Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

2012 Nobel Ekonomi Ödülleri sahibini buldu

15 Ekim 2012
  Nobel ekonomi ödülü sahibini buldu

  Nobel ekonomi ödüllerini iki ABD’li ekonomist kazandı. Alvin Roth ve Lloyd Shapley, ‘Dengeli dağıtım ve piyasa modeli uygulamaları teorisi’ (The theory of stable allocations and the practice of market design) çalışmasıyla kazandıkları 1.2 milyon dolarlık ödülü paylaşacaklar.

  İkilinin ekonomik değişkenlerin eşleştirilmesine yönelik çalışmasının organ bağışında bulunanların hastalarla eşleştirilmesi ya da öğrencilerin üniversitelerle eşleştirilmesi gibi alanlarda kullanılabileceği belirtildi. 

  Komite, ekonomistlerin birbirinden bağımsız çalıştıklarını ancak çalışmanın başarısının Shapley’in teorik sonuçlarının Roth’un pratikte elde bilgilerle birleşmesi sonucu ortaya çıktığını açıkladı.  

  İsviçre Kraliyet Bilim Akademisi tarafından verilen ödül 1968 yılında verilmeye başlandı. Asıl adı Alfred Nobel Anısına İktisadi Bilimlerde İsveç Merkez Bankası Ödülü olan ekonomi ödülü, Alfred Nobel'in 1895 yılındaki vasiyeti sonrası ödül verilmeye başlanan branşlar arasında yer almıyor.


   

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  15/10/2012 - 18:04
  Nobel ekonomi ödülü,asgari ücretle geçinen Türk insanına verilmesi lazım.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  15/10/2012 - 18:03
  Nobel ödülünü 'Dengeli dağıtım ve piyasa modeli uygulamalarını'asgari ücretle gerçekleştirip bir ay geçinen Türk insanına vermek lazım.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding