3 bin 600 kadın girişimci yarıştı birincilik ipini, Bigchesf göğüsledi

Hürriyet Haber
07.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Garanti Bankası ve Ekonomist dergisinin işbirliğinde, Türkiye Kadın Girişimciler Derneğinin (KAGİDER) katkılarıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda 3 bin 600’ü aşkın girişimcinin arasından Bigchefs Cafe&Brasserie’nin kurucusu Gamze Cizreli birincilik ödülünü kazandı.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Türkiye’de bugünkü ortamda işlerini kurmak veya büyütmek isteyen kadın girişimciler bilgi, cesaret ve finansman desteğine ihtiyaç duyuyor. Kadın girişimci sayısını gelişmiş ülke standartlarına ulaştırmak için topyekun seferberlik yapmamız, omuz omuza vermemiz şart” dedi.
Türkiye’ye değer katar
Ödül töreninde yaptığı konuşmada, tüm Türkiye’de girişimcilerin sadece yüzde 14.7’sinin kadınlardan oluştuğunu belirten Nafiz Karadere, şunları söyledi: “Türkiye’nin kalkınması, dünyanın birinci liginde yer alabilmesi ve dünya pazarlarında rekabet edebilmesi için özellikle kadın girişimcilerin her alanda var olması büyük önem taşıyor. Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nın ilk yılında başvuru sayısı 113 iken bugün bu sayı 3 bin 600’ü aştı. Ülkemizdeki kadın girişimci sayısının artmasının, Türkiye’nin istikrarlı, sürdürülebilir ve verimli büyümesine katkı sağlayacağına, iş yapış şekillerine yeni bir üslup, ticaret hayatına ise farklı değerler katacağına inanıyoruz.”
Ülkenin temel taşı
KAGİDER Başkanı Gülseren Onanç da Türkiye’de kadın girişimci olarak var olup büyüyen her kadının fazlasıyla ödüllendirilmeyi ve desteklenmeyi hak ettiğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Jüri toplantılarında 15 kadının hikayesini dinledim. Hepsinin ortak noktası gözlerinin içindeki umut dolu enerjiydi. Ama bir tanesi vardı ki beni gerçekten çok etkiledi. Bütün kariyeri boyunca kendisinin bir başkasına verdikleriyle hayata anlam katmayı kendisine düstur edinmiş. Yaşamın aslında almaktan değil, vermekten geçtiğini bizlere gösterdi. Sizler memleketimizin geleceğisiniz, umudumuzsunuz. Siz Türkiye’nin laik demokratik bir ülke olması için çok önemli, vazgeçilmesi mümkün olmayan temel taşlarısınız.”

Ödül alanlar ve şirketleri

TÜRKİYE’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda ödül kazanan girişimciler ve şirketleri şöyle sıralandı:
Birincilik ödülünü alan Gamze Cizreli, Bigchefs restoranlarıyla, 2009 sonu itibarıyla yıllık 15 milyon liralık ciroya ulaştı. Cizreli, yeni markalar yaratarak yurt dışına da açılmayı hedefliyor.
İkincilik ödülünü alan Persu Suni Deri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kurucusu Perihan Çöçelli, 2007 yılında kurduğu şirketin yıllık cirosu 7 milyon liraya ulaştı. Suni deri üreten şirket Suriye, İsrail ve Almanya’ya ihracat yapıyor.
Üçüncülük ödülünü kazanan Bonny Food Lezzet Çiçekleri’nin kurucusu Didem Güney Alsoy da ‘lezzetli çiçek’ formunda hediyeler yarattığı Bonny Food ile 1.3 milyon liralık cirosuyla bayilik yöntemiyle büyümeyi hedefliyor.
Anikya İznik Çini ve Seramik’in kurucusu Nejla Anıl ise sosyal girişimcilik ödülünün sahibi oldu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı