GeriEkonomi 3 akarsu santralına 6.6 milyon dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

3 akarsu santralına 6.6 milyon dolar

3 akarsu santralına 6.6 milyon dolar
refid:14621847 ilişkili resim dosyası

Elektrik Üretim A.Ş‘ye ait 19 gruba ayrılan 52 adet akarsu santralının özelleştirmesi dün birinci grupta yer alan İznik-Dereköy, İnegöl-Cerrah ve M. Kemalpaşa-Suuçtu hidroelektrik santrallarıyla başladı. Üç santral için en yüksek teklifi 6 milyon 600 bin dolarla Kent Solar Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti. verdi.

4 milyon dolar ek yatırım
Kent Solar Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Kutlucan ihale sonrası yaptığı değerlendirmede, 2 yılda 4 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını ve kurulu gücü 4 megavata çıkaracaklarını söyledi. Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu’nun komisyon başkanlığında dün yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. Elemesiz turda en yüksek teklif 3 milyon 600 bin dolar oldu. Daha sonra elemeli yazılı turlara geçildi. Üç tur olarak gerçekleştirilen elemeli yazılı turların ardından kalan yedi firma ile açık artırmaya geçildi. Açık artırmada başlangıç tutarı 5 milyon 350 bin dolar, artırım aralığı ise 50 bin dolar olarak belirlendi. Açık artırmanın 3. turunda en yüksek teklif 6 milyon 400 bin dolar oldu. Dördüncü turda ise Ges-En Enerji Elektrik Toptan Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Yeşildağ Mağazacılık Dayanıklı Tüketim Malları ve Gıda Ticaret Ltd. Şti. ihaleden çekilirken, turun en yüksek tutarı 6 milyon 550 bin dolar oldu. Açık artırmanın beşinci turunda, Kent Solar Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. 6 milyon 600 bin dolar teklif verdi ve nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi vermiş oldu.
İki haftada 52 santral
Bu yıl, 52 adet akarsu santralı de işletme hakkı verilmesi yöntemiyle 21 Mayıs’a kadar özelleştirilecek. 19 grup halinde özelleştirilecek santrallara yönelen tekliflerin sayısı 613’e ulaştı. Üçüncü grupta yer alan Kayaköy Santralı 88’le en fazla teklifin alındığı santral olurken, bunu 60 başvuruyla 9. grupta yer alan Kayadibi, 56 başvuruyla 10. grupta yer alan Bünyan, Çamardı, Pınarbaşı ve Sızır izledi.

3 santralın kapasitesi

BURSA’da bulunan ve Grup 1’de yer alan HES’lerin kurulu güçleri ve yıllık üretimleri şöyle:
İznik Dereköy, kurulu gücü 0,240 megavat (MW), yıllık üretimi 1 milyon 500 bin kilovatsaat (KWH)
İngegöl-Cerrah, kurulu gücü 0,272 MW, yıllık üretimi 800 bin KWH
Kemalpaşa-Suuçtu, kurulu gücü 0,472 MW, yıllık üretimi 1 milyon KWH


Yorumları Göster
Yorumları Gizle