Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

2013 enflasyon hedefi açıklandı

29 Ocak 2013
  2013 enflasyon hedefi açıklandı

  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2013 yılının ilk enflasyon raporunda orta vadede enflasyonun yüzde 5 seviyesinde dengelelenmesini beklendiğin söyledi. Başçı, enflasyon oranın 2013'te orta noktası yüzde 5.3 olmak üzere yüzde 3.9 ile 6.7 aralığında olmasını beklediklerini söyledi.

  Başçı, 2013 yılı enflasyonun orta noktası yüzde 5,3 olmak üzere yüzde 3,9 ile yüzde 6,7 arasında olacağını tahmin ettiklerini bildirdi. Başçı, 2014 yılı enflasyonu için ise orta noktasının yüzde 4,9 olmak üzere yüzde 3,1 ile yüzde 6,7 arasında olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

  Enflasyon hedeflemesinden vazgeçemeyeceklerini de söyleyen Başçı, 2013 yılında en önemli riskin ekonomi politikaları riski olduğunu belirterek, bunun da genelde gelişmiş ülkelerde görüldüğüne dikkat çekti.

  ÖDÜLÜ FAZLA ABARTMAMAK LAZIM

  Başçı, THE Banker tarafından ‘Dünyanın En iyi Merkez Bankası Başkanı’ seçilmesiyle ilgili aldığı ödüle ilişkin soruya cevap olarak ise, “Ödül konusunu çok fazla abartmamak lazım. Biz enflasyonu yüzde 5'e getirebilirsek, bunun sonucunda da kendiliğinden büyümenin yüzde 5'e doğru hızlandığını görürsek, cari dengenin de yüzde 5 seviyelerine doğru indiğini görürsek o zaman ben memnuniyetle vatandaşlarımızdan tebrikleri kabul edebilirim” dedi.

   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Bigpara.com - Yorumlarınızı Yazınız
  Bu haber hakkında henüz yorum yok. Yorumlarınızı Yazınız.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding