Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Ette fiyat tartışması

Eren GÜLER
20 Ocak 2013
  Ette fiyat tartışması

  Önceki gün hurriyet.com.tr’de yayınlanan, Türkiye’nin et üretiminde ithalatını geride bırakıp, ihracata başlayacağını duyuran haber ette fiyat tartışması başlattı.

  Geçtiğimiz birkaç yılda canlı hayvan ithalatının gündemde olduğu Türkiye’de şimdi de et stoklarındaki aşırı büyümeden dolayı et ihracatına başlanması söz konusu olacak. Türkiye, ilk etapta  Suudi Arabistan’a 5 milyon küçükbaş, 1 milyon da büyükbaş olmak üzere toplam 6 milyon adet canlı hayvan ihraç edecek. Irak’la da 2 milyon damızlık ihracatı için anlaşma imzalanmak üzere. Dört ayrı ülke ile de görüşmeler sürdürüldüğü belirtilirken, iç piyasada da ‘madem hayvan nüfusunda ihracat yapacak kadar artış var, 14 TL düzeyindeki fiyatlar neden düşmüyor’ ya da ‘fiyat düşmüyorsa etbolluğu gerçeği yansıtmıyor’ tartışmaları yapılıyor.

  3 MİLYAR DOLAR İTHALAT

  Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, 2010 yılından önce 9.5 milyon civarında olan büyükbaş hayvan stoğunun da devletin verdiği faizsiz krediler ve teşviklerle sektöre giren yeni yatırımcılkar sayesinde 11.5 milyon seviyesine yükseldiği kaydetti. Türkiye et fiyatlarının aşırı yükselmesi nedeniyle 2010 yılında et ithaline başlamıştı. Aradan geçen dönemde Türkiye’nin bu ithalat için ödediği rakam 3 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde 600 bin büyükbaş kasaplık canlı hayvan ile 2.5 milyon civarında küçükbaş canlı hayvan ve yaklaşık 150 bin ton kırmızı et ithal edildi. Ancak halen Türkiye etin en pahalı olduğu ülkelerden biri.
  Son dönemde ithalatın hızı azalırken, stoklardaki et miktarının ve canlı hayvan sayısının artması üreticileri ihracata yönlendirmeye başladı. Özel sektör şu anda Katar’a ihracat yaparken, bakanlık yetkilileri Irak’tan 2 bin damızlık hayvan talebi geldiği bilgisini verdi. Ayrıca  Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, Tunus ve Cezayir’le de anlaşma aşamasına gelmiş bulunuyor. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye Suudi Arabistan’a teslimatların büyük bölümü Kurban Bayramı döneminde yapılacak.

  Et ithalatı zorlaştı

  NAZİF Karabulut, iç piyasanın daraldığını ve et stoklarının şiştiğini belirterek, “Şu anda depolarda Türkiye’ye yetecek 5 aylık ithal et bulunuyor. Ayrıca üreticinin de elinde ciddi miktarda hayvan var. Arz-talep dengesizliği nedeniyle fiyatlar maliyetlerin altına geriledi” dedi. Bakanlığın son bir haftadan bu yana ithalatı çok zorlaştırdığını ve belge vermediğini iddia eden Karabulut, “Şu anda dışarıdan et getirmek isteyene izin vermiyorlar. Kanunen bir yasaklama yok ama çok zorlaştırdılar. İçerideki stokların tüketilmesi gerekiyor. Depolar etlerle doldu taştı” diye konuştu.

  eguler@hurriyet.com.tr


   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  20/01/2013 - 14:19
  etin fiyati saticiyi daha tatmin etmiyor demekki yakin da kg 50 tl olur bunlar hep uydurmaca et fazlaligi varmi$ yigilmi$ kalmi$ indir yari fiyatina bak 2 günde 1 gr et kaliyormu ama nerde siz hep halki yolun
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  20/01/2013 - 13:14
  Et'in fiyatini arttira arttira, insanlari vejetaryan yaptiniz. Türkiye nin ba$ka Ülkelerle arasi sogudu, onun için kollarinda bu kadar et kalmistir belkide. Kime satsin ? Vatandas a da ucuz a satamaz, ortada kalir böyle...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  20/01/2013 - 11:57
  Etin bolluguna bakmayin.Askari ücretli,ye sorun ayda kac kg.et yiyor.o zaman bilirsin et pahalimi ?ucuzmu?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  20/01/2013 - 10:31
  Bu arz talebi hesap eden, maliyeti hsap eden kimse çıkarttıp konuştursunlar. Etin fiyatı olmu 30 tl maliyetin altındaymış. nerden hesap ediyor bu fiyatı. Eti bıratılar kafayı yiyorlar. Yada halkla dalga geçiyorlar.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  20/01/2013 - 10:24
  DEPOLAR ET DOILMUS .IHRACAAT YAPILACAKMI. VARSIN YAPILSIN. TURK HALKI ET YEMEYI UNUTTUDA ONDAN ETLER YIGILMAYA BASLADI.BECERIYI KENDINIZDE ARAMAYIN.HALKIN YOKSULLUGUNDA ARAYIN.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  20/01/2013 - 10:05
  O kadar bolsa fiyatlar niye artıyor ve halen daha çok yüksek.Bence etin bollaştığı yok.Yeni bir fiyat arttırma bahanesi yaratılmak isteniyor.İhracat yapıldı et azaldı fiyatlar arttı denilecek.Vatandaş soyulmaya devam edilsin.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding