GeriEkonomi 23 bin TL’lik The Marmara Danimarka’yı karıştırdı, Başkan ‘Mevkiye uygun’ gördü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

23 bin TL’lik The Marmara Danimarka’yı karıştırdı, Başkan ‘Mevkiye uygun’ gördü

23 bin TL’lik The Marmara Danimarka’yı karıştırdı, Başkan ‘Mevkiye uygun’ gördü
refid:14756898 ilişkili resim dosyası

Danimarka Merkez Bankası Başkanı (Guvernör) Niels Bernstein’in, İstanbul’da geçen sonbaharda gerçekleşen Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası toplantıları sırasında İstanbul’da 90 bin kron (23 bin 400 TL/14 bin 900 dolar) harcaması tartışmalara yol açtı. Niels Bernstein ise “Temsil ettiğim mevkiye yakışır bir otelde kaldım, zaten oteli de organizatörler tavsiye etti, eşimle gitmem de gayet normal” savunması yaptı.

Toplantılara Danimarka Merkez Bankası’nın diğer direktörlerinden Jens Thomsen ile birlikte katılan Niels Bernstein’in bu seyahate eşi ve çocuklarıyla birlikte çıkması, 5 yıldızlı The Marmara Oteli’nde günlüğü 10 bin Danimarka Kronu’ndan (2 bin 600 lira) kalması tartışılıyor. Oda servisiyle birlikte 3 günlük otel faturasının 50 bin 44 kron olan, uçak ve diğer masraflarıyla birlikte toplam 90 bin kron harcayan, bunu da devlete ödeten Bernstein, kendini savundu.

Toplantıya eşiyle katılmasına ilişkin eleştirilere Bernstein’in yanıtı şöyle oldu: “Türkiye’ye IMF toplantısı için yaptığımız ziyarette ben eşimi de götürdüm, ama Singapur seyahatimde benim eşim yoktu, Jens Thomsen’in eşi vardı. Eşlerimizi de yanımızda götürdüğümüz zaman masrafını devlet karşılıyor. Kaldığımız yerler ise temsil ettiğimiz mevkiye yakışır otel.”

Merkez Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Bjaerre Nielsen, ilk yönetim kurulu toplantısında direktörlerin harcamalarının gündeme alınacağınhı belirterek, direktörlerin, gittikleri ülkede, toplantıları düzenleyen organizatörlerin tavsiye ettikleri otellerde kaldıklarına dikkat çekti.

Krizde lüks seyahat olmaz

DANİMARKA’da iktidar ortakları Liberal Parti ve Muhafazakar Parti, Merkez Bankası Başkanı Niels Berstein’in Parlamento Bütçe Komisyonu’na hesap vermesini istedi. Liberal Parti Ekonomi Sözcüsü Jacob Jensen, “Ekonomik krize rağmen Merkez Bankası Başkanı’nın böyle lüks seyahat yapması doğru değil. Ortaya çıkan rakam çok fazla. Bu nedenle Bernstein’in bütçe komisyonunda, Merkez Bankasıyla ilgili kurallar ve harcama yetkileri hakkında bilgi vermesini istedik” dedi.

Çevre Bakanı da tartışılıyor

DANİMARKA’da bir diğer gündem maddesi de Çevre Bakanı Karen Elleman’ın, bakanlığa getirildikten sonra, televizyon ekranlarında nasıl konuşacağı ve nasıl hareket edeceği konusunda aldığı bir günlük kurs için 50 bin kron ödeme yapması oldu. Bütçe Komisyonu, Başbakan Lars Lökke Rasmussen’den, Karen Elleman’ın harcamaları konusunda komisyona hesap vermesini istedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle