Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

5 milyon araç sahibi için önemli haber

9 Kasım 2012
  5 milyon araç sahibi için önemli haber

  Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Kurala uymayanlara 500 lira ceza kesilecek. İlgili kural Türkiye'de trafikte bulunan 16 milyon aracın yaklaşık 5 milyonunu ilgilendiriyor.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın hazırladığı "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut, Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Yönetmeliğe göre yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunlu hale getirildi. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlıkça 1 ay artırılabilecek.

  500 LİRA CEZA

  Araçlarda kış lastiği olup olmadığın ilişkin denetimler Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin ilgili birimleri tarafından yapılacak.

  Kış lastiği takmayan araçlara 500 lira ceza kesilecek.

  Yönetmelik, 12 Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe girecek.   

  İKİNCİ EL OTOMOBİL FIRSATLARI İÇİN TIKLAYIN   

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  09/11/2012 - 2:14
  siz siz olun kendinizin ve digerlerinin can güvenligini düsünüyorsaniz siyaseti bir kenara birakin ve kisin cok soguk ve karli olan illerde ilcelerde köylerde muhakkak kis lastigi kullanin hem daha konforlu ve güvenli özelliklerini siralamama gerek yok kullanan bilir tabiiki profilide cok önemli
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  09/11/2012 - 1:04
  60 sene önce yurtdışında uygulanan bir şeyin 2012 de türkiye'de uygulanması ... üstelik 500tl lik bir cezası varmış... insanlık oranına bölersek gidip kar lastiği takmayan kişinin bedeli 3tl 80 kuruşa geliyor gözlerim yaşardı ya
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  09/11/2012 - 0:36
  Biraz gec kalmis bir kanun. Bence kis aylari sert, karli gecen bölgeler de özel araclara da zorunlu olmali. Özel arac yolcu tasiyan aractan daha tehlikeli kar üzerinde kaymada.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  08/11/2012 - 23:29
  Can güvenliği için kış lastiği gerekli.. ama daha neler neler gerekli can güvenliğimiz için.Apartmanlarda olmayan yangın merdivenleri,deprem güvenliği olmayan binalar unutulmamalı..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  08/11/2012 - 22:59
  takdire şayan bir uygulama . hükümetin herhalde beğendiğim 3 uygulamasından biri. teknoloji gelişti lastiklerde gelişti böyle şeyler zorunlu tutulmadıkça yapılmıyor. ticarilerinde bu yasa kapsamında olduğunu umuyorum...
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  08/11/2012 - 22:52
  syn ali yılmaz lastiğin ömrünün ister az kullan ister hiç kullanma üretim tarihinden itibaren 3 yıl olduğundan haberiniz yok sanırım.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding