Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

'Sultan ecem'in hedefi dünya pazarı

AA
3 Ocak 2013
  'Sultan ecem'in hedefi dünya pazarı

  Özel sektöre ait ilk yerli ıslah patates tohumu “Sultan Ecem”, dünya pazarına çıkmaya hazırlanıyor.

  Nevşehir Anka-Meijer Tohumculuk Genel Müdürü Nejmi İnan,  yaptığı açıklamada, Türkiye'de özel sektöre ait ilk yerli patates tohumunun üretim iznini aldıklarını bildirdi.

  Tohumun lider yemeklik çeşit olmasından dolayı Türkiye ve dünyadan talep beklediklerini belirten İnan, “Patates tohumunda kendine yeten bir ülke olma konusunda çok önemli bir adım attık. Önümüzdeki yıl üretim izni için müracaat edeceğimiz yeni ıslah çeşitlerimizle bunu daha da çeşitlendireceğiz” diye konuştu.

  Islah çalışmalarını öz kaynaklarıyla yaptığını ifade eden İnan, yeni çeşitlerin geliştirilmesi için Ar-Ge'ye ve ıslah programına büyük önem verdiklerini bildirdi.

  İnan, projeyi geliştirmek ve hızlandırmak amacıyla devlet desteğine ihtiyaç duyduklarını anlatarak, “Patates üretiminde Çin, ABD, Rusya ve Almanya ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye ise patates üretiminde dünyada 13. sırada. Dünyadaki yıllık patates üretimi yaklaşık 350 milyon ton, bunun 4,5 milyon tonu Türkiye'de üretiliyor. Tohumluk üretim, pazarlama ve çeşitliliği açısından ise Hollanda ilk sırada yer alıyor” diye konuştu.

  Sertifikalı tohum kullanımı

  Türkiye'de sertifikalı patates kullanımının artırılması gerektiğini vurgulayan İnan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nı yanlarında hissettiklerini, sertifikalı patates tohumu kullanımının istenen seviyeye gelmesi amacıyla üreticilere verilen desteğin artırılması gerektiğini söyledi.

  İnan, tohumluk üretim alanlarının tespit edilmesi gerektiğini kaydederek, üretici firmalara verilen desteklerin artırılmasının hızlı gelişimi teşvik edeceğini dile getirdi.

  Sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaşmasıyla hastalıkların önüne geçildiğine dikkati çeken İnan, ihracatın önündeki en önemli engellerden birinin de kalkacağını sözlerine ekledi.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  03/01/2013 - 11:20
  Bu patates nasıldır bilmem ama bildiğim bir şey varsa en güzel patates Ödemiş'in sarı patatesidir,o da her yerde bulunmuyor.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding