GeriEkonomi 250 trilyonluk kasaba Pekin'de yarışıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

250 trilyonluk kasaba Pekin'de yarışıyor

Worldcom tarafından Çin'in başkenti Pekin'de 18 Nisan'da düzenlenen Dünya Genç Girişimciler Yarışması'nda Türkiye'yi 1 milyar dolarlık (250 trilyon lira) Alkent projesi ile Alarko Holding Arazi Geliştirme ve İnşaatlar Grubu Koordinatörü İzzet Garih temsil ediyor.

Dünyanın değişik ülkelerinden genç girişimciler 18 Nisan'da Çin'in başkenti Pekin'de yarışacak. Worldcom tarafından düzenlenen Dünya Genç Girişimciler Yarışması'nda Türkiye'yi Alkent 2000 projesiyle Alarko Holding Arazi Geliştirme ve İnşaatlar Grubu Koordinatörü İzzet Garih temsil edecek. Pekin'deki yarışmaya 24 ülkeden, 24 değişik proje katılıyor. Bunlar arasında Endonezya'dan, Fransa'dan, İtalya ve ABD'den genç girişimcilerin projeleri bulunuyor.

ÖNCE TÜRKİYE

Alkent 2000 projesinin başında bulunan İzzet Garih, önce Türkiye'de yine Worldcom'un önderlik ettiği ‘‘Genç Girişimciler Yarışması’’na katıldı. 40'a yakın proje arasından 7 finalist arasine giren Garih, sonuçta Türkiye'de ipi göğüsleyen genç girişimci oldu. Bu sırada diğer ülkelerde de aynı şekilde yarışmalar düzenlendi ve sonuçta Pekin'e gidecek projeler belirlendi.

SIFIR YATIRIMLA

İzzet Garih, gerek Türkiye'deki yarışma boyunca, gerekse Pekin'e hazırlanırken, ‘‘sıfır yatırımla 1 milyar dolarlık (250 trilyon lira) kasaba yaratıyoruz’’ tezini öne çıkardı.

İstanbul Büyükçekmece Gölü kıyısında 5 bin 600 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirilen Alkent 2000 projesi, İzzet Garih'in hesaplarına göre bittiğinde 1 milyar doları da aşacak. 7 mahalleden oluşan bu 1 milyar dolarlık kasaba, 2002 yılında bitmiş olacak.

İzzet Garih, projenin başında olmasına rağmen, sürekli ‘‘takım ruhu’’nu vurguluyor. Garih, ‘‘Bu bir takım işi. 1200 kişilik bir takım, 14 yıldır benimle. Takımımdaki oyuncuları kadın ya da erkek olsun, eski sporculardan seçmeye çalışıyorum. Çünkü onlar takım ruhuna daha yatkın. Olaya basketbol maçı olarak bakıyoruz ve oynuyoruz’’ diyor.

TUNÇ TONGER'İN ŞANSI

Türkiye'deki yarışmada Jüri Özel Ödülünü alan Alçıpan Asma Tavan projesinin yaratıcısı Tunç Tonger de Pekin yolunda şansı yakaladı. Worldcom'un geleneğinde genellikle her ülkenin birincilerinin dünya finalinde yarışması söz konusuyken, geçirdiği bir kaza sonucu belden aşağısı felç olan Tunç Tonger, Türkiye'deki törene katılan Worldcom temsilcilerini etkileyince, Pekin'e Türkiye'den ikinci katılımcı olma şansını elde etti.

Her mahallede su arıtma tesisi

Çin'de yarışacak Alkent 2000 Projesi'nin teması insan hayatına ve çevreye katkı sağlamak. Alkent 2000 çerçevesinde Büyükçekmece Gölü'nün etrafında kuşaklama kollektörü ve bir deşarj hattı yapıldı. Proje kapsamında her mahallede de bir su arıtma tesisi mevcut. Büyükçekmece Gölü kıyısında 5600 dönüm arazi üzerinde kurulan Alkent 2000, Kaliforniya'dan RNM, Don Sandy ve Robert Swedroe gibi ABD ve dünya çapında ödüllü mimarlar tarafından tasarlandı. Proje 2002 yılında tamamlanacak. Alkent 2000'de alışveriş amaçlı bir şehir merkezi ve her bir mahallenin içinde özel rekreasyon ve spor tesisleri yer alıyor. Alkent 200'de daire fiyatları 90 bin ile 280 bin dolar, villalar ise 450 bin ile 750 bin dolar arasında değişiyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle