Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Fransa’yı sarsan yolsuzluk davası

AA
17 Haziran 2013
  Fransa’yı sarsan yolsuzluk davası

  Fransa’da sosyalist hükümet, ülkenin önemli siyasetçi ve iş adamlarının suçlandığı yolsuzluk davasında, hakkında soruşturma açılan telekom şirketi Orange’ın Fransa’daki Genel Müdürü Stephane Richard’ın görevde kalması için yönetim kurulunda oy kullanacak.

  Cumhurbaşkanı François Hollande, telekom şirketinin yüzde 27’sine sahip olan ve yönetim kurulunda üç üyesi bulunan devlet temsilcilerinin, hakkında soruşturma açılmasına rağmen Richard’ın görevde kalması için yarınki yönetim kurulunda oy kullanacaklarını açıkladı.

  Hollande, "yargı müsaade ettiği sürece Richard’ın görevde kalmasından yana olduklarını" söyledi.

  Richard’ın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde görev yapan bir bakanın özel kalem müdürü olduğunu hatırlatan Hollande, buna rağmen sosyalist hükümetin bu konuyu siyasi olarak suistimal etmesinin söz konusu olmadığını ifade etti.

  Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, ekonomi ve Maliye Bakanlığı döneminde usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle hakkında açılan söz konusu dava ile ilgili Cumhuriyet Adalet Mahkemesi'nde ifade vermişti. Lagarde’ın bakanlık yaptığı dönemde özel kalem müdürü olan Richard'ın bu skandalda önemli sorumluluğu bulunduğu belirtiliyor.

  Fransız mahkemesi, Lagarde hakkında usulsüzlük yaptığı iddiasıyla soruşturma başlatmıştı. Lagarde, 2008 yılında Bernard Tapie'ye 285 milyon avro tutarında illegal ödemeye onay vermekle suçlanıyor. Orange Genel Müdürü ise söz konusu yolsuzluk iddiasıyla ilgili olarak "arabuluculukla" suçlanıyor.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Viplay - Yorumlarınızı Yazınız
  Bu haber hakkında henüz yorum yok. Yorumlarınızı Yazınız.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding