3 bin dolarlık maaş umudu Piri Reis’e tercih patlaması yaşattı

Hürriyet Haber
16.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Kamil Sağ, üniversite mezunlarına aylık en az 3 bin dolar iş garantisi verileceğini belirtti.

Piri Reis Üniversitesi’ni bu yıl tercih eden 174 öğrenciden 113’ünün ilk üç tercihlerinde üniversiteyi seçtiklerini ve 174 kişilik kontenjanlarının tamamen dolduğunu belirten Sağ, “Bu, ilk yılındaki Piri Reis Üniversitesi için çok büyük bir başarıdır” dedi.           
İş garantisi var
Prof.Dr. Osman Kamil Sağ, İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası üyesi 7 bin 500 denizcilik şirketiyle Türk Deniz Türk Deniz Eğitim Vakfı’nın (TÜDEV) Tuzla’da kurduğu Piri Reis Üniversitesi hakkında bilgi verdi.
Piri Reis Üniversitesi mezunlarına aylık en az 3 bin dolar iş garantisi verileceğine dikkati çeken Rektör ProfDr. Osman Kamil Sağ, “Piri Reis Üniversitesi’ni dikkatle izleyiniz. Bu üniversite sadece Türkiye’de değil, tüm dünya denizcilik eğitimi platformlarında büyük yankılar uyandıracaktır” dedi. Gelecek öğretim yılında ekonomik kriz nedeniyle, Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin toplam kontenjanlarının yüzde 40’ının, KKTC’dekilerin ise yüzde 75’inin boş kaldığını belirten Sağ, böyle bir ortamda Piri Reis Üniversitesi olarak 174 kişilik kontenjanlarının tamamını doldurduğunu, 5 Ekim’de eğitime başlayacaklarını belirtti.
113’ü ilk üç tercih
Sağ, “YÖK’ün her yıl yayınladığı Vakıf Üniversiteleri raporunda, Vakıf üniversitelerinin performansları bazı kriterlere göre değerlendirilmektedir. Bunlardan en önemlisi de, o yıl ilk üç tercihine göre yerleşen aday yüzdeleridir. En son yayınlanan 2007 raporuna göre ilk üç tercihte yerleşenlerin oranı yüzde 60, en düşük değeri ise yüzde 20 civarında gösterilmiştir. Üniversitemizi bu yıl tercih eden 174 öğrenciden 113’ü ilk üç tercihlerinde üniversiteyi seçmiştir” dedi.  Sağ, bu yıl öğrencilerinin yaklaşık yüzde 33’ünü denizcilik ehliyetli öğrencilerin oluşturduğunu kaydetti.

 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı