Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Türk ordusuna yüzer dozer geliyor

AA
11 Ocak 2013
  Türk ordusuna yüzer dozer geliyor

  Türk mühendisleri, 4 yıl süren Ar-Ge ve tasarım çalışmaları sonucunda dünyanın ilk zırhlı ve yüzme özelliğine sahip dozerini geliştirdi.

  FNSS Savunma Sistemleri AŞ tarafından geliştirilen ve AZMİM (Amfibi Zırhlı İstihkam İş Makinesi) adı verilen dozer, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin icra edeceği nehir geçiş operasyonları sırasında kıyıların eğim ve yüzeyini uygun hale getirerek amfibi araçların suya giriş ve çıkışlarını kolaylaştıracak.

  TÜRK ORDUSUNDA BİR İLK - FOTO GALERİ

  FNSS Savunma Sistemleri AŞ yetkililerinden alınan bilgiye göre, AZMİM Projesi sözleşmesi, 10 Mart 2009'da FNSS Savunma Sistemleri AŞ ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) arasında imzalanmıştı.

  FNSS'nin Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü projesinden sonra kara araçları sektörünün sözleşmeye bağlanmış ikinci özgün tasarım ve üretim projesi olan AZMİM, TSK'nın icra edeceği nehir geçiş operasyonları sırasında amfibi araçların suya girebilmeleri için kıyı özelliklerinin (eğim, genişlik, toprak sertliği, yüzey düzgünlüğü, vb.) farklı araçların kabiliyetlerine göre uygun hale getirilmesi amacıyla tasarlanan bir sistem. AZMİM, aynı zamanda dünyada zırhlı ve yüzme özelliğine sahip tek istihkam dozeri.



  Hareket ve operasyon kabiliyetini artıracak

  FNSS yetkilileri, silahlı kuvvetlerin icra edeceği nehir geçiş operasyonları sırasında amfibi araçların nehre giriş ve çıkışı için uygun kıyıların bulunmasının her zaman mümkün olmadığını belirterek, amfibi harekat yapılabilecek bölgelerin seçiminde esnek olabilmenin ordunun hareket ve operasyon kabiliyetinin artırılması açısından kritik önem arz ettiğini kaydetti.

  Amfibi araçların suya girebilmeleri için kıyı özelliklerinin farklı araçların kabiliyetlerine göre uygun hale getirilmesi gerektiğini ifade eden yetkililer, bu amaçla kullanılabilen standart askeri iş makinelerinin bulunduğunu ancak bu araçların yüzme özelliğinin olmadığını kaydettiler. Standart iş makinelerinin hareket bölgesine nakliyesi için diğer taşıyıcı araçlara gerek duyduğunu anlatan yetkililer, şu bilgileri verdi:

  “Bu zafiyetin giderilmesi maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin nehir geçiş operasyonlarında, her iki kıyının da geçişe uygun hale getirilmesini sağlayacak bir amfibi iş makinesi talebi doğmuş ve AZMİM projesi bu şekilde ortaya çıkmıştır. Yurt içi geliştirme modeli olarak açılan ihaleyi FNSS Savunma Sistemleri AŞ kazanmıştır. 15 Haziran 2009'da başlatılan proje, askeri araç geliştirme için çok kısa sayılabilecek bir sürede 12 adet AZMİM aracının, bu araca ait teknik dokümantasyon ve el kitaplarının, yedek parça ve destek donanımının teslimatını kapsamaktadır. AZMİM'de üniversitelerin modelleme ve simülasyon altyapılarından yararlanılmış ve araştırma kurumlarıyla işbirliği yapılmıştır.”

  360 derece yüksek manevra kabiliyeti ile yüzebiliyor

  Zırhlı, paletli ve amfibi özelliği olan AZMİM'in, 1 operatör ve 1 mürettebat ile kullanıldığını belirten yetkililer, bu araç sayesinde küreme, düzleme, taşıma ve kazıma operasyonlarının gerçekleştirilebileceğini bildirdiler.

  AZMİM'de gece ve gündüz kameraları, çok fonksiyonlu LCD ekran, klima gibi modern elektronik sistemler yer alıyor. AZMİM karada saatte 45 kilometre hızla hareket ederken bu sayede hareket bölgesine, taşıyıcıya gerek kalmadan diğer askeri araçlarla beraber gidebiliyor. Araç, üzerinde bulunan iki adet su jeti sayesinde akıntılı sularda 360 derece yüksek manevra kabiliyeti ile yüzebiliyor.

  Yapılan testlerle, AZMİM'in kara mayınlarına ve zırh delici mermilere karşı dayanımı da kanıtlandı. Seri üretim döneminde 2013 yılı sonuna kadar 12 adet AZMİM'in üretimi, kabul ve kontrol testleri tamamlanacak.

   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  12/01/2013 - 2:05
  Birisi cikmis Urfa'da 130 ögrenciden bahsetmis öteki düsman nehirde mi demis digeri Göktürk uydusuna laf etmis öbürü PKK'yi yok edemedin demis kimi de bu ABD'nin para tuzagi demis. Hayret ilk defa biri LAIKLIK ve CUMHURIYET dememis :)
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  12/01/2013 - 2:05
  Haberde "dünyanın ilk paletli, zırhlı, amfibi dozeri" deniyor. Eğer dünyanın ilk paletli, zırhlı, amfibi inşaat aracını yaptıysak saçma bir şey yapmışız. Eğer bu bir savaş aracıysa ilk değil. Mesela T-37 tankı var. Paletli, zırhlı, amfibi tank. 1933'te, yani tam 80 yıl önce Ruslar yaptı...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  12/01/2013 - 1:25
  Gariban abi adli yorumcu sen TUBITAK veya TAI'nin hangi departmaninda calisiyorsun?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  12/01/2013 - 1:25
  teknolojide 50 yıl gerideyiz 1.dünya savaşında yapılan uçakları bile yapmıyoruz .türkiye özelleştirmelerden elde ettiği gelir ile yüksek teknonoji şirketi satın almalıydı sony toshiba amd gibi 19 yılda cep telefonuna 25 milyar dolar para harcadık özelleştirmeden gelen para cep telefonuna gitti.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  12/01/2013 - 1:14
  Elinde F 16 dahil bir dünya silahımız var PKK ile basedemiyoruz. Bunların parasını siz biz odeyecegiz. ABD para kazanacak. Artık uyanın yahu
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  12/01/2013 - 1:11
  Tek kelimeyle harika,Durmak yok yola devam canim ulkem
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding