Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Yerli tramvay 'İpekböceği' raya indi

AA
28 Aralık 2012
  Yerli tramvay raya indi

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, üretim çalışmaları devam eden ilk yerli tramvay “İpekböceği”nin raya indiğini belirterek, “Hayallerimiz gerçek oldu. Bursa'da üretilen tramvay artık raylarda” dedi.

  Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, belediye öncülüğünde Bursa'da üretilen ve “İpekböceği” görünümlü olarak tasarımı yapılan ilk yerli tramvay, Burulaş atölyesine getirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de tramvayda test sürüşü yaptı.

  İŞTE YERLİ TRAMVAYIN İLK FOTOĞRAFLARI

  Altepe, Bursa'nın adını dünya çapında duyuracak ciddi bir başarıya imza attığını ifade ederek, “Seçim sürecinde verdiğimiz sözü tuttuk ve Bursalı sanayicilerimizle ilk yerli tramvayı ürettik. Hayallerimiz gerçek oldu. Bursa'da üretilen tramvay artık raylarda” diye konuştu.

  Bursa sanayisinin üretim hedefinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Altepe, “İpekböceği raya indi. Bursa ve Türkiye için çok önemli bir durum. Bugüne kadar çok büyük paralarla yurt dışından satın aldığımız araçlar artık Bursa'da üretilecek. Bu ilk yerli aracın tüm mekanik, elektronik ve yönetim sistemi, tümüyle Bursa'nın üretimi. İlk defa kendi patentimizle, kendi markamızla bir aracın üretimini yaptık” dedi.

  Bursa'nın her konuda marka olmasını hedeflediklerini bildiren Altepe, raya indirilen ilk aracın modern, dünya standartlarında ve Avrupa kalitesinin üzerinde bir yapıda dizayn edildiğini söyledi.

  Altepe, araçların üretimine devam edildiğini de belirterek, “Hedefimiz, bu araçların yurt dışında da satılması ve trilyonların Türkiye'nin kasasına girmesidir. Seçim sürecinde verdiğimiz sözü tuttuk, görevimizi yerine getirmenin gururunu ve heyecanını yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

  İtalyan ve Alman mühendislerin de kontrol ettiği ilk yerli vagonun test sürüşlerinin başladığını anlatan Altepe, şunları kaydetti:

  “Bursa, büyük bir hamle yaptı. Dünya markalarının bundan böyle Bursa'da üretim yapmasını hedefliyoruz. Taşeron değil, marka üretim yapalım istiyoruz. Bu araç sadece Bursa'nın değil, Türkiye'nin gururu oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bursa ziyaretinde ilk yerli aracın sürüşünü de gerçekleştireceğiz.”

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  28/12/2012 - 19:04
  - lerinin yanıbaşından 40 tonluk bu canavarı minimize edilmiş bir titreşimle nasıl geçireceksiniz de o yapılar bundan sonra da tahribat görmeden dimdik ayakta kalacak ? Yeşil Bursa ünvanını bu projeyle hiç ettiğiniz de gözden kaçmıyor! Trafik desen felç! Yapın bunu ama Bursa için uygun değil !!!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  28/12/2012 - 19:02
  Böyle bir şeyi üretmek harikulade! Gerçekten de takdir edilesi bir proje yaptınız sayın başkan elinize sağlık. (Bu yorum naci y.'nin egosuna ithafen yazılmıştır.) Şimdi gelelim asıl gerçeklere... Üretim konusu gerçekten başarılı bunda sıkıntı yok. Ama yarım asırlık köprü ayaklarının ve bina temel -
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  28/12/2012 - 14:46
  evet patrona halilin torunları olumsuz mesajlarınızı bekliyoruz.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding