Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 23ºC
05 Ekim 2015 04:25
EKONOMİ Haberleri

HİDROMEK, Mitsubishi'nin greyder iş kolunu aldı

Türk firması dünya devini satın aldı

Türkiye'nin en büyük iş makinaları üreticilerinden olan HİDROMEK, Japon devi Mitsubishi'nin motor greyder iş kolunu satın aldı. Anlaşma kapsamında Mitsubishi'nin Tayland'da yerleşik greyder üretim tesisi tüm tasarım, üretim, know-how ve satış sonrası hizmetleriyle HİDROMEK firmasına geçecek.

HİDROMEK firmasının Mitsubishi Heavy Industries'in motor greyder iş kolunu satın almasına ilişkin Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde imza töreni düzenlendi.

Törende konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yapılan anlaşma ile HİDROMEK'in tam bir makas değişikliğine gittiğini dile getirdi. 11 yıl öncesine kadar Türkiye'nin yurtdışına yatırım yapmasının ayıplandığını ve bu durumun ülkeden sermaye kaçışı olarak değendirildiğini kaydeden Çağlayan, şöyle devam etti:
     
"Bugün hala maalesef bunu idrak edemeyenler var. Geçenlerde bir konuşmamda Türk firmalarının 25 milyar dolardan fazla uluslararası yatırımını iftihar ederek söylemiştim. Ana Muhalefet Partisi'nin Genel Başkanı bir konuşmasında 'Bakın, Ekonomi Bakanı'na gülüyor. Firmaların yurtdışında yatırım yapmasına seviniyor' dedi. Evet, sonuna kadar sevinirim. Çünkü ben, yeni Türkiye'nin Ekonomi Bakanıyım."

Türk kırtasiye devi Fransızlara satıldı

Ülker'in son dönemde aldığı ve ortak olduğu şirketler

"MAKİNE SEKTÖRÜ 100 MİLYAR DOLAR İHRACAT YAPMALI"

Çağlayan 2023 hedefleri arasında makine sanayinde 100 milyar dolar ihracat yapmasının ön görüldüğünü  belirtti. Bu açıdan makine ihracatına, çok önemli görevler düştüğünün altını çizen Çağlayan, şöyle devam etti:

"500 milyar’lık ihracatın yüzde 20’sinin makine sektörü tarafından karşılanması gerekiyor. 100 milyar dolarlık pastanın, 14-15 milyar doları bu sektörden karşılanmalı. HİDROMEK bunun yüzde 10’unu tek başına karşılayacak. Türkiye 500 milyar dolarlık ihracatı bu şekilde gerçekleştirecek. Bugün makine sektöründen dünyanın aldığı pay, 748 milyar dolar."

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de HİDROMEK'in 35 yıl önce Siteler'de başlayan serüvenine bugün Türkiye'nin 123'üncü büyük firması olarak devam etmesinin gurur verici olduğunu söyledi. Firmanın Ar-Ge, inovasyon ve yenilikçiliğe verdiği önemle dünya markası olduğunu vurgulayan Özdebir, "HİDROMEK, Ankara'dan çıkan bir firma olarak dünya devi Mitsubishi'nin bir bölümünü teknolojisiyle, dağıtım haklarıyla, binasıyla, müşteri zinciriyle ülkemize kazandırdı. Bu çok önemli bir gelişme" değerlendirmesinde bulundu.

HİDROMEK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bozkurt, anlaşma kapsamında Mitsubishi'nin Tayland'da yerleşik greyder üretim tesisini de tüm tasarım, üretim, know-how ve satış sonrası hizmetleriyle birlikte satın aldıklarını belirtti. Bozkurt, Tayland'daki yerleşik üretim tesisinin İspanya ve Rusya'dan sonra yurtdışındaki üçüncü yatırımları olacağını kaydederek, söz konusu yatırım ile firmanın Asya ülkelerinde daha etkin hale geleceğini sözlerine ekledi.

Bozkurt, "2023’te ihracatımızın 1,10 milyar dolara ulaşması, ciromuzu 2,10 milyar dolara ulaşmasını hedefliyoruz. Bu da iş makinelerinin 2023 hedefi için verilen yüzde 14’lük hedefi gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz. Bu hedef çerçevesinde, yeni üretim tesisleri için yatırımlar yapıyorum." şeklinde konuştu.

    
Konuşmaların ardından HİDROMEK ile Mitsubishi Heavy Industries firmaları arasında Japon firmanın motor greyder işinin devralınmasına ilişkin anlaşma

imzalandı. İmza töreni sırasında Bakan Çağlayan, "Kızımız Mitsubishi'yi oğlumuz HİDROMEK'e aldık" şeklinde espri yaptı.
     

Her türlü hakkı saklıdır.

Yepyeni bir Hürriyet deneyimi için Giriş yap, sana özel Hürriyet'in tadını çıkar.

Okuyucu Yorumları { Toplam 13 Yorum }
Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Haberler ahmet hakanreal madridtwitterRobin Van PersieMustafa Çulcureza zarrabpereiragenel seçim 2015mykonos tatiliVolkswagenkazaHürriyet Gazetesisaç bakımıFernandaoSüper Lig