Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Ehliyet ve plakada çip dönemi başlıyor

Aysel ALP/ANKARA
5 Mart 2013
  Ehliyet ve plakada çip dönemi başlıyor

  Trafikte yeni dönem. Riskli sürücünün sigorta primi artacak. Kırmızı ışıkta geçen, alkollü araç kullanan, aşırı hız yapan, emniyet kemeri takmayan sürücünün sigorta primi yükselecek. Yaklaşık 24 milyon sürücü belgesi ile 17 milyon araç plakasına ise çip takılacak. Böylece kayıtlı tüm araçlar tek bir merkezden an be an takip edilebilecek.

   
  ayalp@hurriyet.com.tr
   
   Emniyet Genel Müdürlüğü, gelişmiş ülkelere göre yüksek seyreden trafik kazalarını en aza indirmenin yollarını arıyor. 10 yıllık eylem planı çerçevesinde Trafik Kanunu'nda önemli değişikliklere hazırlanırken, yeni dönemde 'riskli sürücü' kavramı ile çipli plakalar ve sürücü belgeleri üzerinde çalışıyor.

  Trafik Kanununda Değişiklik öngören Yasa Taslağında sürücülerin trafik ihlallerinde polis korkusu yerine 'otokontrolün' öne çıkması planlanıyor. Buna göre Emniyet, sürücülere kesilen tüm ceza verilerini sigorta şirketlerine de açacak. Şirketler, aracın sigorta primini belirlerken sürücünün trafik suçlarından aldığı cezalara bakarak prim miktarını belirleyecek. Her bir ihlalin ayrı puanı olacak. Sürücü de aldığı ceza puanına göre risksiz, riskli, az riskli, yüksek riskli gibi kademelerde değerlendirilerek sigorta primi belirlenecek. 
   
  Bir başka ifadeyle kırmızı ışık ihlali, tehlikeli araç kullanımı, hız aşımı, alkollü araç kullanımı gibi trafik suçları puan esasına göre araç sahibinin sigorta primini belirleyecek. Böylece sürücü hem alkollü araç kullanımı, emniyet kemeri takmama ya da seyir halinde cep telefonu ile konuşma gibi suçlar nedeniyle para cezası öderken hem de sigorta priminin yükselmesi nedeniyle ikinci kez cezalandırılmış olacak.
   
  24 MİLYON EHLİYET, 17 MİLYON ARACA ÇİP TAKILACAK
   
  Taslak ile ayrıca ehliyetler ile araç plakalarının da çipli olması öngörülüyor. Çipli plakaların yanısıra araç ön camlarına da aracın şase numarasının yer aldığı barkodlu etiketler yapıştırılacak. Bu şekilde trafik tescile kayıtlı yaklaşık 17 milyon aracın plakasına çip takılırken, sistem radyo frekansı ile tanımlama teknolojisine göre çalışacak. MOBESE ile otoyollardaki güvenlik kameraları da sisteme dahil edilerek karayollarındaki tüm araçların tek bir merkezden adım adım izlenmesi mümkün olacak.
   
  Özel hayatın gizliliği ilkesi çerçevesinde tartışma yaratması beklenen sistemin uygulanabilmesi için taslağın TBMM'de kabul edilerek yasalaşması gerekiyor. Ancak Emniyet, terör, kaçakçılık, asayiş gibi suçlara karışan kişilerin kısa sürede yakalanması ile ölümlü yaralamalı kazalarla sonuçlanan trafik ihlallerinin en aza indirilmesi için bu düzenlemenin yasalaşması gerektiğini savunuyor.
   
  PLAKALAR SABİTLENECEK

  Çipli plakalar sadece Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından üretilecek. Plakalar da 'sabit' olacak. Yani kişiler, araç alım satımınıda plaka değiştirmek zorunda kalmayacak.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  05/03/2013 - 23:06
  KESİNLİKLE ANAYASAYA AYKIRI BİR HÜRRİYET KISITLAMASI!..FİŞLEMENİN FERİŞTAHI!.. İLGİLİ VE BİLGİLİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN, İPTAL İÇİN GEREKLİ TÜM GİRİŞİMLERİ YAPMALARI ŞART.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  05/03/2013 - 22:09
  FİŞLEMENİN ADI.. ÇİP OLMUŞ.... DEVLET AĞIR VE HANATALLIĞI NASIL DAHA KOLY YOLDAN VATANDAŞIN CEBİNDEKİNİ ALIRIMIN HESABINI YAPMAKTA.... NE İLE... ÇİP TAKILMASI İLE.. BUDA MALİYET DEMEK... HAYDİİİ VER DEVLETE VER.. VER.. 4O YILDIR DEVLETE ÇALIŞIYORUZ... NERDE KALDI SERBEST PİYASA EKONOMİSİ...??
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  05/03/2013 - 21:07
  BENCE ÇİP TAKILMASI UYGULAMASI SON DERECE DOĞRU UYGULAMADIR.DOĞRU DÜZGÜN KURALLARA UYGUN ARAÇ KULLANIMI BU SAYEDE SAĞLANABİLİR.ARACIMIZIN PLAKALARI ÇALINDI.AYNI MODEL MARKA BAŞKA BİR ARACA TAKARAK HIRSIZLIK YAPMIŞLAR.GİŞELERDEN KAÇAK GEÇMİŞLER.CEZA GELDİ.BU UYGULAMA OLSAYDI ÇOKTAN YAKALANIRLARDI.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  05/03/2013 - 20:02
  Kendi ülkemizde bize hayatı zorlaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar, 30 yıldır 40 yıldır 50 yıldır her gelen hükümet aynı şeyi yapıyor..Para lazım** hemen içki sigara akaryakıt zammı ve başka nereden yolarız hesabı..Dışa bağımlılıktan nasıl kurtuluruz,ülkeyi nasıl kalkındırırız diyeceklerine
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  05/03/2013 - 19:25
  Avrupanin dahi denemedigi seylerden büyük bir Finanz Cikari saglayan bu uygulama sadece para tuzagidir..Vatandasin cebindeki paradan baska hicbir anlamida yoktur !
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  05/03/2013 - 18:36
  Aç mı kaldın devlet çiple takip edecekmiş sen kendine ve kendi adamlarına çip tak
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding