260 bin işletme kredi kullandı

AA
18.05.2017 - 07:54 | Son Güncelleme:

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, bugüne kadar 260 bin 491 mikro işletmenin KOSGEB kredisi aldığını duyurdu. Özlü, yaklaşık 30 bin civarında KOBİ'nin de kredi almaya hak kazanmasına rağmen harekete geçmediğni söyledi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 260 bin 491 mikro işletmenin, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) kredilerinden istifade ettiğini belirterek, "260 bin 491 mikro işletme kredisini aldı kullandı. Bunun toplam bedeli, 6 milyar 381 milyon lira." dedi.

Bakan Özlü,bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye'nin balistik füzeler yerine seyir füzeleri üzerinde çalıştığını anlatan Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun da (TÜBİTAK) bu konuda yürüttüğü faaliyetlerin devam ettiğini söyledi.

Özlü, yerli otomobil projesinde, özel sektörün önde olduğu, devletin alttan desteklediği bir model değişikliğine gideceklerini belirtti. Şu ana kadar 5-6 firmayla görüştüklerini bildiren Özlü, 2019 yılında otomobilin sokaklarda olmasını hedeflediklerini kaydetti.

'ŞİLİ İLE ORTAK PROGRAM YÜRÜTEBİLİRİZ'

Antarktika da kurulacak "Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü"ne değinen Özlü, 2017 yılının sonu ve 2018 in başında iki sefer daha gerçekleştirileceğini açıkladı. Türkiye nin Antarktika da danışman ülkeler statüsüne geçmek için çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Özlü, "Gereken şartları yerine getirmek için çalışıyoruz. Örneğin bugün ulusal araştırma programını hazırlıyoruz ve yine burada bize iş birliği teklif eden ülkeler oldu, bunlar o bölgede faaliyet gösteren İngiltere, Arjantin ve Şili gibi ülkeler. Onların orada üsleri var kendileri çalışıyorlar. Tabii bu programları yürütmenin bir mali yükü var, araştırmaların müştereken yapılması, bu maliyetlerin paylaşılması daha maliyet etkin hale getirilmesi noktasında daha uygun olarak düşünülüyor. Biz de bu ülkelerle önümüzdeki günlerde görüşeceğiz. Şili ile ortak program yürütebiliriz." diye konuştu.

30 BİN KOBİ KREDİSİNİ ALMADI

Özlü, bugüne kadar 260 bin 491 mikro işletmenin, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) kredilerinden istifade ettiğini belirterek, "260 bin 491 mikro işletme kredisini aldı kullandı. Bunun toplam bedeli, 6 milyar 381 milyon lira. Yaklaşık 30 bin civarında KOBİ de bugüne kadar bu kredilerden kullanmaya hak kazanmış olduğu halde, kullanım için bir girişimde bulunmadı, demek ki ihtiyacı yok. Diğerlerinin işlemleri devam ediyor ve örneğin bugün itibariyle 14 bin 372 KOBİ nin de bankada parası hazır, bunu kullanacaklar. Biz 11 milyar liralık bir paket açıklamıştık, bunun 6,3 ü kullanıldı, henüz daha kullanılmayan 5 milyarlık bir paket söz konusu. Bunu da önümüzdeki günlerde işletmelerimizin kullanmalarını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

260 bin işletme kredi kullandı

EKONOMİDE SON 24 SAAT

Ekonomide son 24 saat (18.05.2017)Son 24 saatte yaşanan ekonomik önemli gelişmeler....

 

 

 

 

Etiketler: kobi , kredi
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı