Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 30ºC
01 Eylül 2015 21:09
EKONOMİ Haberleri

Taksit yoksa kontrat var

Senetli alışveriş dönemi başlıyor

TELEKOMÜNİKASYON sektörü temsilcilerinin yeni düzenlemenin ardından ortak görüşü özellikle cep telefonu satışlarını olumsuz etkileneceği yönünde.

Ancak kontratlı satışla uzun vadeli taksit yapabilen cep telefonu operatörleri için durum daha farklı. En fazla 6 taksit imkanı sunan kredi kartlarının aksine operatörler, özel anlaşmalarla cep telefonlarını 12, 24 ve 36 ay vade ile faturaya yansıtarak abonelerine satabiliyor. Turkcell, Vodafone ve Avea aboneleriyle yaptıkları kontratlarda genellikle abonenin operatöre borcunun bulunmamasına, faturalarını zamanında yatırmasına dikkat ediyor. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Genel Sekreteri Ömer Kavas, kredi kartalarına getirelen sınırlamanın telekomünikasyon sektörünün cihaz tarafına etkisin şöyle anlattı: “Sektörü olumsuz etkileyeceği aşikar. Satışların daha çok operatörler tarafından yapılacağını düşünüyorum. Yurt dışından alımlarında eskiye oranla artacağını düşünüyorum.”

Senet dönemi geri mi gelecek?

ELEKTRONİK ürünlerde taksit tutarının 6 aya düşürülmesiyle tüketici elektroniği zincirlerinin B planı devreye girecek. Bu plana göre mağazalara küçük bir banka şubesi kurulacak. 6 aydan fazla taksitle alışveriş yapmak isteyen müşteriler, söz konusu şubelerdeki banka görevlisine başvuracak. 10 dakikada tamamlanabilen işlemler sonunda müşterileri istedikleri ürünü alabilecek. Tüketici kredisi kategorisinde değerlendirilecek başvurularda, müşterilerin alışveriş tutarına göre faiz uygulanacak. Bu model daha önce mobilya ve otomobil bayilerinde kullanılıyordu. Yeni dönemde gündeme gelen seçenekler arasında senet de yer alıyor. Şu anda birçok elektronik zinciri tarafından kullanılmayan senetler, kredi kartlarına alternatif olarak geri gelecek. Buna göre her mağaza müşterisini kredi notuna göre değerlendirecek ve müşteriye verilen puana göre senet ile alışveriş imkanı sunulacak. Söz konusu modelde elektronik ürünlerinin satışını başta Evkur olmak üzere birkaç şirket tarafından kullanmaya devam ediyor. Gelecek dönemde senet seçeneğini  bir adım daha önce çıkması bekleniyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yepyeni bir Hürriyet deneyimi için Giriş yap, sana özel Hürriyet'in tadını çıkar.

Okuyucu Yorumları { Toplam 5 Yorum }
 • mehmet ağaoğulları28/11/2013 - 21:45
  KARTLI TAKSİT BİR KALIBA SOKULAMAZ. BU YAYGINLAŞMIŞ BİR SEKTÖR HALİNE GELMİŞ. BARAJIN BÜTÜN KAPAKLARINI KAPATIRSANIZ BİR YERDEN TAŞAR BU ÖNLENMEZ. HALKI ALIŞTIRDILAR O ZAMAN NEREDEYDİNİNZ.
 • gülçin kaçar28/11/2013 - 10:57
  Bunlar kimi zengin etmeye çalışıyor yine, bu sistemle. Milleti kredi kartlarına alıştırdılar ,ekonomi iyi gitmediği halde ,halk uyanmasın diye dayadılar kredi kartınla alınan kredileri, şimdi iflas kapıda ,değişiklik getirmeye çalışıyorlar. Beyler o tren kaçtı...
 • necdet yilmaz28/11/2013 - 10:53
  Yeni bir kaos donemi baslar. Mahkemelerin yuku ikiye katlanir.Sirketlere halka olmayan parasini harcatma imkani verilmemeli.Sonuclari malum.
 • erkan avaz28/11/2013 - 9:25
  bu iş tefeci yöntemiyle çalışan tacirlere yarayacak
 • halil ıbrahim dalmış28/11/2013 - 9:17
  Bankaların yükü hafifleyecek
Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Etiketler twitterKevin Grosskreutzgalatasaraytuğrul türkeşTürkiyeKemal Kılıçdaroğluşehit polisYenişehirVice NewsSwarovskiSam Mendesiphone 6sSelçuk İnanreal madridpolis aracına saldırı