Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Bu tarlalarda elektrik üretilecek

AA
24 Eylül 2012
  Bu bölgede tarlası olan yaşadı

  Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edilen Konya'nın Karapınar ilçesindeki 60 milyon metrekarelik alana kurulacak güneş panellerinin bir metrekaresi, sahibine yılda 120 lira kazandıracak.

  Karapınar'da Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nin kurulması ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı, 8 Eylül 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
  Bu karar uyarınca, çölleşmenin hakim olduğu, tarıma elverişli olmayan 60 milyon metrekarelik bölgede kurulacak tesislerde, güneş enerjisinden elektrik üretilecek.

  “Enerji Vadisi” olarak da nitelendirilen bu alanda, güneş enerjisi paneli ya da rüzgar tribünü üretimi yapacak tesisler kurulabileceği gibi, isteyen firma; ABD'deki Silikon Vadisi'nde olduğu gibi, yenilenebilir enerji teknolojisi üretimini de bu vadide geliştirebilecek.

  Karapınar'a “Güneş enerjisi tarlası” kurmak isteyen firmalara, merkezi Konya'da bulunan Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) bünyesindeki Destek Ofisi de yardımcı oluyor.

  MEVKA Enerji Sorumlusu Mücahit Kınalı,  yaptığı açıklamada, Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nin enerji yatırımıyla ilgilenen firmalar için cazip fırsatlar sunduğunu söyledi.

  Firmalar test çalışmalarına başladı

  Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'ne ilk etapta kurulması planlanan güneş panellerinden yılda yaklaşık 124 GWh elektrik üretilmesinin öngörüldüğünü ifade eden Kınalı, şunları kaydetti:

  “Şu ana kadar bölgeye enerji yatırımı yapmak isteyen 2 firma bize başvuruda bulundu. Toplam 5 firma, yatırım mevzuatı gereği Karapınar'da 6 ay sürecek test çalışmalarına başladı. Devlet, buraya yatırım yapacak firmalara 10 yıl elektrik alım garantisi de veriyor. Alım fiyatı ise 0,13 dolar cent/kWsaat... Bir metrekarelik enerji panelinin üreteceği elektriğin yatırımcıya yıllık getirisi yaklaşık 120 lira civarında olacak.

  Tarıma elverişli olmayan bir arazide metrekareden, yatırım giderleri hariç, 120 lira ve üzerinde bir gelir, oldukça karlı bir kazançtır. Bu nedenle çok sayıda firma, Karapınar'a güneş enerjisi santrali kurmak istiyor.”

  Kınalı, Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nin konum itibariyle Türkiye'nin en iyi güneş alan 5 bölgesinden biri olduğunu; burada hazır altyapı üzerine kurulacak toplam yatırımların Türkiye'nin bugünkü elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 8'ini karşılayabileceğini sözlerine ekledi.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  24/09/2012 - 23:32
  Enerjide dışa bağımlı yalanından kurtulalım artık herşey petrol doğalgaz değil rüzgar ve güneş enerjisi yenilenebilir enerji ve çok düşük maliyetli uzun kullanım düşük maliyet ülkem neden bu nimetten fazla fazla faydalanmıyor? büyük şehirlerde çatı yerine güneş enerji panelleri sıcak su bedava olur.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  24/09/2012 - 22:09
  güneş enerji panelleri ithalata dayalı bir ürün vede pahalı.ancak her nedense bu panelleri bu ülkede üretme fikri hiç kimsede uyanmadı.bu sistemler 12 volt vede doğru akım üretirler.en güzel sistem binaların güneş alan kısımlarına fotovoltaik hücrelerle donatmak
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  24/09/2012 - 20:22
  Tamamı ithalata dayalı, son derece pahalı bir üretim şekli. Kendini amorti ettiği zaman büyük olasılıkla verimliliği bitmiş olacak, dolayısıyla yenilenmesi gerekecek. Üretici ülkeler ellerini ovuşturmaya başladı bile. Rüzgar enerjisinin köküne kıran mı girdi? O çok daha düşük maliyetli bir yöntem!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  24/09/2012 - 16:54
  sayın derviş bey santraller kurulurken güneş açılarının en uygun olduğu bölgeye kurulur. o bölgede hem kurak hem çorak olduğu için tarıma elverişsizdir. yer mekan seçiminde sorun yok
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  24/09/2012 - 15:31
  Türkiye'nin enerji ihtiyacının % 8'ini karşılayacakmış. Bu çok önemli bir oran.Bu yatırım gerçekleşirse,bunu diğerleri takip eder.Önemli olan başlanması.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  24/09/2012 - 15:14
  Iyi de, niye Konya Karapinar. Baska yerlerde o kadar atil, corak arazi dururken, niye türkiyenin en verimili topraklarina sahip ovada bu yapiliyor. Enerji elde edecegiz derken tarima bir darbe daha. Hayirli olsun bakalim.
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding