GeriEkonomi 2B’lerin temel sorunu ‘mülkiyet tanımaz’ orman kanunu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2B’lerin temel sorunu ‘mülkiyet tanımaz’ orman kanunu

2B’lerin temel sorunu ‘mülkiyet tanımaz’ orman kanunu
refid:17706469 ilişkili resim dosyası

Eski İstanbul Orman Bölge Müdürü, Küresel Isınmayla Mücadele Derneği (KÜREM-DER) Genel Başkanı Orman Yüksek Mühendisi Faruk Çebi, hiçbir zaman devlet ormanı olmadığı halde orman yasasının ‘mülkiyet tanımaz’ özelliğinden dolayı binlerce hektar tapulu şahıs arazisinin haksız bir şekilde 2B kapsamına alındığını söyledi.

Sorunun çözümü için 2004’te ‘Ağva Kararları’ alındığını belirten Çebi, “Orman Kadastro Komisyonları’nca yeterli teknolojik donanımdan yoksun yapılan tespit ve hazine adına orman sınırları dışına çıkarma işlemlerinde telafisi mümkün olmayan teknik hatalar yapıldı. Mülkiyet sorununun kalıcı ve esastan çözümü yerine çoğu zaman günlük ve göstermelik çözümlerle yetinildi” dedi.

Faruk Çebi, kamuoyunda 2B olarak adlandırılan arazilerin, 31 Aralık 1981’den önce bilim ve fen bakımından orman niteliğini kaybeden hazine arazileri olduğunu belirterek şunları söyledi:

MÜLKİYET HAKKI TANIMAZ

Ülkemizdeki orman kadastro çalışmaları özel mülkiyet hakkını tanımayan 3116 ve 6831 sayılı Orman Yasalarına göre yapılmıştır. Mülkiyet hakkını tanımayan bu yasalardan dolayı birçok yerdeki tapulu araziler “devlet ormanı” kapsamına alınmış, daha sonra da 2B çalışmalarıyla “hazine adına” orman sınırları dışına çıkarılmıştır. Başta Sultanbeyli olmak üzere İstanbul’un birçok ilçesinde 2B kapsamına alınan arazilerin önemli bir kısmı şahıs tapulu arazisidir. “Sultanbeyli” ilçesinin yaklaşık 1/3’nü oluşturan 895 hektar 2B arazisine ait orman kadastro çalışması yargı kararıyla iptal edilerek geçmiş yıllarda şahıslar adına verilen tapular geçerli sayılmıştır.

MAHKEMELER DEVAM EDİYOR

İstanbul’un diğer ilçelerinde de 2B arazileriyle ilgili mülkiyet ihtilaflarından dolayı devam eden davaların sayısı oldukça fazladır. Bu sorun, İstanbul’un dışındaki diğer illerde de büyük ölçüde yaşanmaktadır. Bu sorunları çözmeden bu araziler üzerinde herhangi bir tasarrufa gidilebilmesi hukuken mümkün değildir. Nitekim yıllardan beri 2B sorunu hep gündemde olmasına rağmen bir türlü çözülememesinin gerçek nedeni de budur.

ÖLÇÜM HATALARI YAPILDI
Kadastro ve aplikasyon çalışmalarındaki teknik yetersizlikten dolayı bir önceki çalışmalara göre önemli ölçüm hataları yaşanmış, sadece ölçüm hatalarından dolayı fiili şehir olmuş Beykoz Tokatköy ve Yenimahalle, Sultanbeyli Hasanpaşa, Arnavutköy Taşoluk, Ümraniye Hekimbaşı, Silivri Beyciler gibi yerleşim yerleri orman sınırları içerisinde bırakılmıştır. Bu sorun, modern şehirleşme önündeki en az 2B arazileri kadar önemli bir sorundur.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle