GeriEkonomi 267 bin KOBİ'nin kredisini 'onay'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

267 bin KOBİ'nin kredisini 'onay'

267 bin KOBİ'nin kredisini 'onay'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, KOSGEB'in talebini onayladığı 460 bin 167 işletmeden 267 binine kredi olanağı sağlandığını belirterek, "Esnaf ve sanatkarlarımız dertlerine derman olabilecek krediyi almak için bankalara gittiklerinde sudan bahanelerle kapıdan geri çevriliyor." ifadesini kullandı.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, kredi desteğinden faydalanmak amacıyla 770 bin 976 işletme adına başvuruda bulunulduğunu kaydetti.
Başvurulardan 460 bin 167'sinin uygun bulunmasına karşın 267 binine kredi imkanı sağlandığına dikkati çeken Palandöken, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Esnaf ve sanatkarlarımız dertlerine derman olabilecek krediyi almak için bankalara gittiklerinde sudan bahanelerle kapıdan geri çevriliyor.

Bankalar, esnaflara vergi ya da SGK borcu olduğunu söyleyerek krediyi işleme koysalar dahi ödemeyi yapmayıp hak edilen miktarı bloke etmektedirler. Böylece piyasaları canlandırmak amacıyla sunulan kredi imkanı heba edilmektedir. Sıcak paraya ihtiyaç duyulan böylesi bir dönemde para bankaların kasasında kalarak piyasaya girememektedir. Bu da ekonomiyi olumsuz yönde etkilemektedir."

Esnafı desteklemeleri konusunda bankalara çağrıda bulunan Palandöken, piyasaya nakit para girişinin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle