GeriEkonomi 260 dolara ’yalan’ demem ispat edin gereğini yaparım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

260 dolara ’yalan’ demem ispat edin gereğini yaparım

260 dolara ’yalan’ demem ispat edin gereğini yaparım
refid:3753081 ilişkili resim dosyası

Enerji Bakanı Hilmi Güler, "Doğalgazla ilgili sözleşmeler bizden önce gizli olarak imzalanmış. Biz icabında Anayasa’yı bile değiştiririz ama bu gizli anlaşamaları değiştiremiyoruz. Artık gizli kalmasını istemiyoruz. Karşı tarafla konuşup bu gizliliği kaldırmak istiyorur" diye konuştu.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Rus Gazprom’un doğalgaz açıklamalarına yanıt verdi. İstifa resti çeken Güler, "İspat etsinler gereğini yaparım" dedi. Gazprom’un açıklamasının ardından bu şirketten açıklama istediğini belirten Güler, "Gazprom’un 260 dolar açıklaması için yalan veya yanlış demiyorum. Fiyat bu değil diyorum fiyat açıklanmaz, keşke açıklayabilsem" diye konuştu. Güler, Gazprom’dan onay alması durumunda faturaları açıklayacağını bildirdi. Güler, şunları söyledi:

ANAP’A SUÇLAMA: Bizim zamanımızda değil 98’de değiştirilmiş. Turusgaz’ın 1998 tarihli anlaşma 1996 tarihli gösterilmiş. Böylece aynı tarihte iki farklı anlaşma imzalanmış. Burada formüle kar faktörü eklenmiş ve ayrıca fiyat 10-12 dolar arttırılmış. Biz bunu düzeltmeseydik 21 yılda 1.6-1.7 milyar dolar taş atmadan kolu yorulmadan birilerine gidecekti. Şimdi AKP formülü deniyor. Ulusulararası Enerji Ajansı rakamlarına göre biz en ucuz doğalgazı kullanıyoruz, bu sihirbazlıkla olmuyor.

İMAJIMIZI BOZDURMAYIZ: Gazetelerde çıkan doğalgaz fiyatına ilişkin bilgileri verenler ortaya çıkmıyor. Çıksınlar, rakamlar ortaya konulsun. Kimsenin çamur atmaya, imaj bozmaya hakkı yok. Bizim bir imajımız var, dürüst çalışıyoruz. İspat etsinler sorumluluğu üzerime alıp gereğini yaparım. Doğalgaz dünyada 500 milyar dolarlık bir sektördür. Uyuduruk, saçma sapan hesaplarla yürümez.

GAZPROM’DAN AÇIKLAMA İSTEDİK: Gazprom’ yaptığı açıklama bizi de şaşırttı. Bir açıklama istedik, gelecek. Anladığım kadarıyla çok kişi mahçup olacak. "Fiyat açıklamadık bir mertebeden bahsettik" dediler. Biz ayrıca fiyatın karşılıklı olarak açıklanmasını önerdik. Sözleşmedeki gizlilik maddesine uyulmaması durumunda, oluşacak zarar ziyan mahkeme-tazminat konusu oluyor. Gazprom’un bana yaptığı açıkalamaya inanmak durumundayım. Türkiye mahkemeye gitmeyecek buna gerek yok. Açıklama gelsin görelim. Fiyat açıklanması için de analaşırsak kasadan çıkan faturaları dahi göstereceğim. 260 dolara yalan veya yanlış demiyorum. Fiyat bu değil diyorum.

Mahmutpaşa hesabı yaptık, 339 milyon dolar kurtardık

ENERJİ Bakanı Hilmi Güler, "Halk arasında Mahmutpaşa hesabı olarak bilinen bakkal hesabını bile yaptık. Yaptığımız anlaşma sayesinde kasım ayı itibariyle kümülatif olarak doğalgaza 339 milyon dolar eksik ödedik. Artan petrol fiyatlarını düşününce bu para sizden çıkacaktı. 40 milyar metreküplük ’al ya da öde’ yükümlülüğünü sildirdik. Bütün yaptığımız indirimler ve başarıya rağmen insanların kafasının bulandırılmasına gönlümüz razı olmuyor. Biz sorun biriktirimiyoruz sorun çözüyoruz. Yanlış yapılanın hesabı bizden soruluyor, böyle şey görülmemiş" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle