Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Şehir içinde hız limiti artırılıyor

1 Mart 2013
  Hız limiti artıyor

  Emniyet Genel Müdürlüğü, şehir içinde hız sınırının arttırılmasına olanak sağlayacak düzenleme yaptı. Düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra UKOME veya il trafik komisyonlarınca karar alınması halinde yerleşim yeri içindeki bölünmüş yollarda hız sınırı 70 kilometreden 80 kilometreye çıkarılabilecek.

  Karayolları Trafik Kanunu, motorlu araçların cins ve kullanma amacına göre sürülebileceği en fazla hız sınırını, şehirler arası çift yönlü karayollarında 90 kilometre, bölünmüş yollarda 110 kilometre, otoyollarda da 120 kilometreyi geçmemek üzere yönetmelikte belirlenmesini ön görüyor.

  Karayolları Trafik Yönetmeliği ile yerleşim yerleri içindeki hız limitleri 50 kilometre olarak belirlenmiş ve Ulaşım Koordinasyon Merkezleri (UKOME) ile il trafik komisyonlarına yerleşim yerleri içindeki hız limitlerini 20 kilometreye kadar artırma yetkisi verilmişti. UKOME ile il trafik komisyonları, birçok şehir içi ana yolda hız sınırını 20 kilometre arttırarak 70 kilometreye çıkarmıştı.

  İSTANBUL'DA BU YOLLARDA HIZ LİMİTİ ARTTIRILDI

  80 KM'YE ÇIKIYOR

  Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Dairesi Başkanlığı, yerleşim yerleri içerisindeki trafik sıkışıklığını azaltmak ve akıcılığı sağlamak amacıyla diğer ülkelerde olduğu gibi şehir içinde bulunan ve şehirler arası yolların standartlarına sahip olan bölünmüş karayollarında hız sınırının arttırılmasına olanak sağlayan düzenleme hazırladı. Düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra UKOME veya il trafik komisyonlarınca karar alınması halinde yerleşim yeri içindeki bölünmüş yollarda hız sınırı 70 kilometreden 80 kilometreye çıkarılabilecek.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  01/03/2013 - 17:38
  DUNYADA BASKA BIR ULKE YOKTUR KI HALKINI KOYDUGU KURALA DEGILDE KURALINI HAKA GORE UYARLASIN. KOYDUGU KURALI UYGULAYAMAYAN BIR YONETIMDEN NE BEKLENIR
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  01/03/2013 - 17:37
  Öncelik ile önüne gelen yere 20-30 km tabelası koymaktan vazgeçmeliler. Hafif viraj, 70KM ile normal o viraja girmek. Bir üstün zekalı çıkıp 30 km tabelası koyuyor oraya. Sonuç, trafik felç. nesyseki Türk aklı 30 KM ile gidilmeyeceğini biliyor orada:) ÖNCE AKILLI USLU İŞARETLEMELER YAPALIM.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  01/03/2013 - 17:01
  kuralmı? kural ne arar la türkiyede
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  01/03/2013 - 16:58
  dünyanın neresinde 80 km hıza izin veriliyor şehir içinde , öyle kurallara uyuyorlarki dünyada trafik kazalarında 2 sıradayız, buda gösteriyor hızın azaltıp çoğalltılmayacağını azaltıp cezaları artıracağımız yerde tam tersini yapıyoruz, anlamak mümkün değil
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  01/03/2013 - 16:44
  sehir ici denilen yerleri gordum otobanda yok oyle genis yol 80 limiti normal
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  01/03/2013 - 16:42
  Her zaman olduğu gibi kötü niyetimizi ön plana çıkartarak, limit arttı diyerek gaz pedalına sonuna kadar basacağız .Biz böyle bir milletiz. Unutmadan öldürdüklerimiz içinde gayet pişkin bir şekilde Allah öyle istedi diyeceğiz utanmadan sıkılmadan.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding