GeriEkonomi 23 trilyon dolar korkusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

23 trilyon dolar korkusu

23 trilyon dolar korkusu
refid:24709254 ilişkili resim dosyası

IMF Çin'de büyümenin kredi ile gerçekleşmeye başladığını belirtti. Çin'in kredilerinin 23 trilyon dolarla milli gelirin yüzde 200'üne tırmandığını hatırlatan IMF "Çin büyük risk alıyor, tüm finansal sistemi tehlikeye atıyor" uyarısında bulundu.

Türkiye'de iç talep ve kredilerle büyüme riskine dikkat çekilirken bu konuda asıl tehlikenin Çin'de olduğu anlaşıldı.

IMF'nin G20 ülkelerindeki dengesizlikleri konu alan son raporunda Çin'in büyümesinin tehlikeli yollardan gerçekleştiği vurgulandı.

Çin'in ekonomideki motorlarını kredilerle döndürmeye başladığını vurgulayan IMF raporunda Çin'deki kredilerin beş yıl içinde 9 trilyon dolardan 23 trilyon dolara çıktığı belirtildi. 23 trilyon dolarlık kredi hacminin Çin ekonomisinin büyüklüğünden yüzde 200 daha yukarda olduğunu belirten IMF Çin'in büyüme için farklı bir yol izlememesi durumunda tüm finansal sistem için büyük tehlike oluşturduğunu yazdı.

Çinli yetkililerden yapılan ekonomiyi soğutma ve reform açıklamalarına rağmen Çin'in büyümesini devam ettirmek için özellikle kamu şirketlerini kullandığı belirtiyor.

YATIRIMLAR DA KREDİLERLE YAPILIYOR
IMF aynı zamanda Çin'de aşırı ve efektif olmayan yatırımlar olduğunu da belirtti. Çin'in yatırım oranı milli gelirinin yüzde 50'sine denk geliyor. Çin bu alanda dünya lideri. Ancak bu yatırım oranının da 23 trilyon dolara ulaşan kredileri tetiklediği tahmin ediliyor. IMF raporunda özellikle devlet kurumlarından sağlanan kredilerin bu yöntemle efektif olmayan yatırımlara aktarıldığı belirtilirken geniş bir reform paketine ihtiyaç duyulduğu yer aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle