Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Yerli keşif uydusu Göktürk 2 uzaya fırlatıldı

Ümit KOZAN/ ANKARA, (DHA) / AA
18 Aralık 2012
  Yerli keşif uydusu Göktürk 2 uzaya fırlatıldı

  TÜRKİYE’nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu Göktürk-2, Çin’deki Jiuquan Fırlatma Üssü’nden uzaya gönderildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da fırlatılma olayını canlı olarak TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün ODTÜ yerleşkesinden izledi. Göktürk-2'den ilk sinyal saat 19.39'da alındı.

  TÜBİTAK Uzay’ın ODTÜ yerleşkesindeki canlı olarak fırlatılma olayını Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nejdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve ilgililer katıldı. 19 Aralık’ta uzaya gönderilmesi planlanan Göktürk-2, Çin’deki olumsuz hava şartlarından dolayı uzay yolculuğuna bir gün önce başladı.

  İŞTE O TARİHİ ANLAR / FOTO GALERİ

  İŞTE GÖKTÜRK-2 BÖYLE FIRLATILDI / WEB TV

  GÖKTÜRK-2 YÖRÜNGEDE / WEB TV

  TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) ve TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından üretilen ve 2,5 metre çözünürlüğe sahip Göktürk-2, Türkiye saatiyle 18.12’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin Gansu Eyaleti’ndeki Jiuquan Uzay Fırlatma Merkezi’nden uzay yolculuğuna başladı.

  Fırlatma anını canlı olarak yayınla Ankara ODTÜ yerleşkesindeki TÜBİTAK UZAY’da düzenlenen törende izleyen TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan ve beraberindekilerin heyecanları dikkati çekti. Başbakan Erdoğan, fırlatma anında, ’Ya Alah Bismillah’ diyerek besmele çektikten sonra salonda bulunanlar bu anı alkışladı.
  TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Tamer Beşer, uzaya gönderilen Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü ilk gözlem uydusu Göktürk-2'den ilk sinyalin saat 19.39'da Norveç Trömso'dan alındığını açıkladı.

  Beşer, yaptığı açıklamada, Göktürk-2 uydusunun bugün saat 18.25'te yörüngeye yerleşmesinin ardından, 19.39'da uydunun ilk sinyalinin de başarılı şekilde alındığını ve uydu ile Yer arasındaki iletişimin sağlıklı şekilde kurulduğunu ifade etti.

  Hayali gerçeğe dönüştürdük
  Başbakan Erdoğan, fırlatma anından sonra yaptığı konuşmada, "Bundan önce yabancı hayranlığı olan öz güvensiz nesiller yetiştirilmek istendi. Ezik nesiller yetiştirilmek istendi. Göktürk-2 uydusu ise azimli ve özgüvenli Türkiye’nin olduğunu gösterdi. Biz bir hayali, plana ve projeye dönüştürdük. Bu hayal şimdi uzayda" diye konuştu.
  Detayı için tıklayınız

  Uydunun çalıştığına dair testlerin de başarıyla kontrol edildiğini anlatan Beşer, bundan sonra uydunun panellerinin de yarın sabah açılacağını ve normal işlevlerine başlayacağını söyledi.

  Testler tamamlandıktan sonra yarın Göktürk-2'nin uzaydan yollayacağı ilk görüntüleri almayı hedeflediklerini bildiren Beşer, “Bu tümüyle ekibin tercihi olacak. Görüntü alımından önce belki biraz daha testlere devam edebiliriz. Ancak Göktürk-2'den görüntü alabilecek durumdayız” diye konuştu.

  İlk görüntünün alınmasının önemine işaret eden Beşer, böylece uydunun görevini yerine getirmeye başlayacağını kaydetti. Beşer, uydunun ilk görüntülerini henüz karar vermemelerine rağmen Türkiye'den almasını planladıklarını belirtti. Uydunun fırlatma işleminin Çin'de yapıldığını anımsatan Beşer, “Fırlatma, başından sonuna kadar Türk ekip tarafından planlandı. Bu çok önemli” ifadelerini kullandı.

  İŞTE FIRLATMA ANININ BÖYLE İZLEDİLER

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/12/2012 - 1:25
  NE ZAMAN KI UYDUNU KENDIN YAPAR, KENDIN ATARSIN,,, O ZAMAN Bi$EY YAPTIM DERSIN.. SOMALi'DE PARAYI BASTIRSA BIRILERI ONLAR ICIN UYDU FIRLATIR..!!!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/12/2012 - 0:49
  Ingiltere'nin Skynet 1,2,3,4,5 askeri uydularinin sadece 4. ve 5. modelleri Ingiltere'de uretildi. Ustelik 5. model de Fransiz asilli bir firma tarafindan yapildi. Butun Skynet uydulari ya Amerikan ya da Fransizlar tarafindan firlatildi. Gokturk 2 muhtesem bir basari degil, ama kucumsenmemeli.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/12/2012 - 0:41
  emeklemeden yürüyn kaç çocuk var? bırakın emeklemeyi bizi 90 yıldır aynı zihniyetle kundaktan çıkarmadınız, açın önümüzüde koşalım artık!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/12/2012 - 2:17
  Hayatımda hep doğruyu, milletimi, ATAMI, Ay'ımı Yıldız'ımı savundum. 25 yaşındayım, bizim nesil uydumuzun fırlatılmasını görmeye mazhar oldu, ülke çocukları bu şerefe nail oldu. Bunu yapanlara teşekkür ederim. Temelini oluşturan ATAM rahat uyu, sana minnetarız. (Başbakan sen de sağol)
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/12/2012 - 1:49
  Her zaman derim Türk insanı hemen unutur diye; Türk sat 1A - Türksat 2 A vs.dahası var.. Belki onlarda yabancı payı fazla olabilir.. Ama daha 20 yıl olmdı göndereli.... Sanki bu çoook büyük başarı gibi anlatıp da siyaset yapmanın anlamı yok... Yapıldıysa birşeyler, bravo.. vıdı vıdı başağrıtmayınız..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/12/2012 - 1:43
  TÜBİTAKIN KURULUŞUNUN 60. YILI 6O YILDIR NERDEYDİNİZ, BAŞBAKAN GELDİ DE BİR İŞE YARAMAYA BAŞLADINIZ
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding