Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

İstanbul'a yeni bir metro hattı geliyor

24 Temmuz 2013
  İstanbul'a yeni bir metro hattı geliyor

  MECİDİYEKÖY-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek 17,5 kilometrelik dev metro projesinin ihalesi 18 Eylül’de yapılacak. Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ın trafik sorununa çözüm olacak hat daha sonra Kabataş’a kadar uzatılacak.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Avrupa yakasında büyük bir metro yatırımı daha başlıyor. ’Mecidiyeköy-Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar İlçeleri) Metro Hattı, Depo - Bakım Sahası Ve Depo Bağlantı Hatları İnşaat İşleri Yapım İşi’ uluslararası ihaleye çıktı. Proje çalışmaları tamamlanan hattın inşaat ihalesi Kamu İhale Kurumu’nda ve Avrupa Birliği bülteninde yayınlandı. İhaleye yurtiçi ve yurtdışından birçok büyük inşaat firmaları ilgi göstermeye başladı" denildi.

  3 AYRI RAYLI SİSTEME ENTEGRE OLACAK

  Açıklamaya göre Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ın trafik sorununa çözüm olacak metro, Mecidiyeköy’de Hacıosman-Yenikapı Metrosu’na entegre olarak başlayacak. Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesi’nde mevcut Edirnekapı-Sultançiftliği Hattı’na entegre olacak olan proje, oradan Tekstilkent ve Yüzyıl Mahallesi’nden geçerek Mahmutbey de de geçen ay açılan Mahmutbey-Başakşehir Metrosu ile entegre hale gelecek.

  KABATAŞ’A KADAR UZATILACAK

  İş ve yerleşim bakımından yoğun alanları tarayan hattın daha sonra Mecidiyeköy’den Kabataş’a kadar uzatılması da planlanıyor. Yaklaşık 17,5 km uzunluğundaki Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, saatte tek yönde 70 bin kişi taşıyacak. Tünellerin yanı sıra viyadüklerin de yer alacağı proje, delme, aç-kapa ve viyadük tipinde toplam 15 adet istasyondan oluşacak. Metro hattı tamamlandığında Mecidiyeköy’den Mahmutbey’e 26 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılacak.

  İSTASYONLAR

  Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey

  MAHMUTBEYDEN YOLCULUK SÜRELERİ

  Mecidiyeköy 26 dakika

  Sarıyer Hacıosman 45 dakika

  Yenikapı 39,5 dakika

  Üsküdar Marmaray 48,5 dakika

  Kadıköy Marmaray 52 dakika

  Sabiha Gökçen Havalimanı Marmaray 95,5 dakika

  Çağlayan-Gaziosmanpaşa 13 dakika

  Mecidiyeköy-Alibeyköy 7,5 dakika

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/07/2013 - 15:29
  Bizim herşeye karşı olduğumuzu sananlar var. Doğaya minimum zarar verecek projelere herkes destek veriyor ama doğayı katleden projeye karşı çıkarız, örneğin 3.köprü gibi. Gerçek çözüm olan toplu taşıma ve doğru yere metro projelerine her zaman destek oluruz.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/07/2013 - 15:20
  hadi bunada karşı çıkın hadi ne duruyorsunuz gelsin yorumlar.artık şu gerçeği görün kafanızın bir köşesine lütfen yazın.hayallerinizin bittiği yerde AK parti gerçekleri başlar.durmak yok yola devam hedef 2023 Türkiyesi .
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/07/2013 - 15:13
  DAHA ÖNCE YAZDIM..MECİDİKÖY METRODAN İNİNCE..34A BİNİP KADIKÖY'E GEÇECEKSİN..HOOOP..TRAFİĞİN TAM ORTASINDASIN..SAĞDAN..SOLDAN VIZIR VIZIR ARABALAR GEÇİYOR ORADAN GEÇİP. SAĞ KALMAYI BAŞARABİLİRSEN..ÜSTE ÇIKIP AKTARMA YAPABİLİYORDUN. ALT GEÇİT YAPTILAR..PLANLAMACILARI LÜTFEDİP MERCEDESTEN İNDİLER DE
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/07/2013 - 15:10
  Düşünenlerin, yapanların ellerine sağlık. İstanbul'da bu işler çok geç kaldı. Artık sanırım şehiriçi ulaşımda bıçak kemiğe dayandı ki yetkililer harekete geçti. Teşekkürler. Ancak yetmez. Artarak devam etmeli.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/07/2013 - 15:01
  GEÇEN YOLUM DÜŞTÜ..PENDİK'TEN... KARTAL METRO'YA GEÇEYİM DEDİM... 5DK. LIK YER..SICAKTA...TAM 20 DK..DÖNDÜM DURDUM..EN SONUNDA ABLA BURADAN METRO'YA ARABA BULAMAZSIN DEDİLER.. BAĞLANTILAR OLMAYINCA NE YAPARSAN YAP.. KİM PLANLIYOR BUNLARI..LUX ARABASINDAN İNMEDEN PLANLAMA YAPANLAR MI??
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/07/2013 - 14:59
  Nihayet avrupa standartlarından iyi metromuz oluyor. Çok daha ucuza olabilecekken eski siyasetçiler yapmadı sağ olsun bu hükumet yapıyor bunları...
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding