GeriEkonomi 2B’de ‘rayiç’in yüzde 70’i esas alınacak, peşin paraya yüzde 20 indirim verilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2B’de ‘rayiç’in yüzde 70’i esas alınacak, peşin paraya yüzde 20 indirim verilecek

2B’de ‘rayiç’in yüzde 70’i esas alınacak, peşin paraya yüzde 20 indirim verilecek
refid:19643957 ilişkili resim dosyası

2B’yle ilgili taslağa göre arazilerin rayiç bedelinin yüzde 70’i üzerinden bir değerleme olacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazilerinde taksitli satışlarda farklı bir düzenleme öngörüldüğünü, peşin ödemenin avantajlı hale getirildiğini vurguladı. Araziler, hak sahiplerine 6 aylık süreçte satılacak.

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’de toplam 410 bin hektar alanı kaplayan 2B arazileriyle ilgili taslağın detaylarını açıkladı. Buna göre, arazilerin rayiç bedelinin yüzde 70’i üzerinden bir değerleme olacak. Peşin ödemelerde ise yüzde 20 indirim yapılması planlanıyor. Şimşek, 2B arazilerinde taksitli satışlarda, farklı bir düzenleme öngörüldüğünü, peşin ödemenin avantajlı hale getirildiğini vurguladı. Şimşek, 2B arazilerinin, hak sahiplerine 6 aylık bir süreçte satışının öngörüldüğünü de söyledi. Bakan Şimşek, taslağın yakın bir zamanda Meclise sevk edileceğini belirterek, “Meclisimiz onaylarsa, inşallah uygulama 2012 yılı içinde tamamlanmış olacak” dedi. Maliye Bakanı Şimşek, ekonomideki gelişmeleri de değerlendirirken, 2011 yılı sonunda çift haneyi gören enflasyonun, yılın ilk çeyreğinde yüksek kalmaya devam edeceğini belirtti. Şimşek, enflasyon rakamlarının ikinci yarıdan itibaren, özellikle son çeyrekte, tekrar Merkez Bankası’nın hedefleriyle paralel bir noktaya geleceğini belirterek, “Şu anki enflasyon rakamı son 12 ayı temsil ediyor. Vergilerden kaynaklı etkinin ve liradaki değer kaybının enflasyon endeksinden çıkmasının ardından enflasyon, hedeflere inecek” diye konuştu.

Cari açık bu yıl daralacak

Cari açığın yılın son çeyreğinden itibaren düzelmeye başladığını kaydeden Şimşek, en azından artış hızında bir yavaşlama olduğunu söyledi. Şimşek, açık ve net bir şekilde yılın ilk çeyreğinde cari açığın daralmaya başlayacağını ifade ederek, şöyle konuştu: “Çünkü kredi hacminde bir yavaşlama var. Dolayısıyla iç talepte bir yavaşlama var. Kurda çok ciddi bir düzelme yaşandı. Bunların etkisi mutlaka hissedilecek. Tabii ki petrol fiyatlarını öngörmemiz mümkün değil. Yeni dışsal şok riskini bir kenarda tutarsak, bu sene cari açık daralacak.”

OECD’nin Euro Bölgesi’nin yüzde 0.3 büyüyeceği tahmininde bulunduğunu hatırlatan Şimşek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Şimdi siz yüzde 3 dahi büyüseniz, Avrupa’nın 10 katı bir hızla büyümüş oluyorsunuz. Doğrudur, ekonomide bir yavaşlama olacak. Ama yüzde 4’lük büyümeyi küçümsememek gerekiyor. Mesele, çevrenizdeki ülkelerin yüzde kaç büyüdüğü. Bazı Avrupa ülkeleri hâlâ resesyonda ve bazı Avrupa ülkeleri sıfıra yakın büyüyor. Bizim yüzde 4 büyümemizi küçümsememek lazım. Küresel konjonktürde bence güçlü bir büyüme tahminini temsil ediyor.”

Elektrik dağıtımı ihalesinde şirketler iyi hesap yapamadı

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, elektrik dağıtım özelleştirmelerinde bazı bölgelerde devrin gerçekleşmemesi ve firmaların teminatlarının yanması ile ilgili olarak şunları söyledi: “Maalesef geçtiğimiz yıl şirketler, hesaplarını iyi yapamadılar. Global ekonomik şartlarda da hızlı bir değişim yaşandı. Birçok firma bizim arzulamadığımız bir çerçevede, teminatlarını yakmak durumunda kaldı. Biz teminatları nakde çevirmektense, bu reformun tamamlanmasını tabii ki tercih ederdik, ediyoruz. Gelinen noktada yine de şu anda elektrik dağıtım şirketlerinin yarısından fazlası özel sektör tarafından işletiliyor.”

Borsa ‘not’ kaygısı ile 50 binin altına indi

YURTDIŞI borsalarda sakin seyir yaşanırken İMKB not söylentisiyle yüzde 0.69 değer kaybederek 50 bin puanın altına geriledi. Macaristan’ın notunun indirilmesinin ardından Türkiye’nin de notunun düşüreleceği yönündeki söylentiler satış getirdi. Uzmanlar Türkiye’nin dış şoklara karşı kırılganlığının arttığını, not indirimi söylentilerinin İMKB’yi olumsuz etkilediğine dikkat çektiler. Güne yurtdışı piyasalarla paralel hareket ederek 50.497 puandan başlayan İMKB Ulusal 100 Endeksi söylentiyle 49.200 puana kadar geriledi. Kapanışa doğru hafif toparlanarak yüzde 0.69 kayıpla 49.836 puandan tamamladı.

Maliye, 3 bin gelir uzmanı alacak

MALİYE Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı 3 bin gelir uzmanı, Halk Bankası da uzman yardımcısı alacak. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesindeki duyuruya göre, 3 bin gelir uzmanı alımı için 18 Şubat’ta Ankara’da yazılı ve test sınavı yapılacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle