Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

SGK'da kritik atama yapıldı

Zeynep GÜRCANLI
18 Nisan 2013
  SGK'da kritik atama

  SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Namık Kaya görevden alındı. Kaya'nın yerine bu kritik genel müdürlüğe Dr Tonguç Sugüneş atandı. Kaya öğleden önce masasını topladı ve vedalaştı. Sugüneş'nin bugün görevine başlaması bekleniyor.

  SGK'da Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Namık Kaya görevden alındı. Yerine Dr Tonguç Sugüneş atandı.

  Atama, kurumda "süpriz" olarak nitelendirdi.

  Namık Kaya, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü görevini yaklaşık bir buçuk yıldır "vekaleten" yürütüyordu. Kaya, yine kurum içinde Sigorta Primleri Daire

  Kaya, 1999'da SSK'ya girdi

  Başkanlığı'na atandı.

  "SAĞLIKÇI OLSUN..."

  Kurum yetkilileri, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü'ne Dr. Sugüneş'in atanmasının ardında ise iki neden olduğunu belirtiyorlar.

  Bu nedenlerden ilki, SGK Başkanlığı görevini Şubat ayı sonunda devralan Yadigar Gökalp İlhan'ın, "kendi ekibini oluşturmak istemesi" olarak gösteriyor. Dr Sugüneş'nin Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü yapılmasında, "Yadigar Hanım, Dr Sugüneş ile çalışmak istedi" yorumları yapılıyor.

  İkinci neden olarak ise, geçmişte CHP'nin SGK'da Genel Sağlık Sigortası gibi tüm işi sağlık konularına ilişkin dairenin başında "neden bir sağlıkçı olmadığı" yolundaki eleştirileri gösteriliyor. Görevden alınan Namık Kaya, müfettişlikten geliyordu.

  CHP'li vekiller daha önce gerek yaptıkları açıklamalar, gerekse soru önergeleriyle bu eleştiriyi getirmişlerdi. Yadigar Gökalp İlhan'ın Genel Sağlık Sigortası'nın başına bir doktoru atayarak, bu eleştirileri de ortadan kaldırmayı amaçlamış olabileceği ifade ediliyor. Dr. Sugüneş'nin bu görev için seçilmesinde, hem doktor olması, hem de sosyal güvenlik konularına hakimiyetinin yattığı ifade ediliyor.

  Nitekim, göreve yeni atanan Sugüneş, SSK döneminde Genel Müdür Yardımcılığı yapmıştı. Sugüneş son olarak da Ankara Yenimahalle İlçe Devlet Hastanesi'nde Başhekim Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

  zgurcanli@hurriyet.com.tr

   

   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  18/04/2013 - 16:17
  Değerli okuyucular Dr.Tonguç Sugüneş SSK döneminde mevzuatın ve kuralların tam belirlenmediği süreçte SSK sağlık işleri genel müdür yardımcısı olarak başarılı bir bürokrattı.Kendisine yeni görevinde başarılar dilerim.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  18/04/2013 - 15:21
  arkadaşlar bilmeden konuşmayın. Tonguç Sugüneş daha önce de aynı kurumda Genel Müdür yardımcılığı yapmıştı!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  18/04/2013 - 15:20
  SGK genel saglik sigortasinda bir ddoktorun degil bir ekonomistin eli deymesi lazim... geliri yetenlerin nerdeyse 50-60% kendisine ozel saglik sigortası yaptiriyor ve SGK yi hic kullanmiyor, ama primlerini de bu özel sigortaya aldirabilse ödedigi para cok daha az olacak ve daha iyi hizmet alacak...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  18/04/2013 - 14:59
  başhekim yardımcılığından sgk genel sağlık sigortası genel müdürlüğüne.kıyak terfi..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  18/04/2013 - 14:38
  Ilce devlet hastanesi bashekim yardimcisi olan tip doktoru, milyonlari ilgilendiren SGK'dan ne anlar? Liyakat hak getire! Tabii adami tebrik etmek lazim, ilce bashekim yardimciligindan SGK genel mudurlugune roketle gecis yapmis! 1969'da ABD'nin aya inmesinden daha inanilmaz bir haber!
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding