Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Bakanlık 8 firma ve ürünlerini teşhir etti

hurriyet.com.tr / EKONOMİ
19 Kasım 2012
  Bakanlık 8 firma ve ürünlerini teşhir etti

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıdada taklit ve karışım yaparak, tüketiciyi yanıltan firmalara ilişkin yeni bir liste yayımladı. Bakanlığın son açıkladığı listede 8 firma ve bu firmaların ürettiği 8 ürün bulunuyor. Gıda takviyeleriyle ilgili yapılan bu operasyonun önemli olduğuna dikkat çeken Hürriyet Gazetesi yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Hürriyet Dünyası'na yaptığı açıklamada, "Bakanlık güzel bir adım attı ancak her biri eczane gibi çalışan aktarlar sorunu öylece duruyor. Bu konuya da acilen el atılmalı" dedi.

  AKTARLAR ECZANE GİBİ ÇALIŞIYOR
  Gıda takviyeleri suistimal edilen bir konu. Özellikle eğitim düzeyi yetersiz olan halk kesiminde. Hem aktarlar tarafından suistimal ediliyor çünkü aktarlar eczane gibi çalışıyor, hem de internet üzerinden yapılan çalışmalarda suistimal var.

  sağlık bakanlığı'nın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ortak işbirliğiyle bu konuya eğilmesi lazım. Suistimali yapanlar belli, firmalar belli, ne ürettikleri belli. Tek yapacakları şey üretim yapılan yerlere teftiş ve inceleme. Alınacak numunelerle inceleme yapmak yeterli olacaktır.

  5 SENEDİR GİTTİĞİMİZ BİR ADIM YOK

  Bir diğer konu da gıda takviyelerinde özellike Avrupa Birliği normlarına uygun üretilmeyen ürünlerin ithallerinin yasaklanması gerekiyor. Çin'nden gelen birçok ilaç var ve bunlar yasaklanmalı. Bir şeyler yapılıyormuş gibi görünüyor ama 5 senedir gittiğimiz bir adım yok. Bunları yapanlar belli. Hastaneleri denetledikleri gibi bunları da denetleyebilirler.
  Bakanlık açıklamasına göre, gıda takviyesi lisansı alan firmalar, verilen iznin dışında bir takım ürünler üretme yoluna gitti.

  İşte Bakanlık açıklamasına göre gıda takviyesinde taklit ve tağşiş yapan o firmalar ve ürünleri:  

  *Nurs Lokman Hekim Bitkisel  Ürünler Merkezi:  Panax Ginsengli Bitkisel  Karışım Kapsül (İlaç Etkin Maddesi)

  *Nurs Lokman  Hekim Gıda Tarım Bitki Botanik  Med.San.Tic.  Ltd.Şti.: Epimedyumlu Bitkisel  Karışım Macun (İlaç Etkin Maddesi)

  *MS İlaç Pazarlama  ve Dış Tic.Şti.:   Maurers Krautergarten  Gıda Takviyesi  (İlaç Etkin Maddesi )

  *ELİT NATURAL  Gıda Kozmetik  San.Tic.Ltd. Şti.: Epimedyumlu Bitkisel  Karışım Macun (İlaç Etkin Maddesi)

  *Veysi Topuz Gıda  Mad. İth.İhr.San.  ve Tic./: Epimedyumlu Bitkisel  Karışım Macun  (İlaç Etkin Maddesi) 

  *Altanea Gıda A.Ş.: Ginseng ve Guaranalı  Limon Aromalı Gazlı  İçecek (İlaç Etkin Maddesi)

  *Can Meşrubat Gıda  Tur. Teks.San. ve  Tic. Ltd.Şti. : Enerji İçeceği           (İlaç Etkin Maddesi)         

  *Can Meşrubat Gıda  Tur. Teks.San. ve  Tic. Ltd.Şti.:  Enerji İçeceği          (İlaç Etkin Maddesi )

  KARGOYLA BAL GETİRTTİM SAHTE ÇIKTI

  PİDEDE DOMUZ, SUCUKTA EŞEK ETİ

   


   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/11/2012 - 23:59
  Sayın Bakana ihbar ediyorum, köylerden ölmüş (inek, dana, koyun vs) hayvanları toplayıp, kıyma yapıp satıyorlar..... Nerede Sayın Bakan biliyormusumuz.... Devletin et sattığı yerlerde, devletten gizleyerek yapıyorlar...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/11/2012 - 23:41
  Nurs Lokmanhekim firmasının üretim tesislerini Tarım Gıda Hayvancılık Adana İl Müdürü daha geçen hafta ziyaret etmiş, üretimi ve tesisleri övmüş, bu olay da televizyondan yayınlanmıştı. Bakan'a mı yoksa Müdür'e mi inanacağız? İstifa mı? Çok safsınız....
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/11/2012 - 23:24
  bu tür vakaların yaşanması çok normal; çünkü devlet yeteri kadar gıda mühendisi istihdam etmiyor. Bakanlık yeteri kadar gıda mühendisi alımı yapmadı sürece bir tür olaylar çok sık yaşanacak.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/11/2012 - 23:08
  Gıda mühendisleri işsiz olan ülkemde insanlar zehirlenmeye mahkumdur.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/11/2012 - 19:22
  benim kayınpeder 100 liraya 6 kavanoz bal almış tv.den. birini bedava verdiler diye sevinerek 3 kavanozu bitirdi bile daha kışa girmeden. eleştirince bize kızdı. "siz ne anlarsınız baldan, reçelinizi yemeye devam edin" diyerek 6 kilo sipariş daha verdi. ayrıca şeker hastası , kaşık kaşık götürüyor.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/11/2012 - 16:08
  İsimlerini açıklamakla olmaz. Bu işleri yapanın: 1) İşyerini kapatacaksın. 2) Çok ağır para cezası vereceksin, toplum sağlığını tehdit ediyorsa, insanları kandırıyorsa mapusluk cezası vereceksin. 3) Usul ve furuu ile dahi olsa asla ticaret, üretim yapamayacak. Sadece denetim altında bir işçi olacak.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding