Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Mey İçki'yi alıp sattı, Medical Park'a girdi

Eren GÜLER / GÜNÜN KULİSİ
23 Mart 2013
  Dönüşü çok büyük oldu

  Türkiye'nin en büyük hastaneler grubu olan Medical Park'ın ABD'li Carlyle Group'un elinde bulunan yüzde 40 hissesinin bir başka ABD'li fon olan Texas Pacific Group'a (TPG) satıldığı öğrenildi. Hürriyet'in ulaştığı kaynaklar iki grup arasında prensip anlaşması yapıldığı ve el sıkışıldığını doğrularken, hastane yönetimi ise görüşmelerin halen devam ettiğini açıkladı. TPG 2006 yılında 810 milyon dolara aldığı Mey İçki'yi 2011 yılında 2.1 milyar dolara İngiliz içki devi Diaego'ya satmıştı.

  Medical Park zincirinin kurucusu olan ve halihazırda hastanenin yönetim kurulu başkanlığını yürüten Muharrem Usta, 2006 yılında ilk olarak yüzde 30 hisseyi Sancak Ailesi'ne satmıştı. Bu ortaklığın ardından çok hızlı bir büyüme trendine giren grup 3 yıl içinde 13 hastane ve 2 bin yatağa ulaştı. 2009 yılı sonunda da zincirin yüzde 40 hissesi ABD'nin en büyük üçüncü yatırım fonu olan Carlyle Group'a satıldı. Medicalpark bu iki ortaklığın ardından gelinen noktada 17 hastane ve 2 bin 771 yatağa ulaşarak Türkiye'nin en büyük zinciri oldu.

  SATIŞ SÜRPRİZ DEĞİL

  Medical Park'ın ortaklarından Sancak Ailesi ve Carlyle Group'un bir süredir paylarını satmak istedikleri kulislerde konuşuluyordu. Hatta Medical Park Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta da geçtiğimiz aylarda bunu teyit etmiş ve ortakların paylarının satışı ile ilgili üç ayrı yabancı fon, BC Partners, TPG ve CVC ile görüştüklerini açıklamıştı. Bir süredir devam eden görüşmelerin ardından BC Partners ve CVC masadan kalkarken, tek alıcı olarak TPG kaldı./_np/2036/14172036.gif

  Geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen TPG üst yönetimi ile Medical park arasındaki görüşmelerin de prensip anlaşmasıyla sonuçlandığı ve iki taraf arasında el sıkışıldığı öğrenildi. Ancak ilk başta üç fonla Sancak Ailesi ve ABD'li Carlyle Group'un toplam yüzde 70 hissesi üzerinden başlayan pazarlıklar daha sonra sadece Carlyle Group'a ait yüzde 40 hisse üzerine yoğunlaştı. Dolayısıyla TPG'ye satışın da Medical Park'ın yüzde 40 hissesi ile sınırlı kaldığı belirtiliyor.

  Hastane yönetimi ise konu ile ilgili açıklamasında henüz satışın netleşmediğini, ancak görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

  MEY İÇKİ’NİN TADI TPG’NİN DAMAĞINDA KALDI

  PENTİ VE BAHÇEŞEHİR KOLEJLERİNE DE ORTAK

  Edinilen bilgiye göre, Carlyle Group'un hisse satış gerekçesi kârını realize etmek istemesi. Dünyanın en büyük yatırım fonlarından olan grup şirketlere ortak olduktan belli bir süre sonra hisselerini satıp başka yatırımlara yöneliyor. Carlyle geçtiğimiz günlerde Türkiye'de çorap ve iç giyim sektörünün önde gelen firmalarından Penti'nin yüzde 30 hissesini satın almıştı. Grup 2012 yılının başında da Bahçeşehir Kolejleri’nin yüzde 48’ini portföyüne katmıştı.

  Medicalpark'ın yeni ortağı TPG de Türkiye'ye yabancı bir fon değil. TPG 2006 yılında 810 milyon dolara aldığı Mey İçki'yi 2011 yılında 2.1  milyar dolara İngiliz içki devi Diaego'ya satmıştı. TPG yönetimi, bu satışın ardından Türkiye'yi bırakmayacaklarını ve yatırımlara devam edeceklerini açıklamışlardı.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  sağlık sektöründe ülkemizin yabancı yatırımcıları çekmesi istikrarın bir göstergesi , dahada iyi olması için devletin özel sektörü desteklemesi ve devlet hastaneleri ile özel hastaneler arasında devam eden haksız rekabete bir denge getirmesi gerekir. çocuk doktoru dr. Ercüment Sönmez Güdücüoğlu
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/03/2013 - 9:41
  ADALETLI KALKINMA POLITIKASININ SONUCU! ICKIYE YAPILAN YATIRIMLARDAN KACIP, PARALI SAGLIK SEKTORUNE KAYDIRILAN YERLI-YABANCI YATIRIMLAR... HAYDI DIYELIM ICKI ZARARLI, PEKI SAGLIK SEKTORUNDE BU KADAR ISTAH KABARTICI GELIR NEYI ANLATIYOR? HANI SOSYAL SAGLIK POLITIKASI?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/03/2013 - 9:37
  içki yasaklanıyor olsa adamlar 3 katına satabilirler mi düz adam nurettin? bide demokrasi falan demiş ya
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/03/2013 - 9:35
  Demokrasinin Türk tarifi ki zannediyorum dünyada böyle tanım yok; Rahat içmek ve rahat cinsellik..İçki konusundada zannediyorum 2002 den daha ilerdeyiz zannediyorum,sizin sarhoş olmak için içmenize gerek yok ...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/03/2013 - 9:15
  810 milyon dolara alıp 2.1 milyar dolara satılmış iyiymiş valla oh ne güzel ticaret
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/03/2013 - 9:15
  Durmak yok. Uyumaya devam. Sizler bizler uyudukça satmak da çok kolay.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding