İstanbul’da üretilenlerden şikayet alıyorum. Anadolu’daki üretim çok daha özenli ve kaliteli" dedi. "İstanbul’da tutturamadığımız fiyatlar orada tutuyor, güzelce para kazanıyoruz" diyen Bektaş, şöyle konuştu: "İstanbul hakikaten artık üretim merkezi olmaktan çıkıyor. Tekstil yeniden konumlanıyor. İstanbul artık daha küçük adetler ve daha esnek, daha çabuk üretime doğru gidiyor. İstanbul daha moda marka yaratan ve dizayn oluşturan bir konuma geldi. Büyük adetli üretimleri artık İstanbul’daki fiyatlar kurtarmıyor. Bütün sanayicilerimiz yurtdışından önce Anadolu’yu bir kez denesinler. Tabii İstanbul’da da çok iş var. Kaliteyi daha artırarak, tasarım satabilmemiz gerekiyor."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle