Hürriyet Hava Durumu - Hava Nasıl 0lacak İstanbul : 30ºC
30 Ağustos 2015 18:50
EKONOMİ Haberleri

Attila Karaosmanoğlu vefat etti

Türkiye'nin çok acı kaybı

Türkiye’nin en önemli iktisatçılarından Attila Karaosmanoğlu dün gece tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. Dünya Bankası'nda ikinci adam pozisyonu olan Başkan Vekilliği'ne kadar yükselen Karaosmanoğlu 83 yaşındaydı. Karaosmanoğlu'nun cenazesi Çarşamba günü Karacaahmet Şakirin Camiisi'nden kaldırılacak.

1931 yılında Manisa'da doğan Karaosmanoğlu Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde doktora yaptı. Harvard ve New York Üniversitesi'nde geçici öğretim üyeliğinin ardından sırasıyla İktisat Planlama Daire Başkanlığı, OECD Kıdemli Bilim ve Teknoloji Planlama Müşavirliği yaptı. Nisan 1966'da Dünya Bankası'na girdi.
 
1971 Başbakan Nihat Erim tarafında Türkiye'ye başbakan yardımcılığı için çağırıldı, 1972 bu görevden istifa etti ve Dünya Bankası'na döndü. Sonuçta Dünya Bankası'nda 5 ve 22 yıl olmak üzere toplam 27 yıl çalıştı. Dünya Bankası'nda Başkan Vekilliği'ne kadar yükseldi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yepyeni bir Hürriyet deneyimi için Giriş yap, sana özel Hürriyet'in tadını çıkar.

Bu haber hakkında henüz yorum yok. Yorumlarınızı Yazınız
Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Etiketler teröristvalilikKemal KılıçdaroğluTürkiye Otobüsçüler Federasyonusezen aksuSELAHATTİN DEMİRTAŞyunanistanSeda Güvenorman bakanlığıSilvanSabri SarıoğluPremier LeagueMilos Krasicdüğün hediyeleriucak