Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Denizde sarıkanat markette levrek

Ömür KIRBAŞLI
21 Aralık 2012
  Bildiğimiz sarıkanat levrek oldu

  Haziran 2011’de alınan kararla avlanması yasaklanan defne yaprağı, çinakop ve sarıkanat tezgâhlarda rahatça satılıyor. Bazı market zincirleri satışa sunduğu sarıkanatı kasa fişine ‘deniz levreği’ olarak yansıtıyor.

  TARIM, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Su Ürünleri İstişare Kurulu tarafından Haziran 2011’de alınan kararla avlanması yasaklanan defne yaprağı, çinakop ve sarıkanat tezgahlarda rahatça satılıyor.

  Kimi balıkçılar açık açık tezgâhtaki avlanması yasak olan balığın üzerine gerçek isimlerini ve fiyatını yazıyor. Kimisi de diğer balıkların üzerinde isimleri yazarken avlanması yasak olan balıkların üzerinde hiç bir etiket koymuyor. Türkiye’nin önde gelen zincir marketleri de çözümü bulmuş. Çinakop ya da sarıkanat aldığınızda fişine bakıyorsunuz ‘Deniz levreği’ yazıyor. Böylece yasak da delinmiş oluyor.

  GEÇEN YIL YASAKLANDI

  Geçen yıl çok tartışıldıktan sonra Tarım Bakanlığı tarafından avlanması yasaklanan sarıkanat, çinekop ve boyu 20 santimetreden küçük lüfer küçük büyük bir çok balıkçıda rahatça satılırken büyük zincir marketlerin de tezgahlarını süslüyor. Yasağa aldırış etmeyen marketlerin balık reyonundaki görevli balıkları müşterine satarken ‘sarıkanat’ı, çinakop’u bu fiyata bulamazsınız diyor. Yasaktan haberdar olmayan ya da yasağa takmayan müşteri de balığı satın alıyor. Ancak aldığı balığın fişine baktığında çinekop ya da sarıkanat yerine ‘Deniz Levreği’ ya da ‘Deniz Çipura’ gibi farklı bir balık ismi yazıyor. Balık reyonundaki görevli “aslında fiyat aynı” dese de bu yöntem marketlerin yasağı delme modeli olmuş.     

  BOĞAZ’IN EFENDİSİ

  ‘Boğaz’ın efendisi’ olarak tabir edilen lüfer balığının neslinin tükenmesinden endişe edildiği için Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı uzun süren tartışmalar sonucunda geçtiğimiz yıl balık sezonunun açıldığı 1 Eylül itibarİyle Lüfer ailesinin en küçük üyesi ‘defne yaprağı’nın yanı sıra 14 cm’lik çinakop, 16 cm’lik sarıkanat ve 20 santimetreden küçük Lüfer balığının avlanması ve satışını yasakladı.

  778 LİRA CEZASI VAR

  İstanbul İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri İstanbul Su Ürünleri Hali Müdürlüğü’ndeki denetimlerde yavru balık yakalayan balıkçılara 778 lira para ceza kesiyor. Yavru balıklara el konuluyor ve Milli Emlak Müdürlüğü yetkililerine teslim ediliyor. Bir defa avlanması yasak ürünle yakalanan balıkçı, yavru balık avlamaya devam ettiği takdirde cezası katlanarak artıyor.

  174 ihbar hattı

  TEZGÂHTA av yasağı kapsamında olan yavru balıkların görülmesi durumunda bakanlık Alo 174 numaralı ihbar hattını devreye soktu. Bu sayede yavru balık avlayanlar yetkililere bildirilebiliyor.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  21/12/2012 - 20:53
  Geçen gün çok bilinen bir marketler zincirinden Lüfer almak istedim. Tezgaha gittiğimde baktımki sarı kanat'ın üzerine lüfer diye yazıp etiket koymuşlar. Bunun nedenini sorduğumda görevli tabiki kaçamak cevaplar verdi. Şimdi anlıyorumki balık baştan kokmuş.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  21/12/2012 - 11:43
  DENİZ MAHSÜLLERİNİ ÇOK İYİ KORUMAMIZ GEREKİR. RESMİ KURUMLAR DİKKATLİ OLMALI KORUMALI.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  21/12/2012 - 10:52
  Adı üstünde Balık bu Yersen...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  21/12/2012 - 10:44
  Balık bitti biz halen önlem alamadık. Bu isin tek çözümü en az bes yıl balık yasağı koyup çiftlik balıkları tuketmemizdir. Balık tutanak teknesine el koyma ve yüksek para cezalaridir. Devletinde balıkçıya bes yıl subanse etmesidir.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  21/12/2012 - 10:28
  cahil insanlara kanun kural falan islemez, turk milleti zeki meki falan degildir, öyle olsaydi kendi koydugu kuralin kendi iyiligi icin oldugunu bilir, ona uyar zengin olurdu.. kural kanun vatandaslar sahip cikarsa kanundur yoksa ulkemizde oldugu gibi kanunlar safsatadan baska bisey degildir...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  21/12/2012 - 10:22
  cinekop baligi koloni ve suruler halinde yasar her turlu oltayla serpme aglariyla trolle ve girgirla avciligi yapilir.su an bogazdan marmaraya akiyor troller bogazdada ve marmarada kacak avliyorlar.bu isin tek suclusu istanbul balik halinin muduru ve haldeki su urunleri gorevlileridir..
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding