GeriEkonomi 3 bin dolarlık turist istiyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3 bin dolarlık turist istiyoruz

3 bin dolarlık turist istiyoruz

İstanbul Shopping Fest’i Dubai Turizm Fuarı’nda tanıtan İTO Başkanı İbrahim Çağlar diğer turistlerin 3 katı kişi başı harcama yapan Körfez ülkeleri sakinlerini İstanbul’a çağırdı.

Türkiye’nin en büyük turizm, alışveriş ve kentsel markalaştırma projesi İstanbul Shopping Fest, ATM Dubai 2016 Uluslararası Turizm Fuarı’nda (Arabian Travel Market 2016) tanıtıldı. 25-28 Nisan tarihleri arasında düzenlenen fuardaki 85 metrekarelik İstanbul standı, ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Fuarda açıklama yapan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, “Ülkemize gelen yabancı turistlerin ortalama harcaması kişi başı 756 dolarken Körfez Ülkelerinden gelen turistlerde bu rakam 3 bin dolara kadar çıkıyor. Başta kendi bölgemiz olmak üzere tüm dünyadan turistleri İSF vesilesiyle şehrimizde ağırlamak amacıyla tanıtım faaliyetlerimizi yoğun olarak sürdürüyoruz” dedi. Bu yıl 23. kez düzenlenen ve 86 ülkeden 2 bin 800 firmanın katıldığı Fuar, dört günde 26 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı.

İSTANBUL CAZİBE MERKEZİ

Başkan Çağlar, İstanbul’un bölgenin cazibe merkezi konumunda olduğunu ifade ederek “Artık İstanbul’a kültürel bir değer olarak mal olan İstanbul Shopping Fest’in (İSF) hem perakende hem de turizm sektörü bakımından ülke ekonomisine katkısı büyük. Festivalimiz, Temmuz ayı boyunca yine şehrimize bereket getirecek. İSF için İstanbul’a gelecek misafirlerimizi, küresel markalar, yerel lezzetler ve medeniyetleri buluşturan muazzam bir kültürle karşılayacağız” dedi. İstanbul Shopping Fest Genel Müdürü Hicran Özbük de, “Hedefimiz tarihi, kültürü ve gastronomisiyle bir alışveriş ve eğlence merkezi olan İstanbul’u tüm dünyaya tanıtarak turist sayısını artırmak, alışveriş hacmini büyüterek dünyanın ilk beş destinasyonundan biri haline getirmek. İmparatorlukların başkenti olmuş İstanbul, bu yıl da 1-31 Temmuz tarihlerinde alışverişin de başkenti olacak” dedi. 

ONLİNE TOPTANLA 10 MİLYON $ CİRO

İŞ ve tatili birleştiren özgün modeliyle yerli hazır giyim üreticilerini yurt dışından gelen alıcılarla yılda iki kez Antalya’da buluşturan Dosso Dossi, toptan online satışta da zirveyi zorluyor. Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, Sibirya’dan Şili’ye kadar dünyanın dört bir yanında 50 ülkeye online toptan satış yaptıklarını belirterek, “İnternet ortamında müşterilerimize ürünü yüzde 5 daha ucuza sunuyoruz. Kazakistan’daki bir alıcımız  İstanbul’a gelmeden ddfs.com’dan alışverişini yaptığında 2000-2500 dolar tasarruf ediyor. İlk üç yıl sadece kadın giyiminde faaliyet gösteren ddfs.com artık erkek giyim ve aksesuarını da portföyüne ekledi. 

MESS’TE KUDRET ÖNEN DÖNEMİ

TÜRKİYE Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) yeni Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurulları çalışmalarına başladı. Kudret Önen, Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirdiği ilk toplantıda yapılan görev dağılımı sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Önen, “Ülkemiz ve sektörümüzün küresel rekabet yarışında ön sıralarda yer alması için üstümüze düşen her görevi yerine getireceğiz” dedi. MESS’nin 16–17 Nisan’daki Olağan 45. Genel Kurulu’nda seçilen yeni yönetim yaptığı görev dağılımı sonucunda Kudret Önen, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Hasan Özcan Aydilek ve Oğuz Nuri Özgen ise Başkan Vekili oldu. 

MASKO’DA YENİ BAŞKAN ERDOĞAN

DÜNYANIN en büyük mobilya kentlerinden biri olan MASKO’nun 26 Nisan’da gerçekleşen MASKO Seçimli Olağan Genel Kurulu’nda Selahattin Erdoğan ikinci kez başkan olarak seçildi. MASKO mobilya kenti için yapmış olduğu başarılı çalışmalar ile MASKO’nun adının daha fazla duyulmasını sağlayan Selahattin Erdoğan, yönetim ve denetim kurulunda değişikliğe gitmedi. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde 778 mağazasıyla hizmet veren dünyanın en büyük mobilya kentlerinden biri olan MASKO’da hiç boş dükkan olmadığını belirten Erdoğan, , “Ekibimiz ile iki yıldır gerçekleştirdiğimiz başarılı çalışmaların meyvelerini aldık” dedi.

TÜGİAD’TAN 1 MAYIS MESAJI

TÜRKİYE Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Rahmi Çuhacı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Türkiye’nin tüm kesimleriyle bir bütün olduğuna dikkat çeken Çuhacı, dünyadaki ilk 20 büyük ve güçlü ekonomi arasına girmeyi başaran Türkiye’nin bu birlik ve beraberliğini sürdürmesi halinde bütün zorlukların üstesinden geleceğini belirtti ve şu açıklamayı yaptı: “Devlet, işçi ve işveren arasında geliştirilecek sağlıklı diyaloğun, istihdamın gelişmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve kayıtdışı ile mücadelede ülke ekonomimizi güçlendireceği aşikardır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle