2831 madenci SMS’le öğrendi

Banu ŞEN
02.12.2014 - 01:13 | Son Güncelleme:

MANİSA’nın Soma İlçesi’nde, Soma A.Ş.nin işlettiği ve 301 madencinin hayatını kaybettiği Eynez Ocağı ile Atabacası ocağından aybaşı itibarı ile toplam 2 bin 831 madencinin işine son verildi.

Eynez Ocağı’ndaki 380 kişinin de şirketin faciadan sonra tek ocağı olan Işıklar’a geçici olarak gönderildiği geçen ay başından bu yana şirketin 3000’in üzerinde madenciyi işten çıkardığı öğrenildi. Soma Maden İş Sendikası 3 Nolu Şube Başkanı Cafer Bülbül “Ben de ayın 18’inde işten çıkarıldım. Devlet mağdur etmeyeceğini söylemişti. Devlet Soma A.Ş. İle çalışıp çalışmayacağına karara vermeli ve yeni iş sahaları açmalıydı. 6 aydır oyaladılar bugün de bu bomba patladı” dedi.

2 bin 831 madencinin pazar günü cep telefonlarına gelen mesajla işsiz kaldığını belirten CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, yeni istihdam ve tazminatlar konusunda acil önlem almazsa Soma adliyesinin dava dosyalarıyla dolup taşabileceğini söyledi. Madencilerin telefonuna gelen “4-A kapsamına ait işin sonlanması nedeniyle işten ayrılış bildiriminiz, 30.11.2014 tarihinde yapılmıştır. Sağlıklı ve güvenli günler dileriz” mesajıyla işsiz kaldıklarını belirten Öz, şöyle dedi: “Şirket ve hükümet, çalışma şartlarını iyileştireceği yerde, bir mesajla kaçış fermanı yazıyor. Her şey hallolmuş gibi, bir de ‘sağlıklı ve güvenli günler’ diliyor. Neyin sağlığı, hangi güvenlikten bahsediyorsunuz.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı