Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Zamanaşımı hesabında önemli açık

13 Şubat 2013
  Sizin hesabınızı da görüyorlar

  Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) zaman aşımına uğramak üzere olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakları sorgulamak üzere hayata geçirdiği internet sitesi büyük bir güvenlik açığına neden oldu. Bu açık nedeniyle herhangi bir kişi, sitede isim ve soyadla yaptığı aramayla toplumun yakından tanıdığı isimler de dahil olmak üzere herkesin hesabında unuttuğu miktara ulaşabiliyor.

  TBB, vatandaşların bankalarda unuttuğu hesapları için “www.zamanasimi.org/tbb” internet sitesini hizmete sunduğunu duyurdu. Bu sitede yapılan basit bir aramayla bankalarda zaman aşımına uğramak üzere olan hesap bilgileri, TBB'nin internet sitesindeki arama motorunda görüntülenip, gerekli işlemlerin yapılmasıyla hesapta unutulan paranın Tasarruf Mevduat Fonu'na devredilmesinin önüne geçiliyordu.

  Bankada hesabı olanlan dikkat

  Ancak sistemdeki sorgulamanın sadece isim ve soyadına dayalı olması bir güvenlik açığını da ortaya çıkardı. Buna göre, açıktan faydalanmak isteyen kötü niyetli şahıslar, sadece belirli bir kişinin isim bilgilerini girerek yaptıkları sorgulamalarda eğer o kişilerin hesaplarında para kalmış ise ona ait banka şubesini, hesap numarasını ve kalan miktarı görebiliyor.


   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  13/02/2013 - 10:33
  Korkulacak birşey yok ortada. "var olan para için yok" diyebiliyorsanız, "o ben değilim" i de pakala söyleyebilirsiniz. Sevgiler.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  13/02/2013 - 10:17
  Bizzat baktım.. Öyle korkulacak kadar birşey değil.. Birde benim gibi 3 aileden birinin kullandığı bir isme sahipseniz, rahat olun.. Alacaklıların aramalarına karşı endişelenmeyin.. Zaten hesabınızdaki var "olan para için yok "diyorsanız, pekala da "o ben değilim" diye de belirtebilirsiniz. Sevgiler
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  13/02/2013 - 9:57
  Şu ülkede doğru düzgün işleyen hangi mekanizma var?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  13/02/2013 - 9:40
  Timur Aksak, bu tur teknik altyapili hizmetlerin bile guvenlik cercevesi ve prosedurleri kamu yonetimi seviyesinde belirlenir veya belirlenmelidir. Yapamiyorlarsa maaşı da hak etmiyorlar demektir.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  13/02/2013 - 9:38
  Birinin Banka hesabını Başklarına Açaklamak KANUNEN SUÇTUR !! Bazıları Suç işlenmesine ONAY veriyorlar !! sUÇ İŞLEMEK mEŞRU MU DUR YANİ ???
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  13/02/2013 - 9:38
  belli rakamların üstünde şubenize başvurun yazıyor,yani rakam görünmüyor ama min.ne kadar dan sonra onu bilmiyorum 50 Tl den sonra olabilir.ama yinede saçmalık... !!!
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding