Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Şikâyet yoksa ceza da yok

Mert Temizkan
19 Eylül 2012
  Taktırmayan ceza ödeyecek mi

  Kış aylarının yaklaşmasıyla kalorifer peteklerine takılması gereken ısı ölçerlerle ilgili tartışma da yeniden gündeme taşındı. ISI pay ölçer için yetki alan firmalar her fırsatta “taktırmayana ceza”yı gündeme getiriyor. Oysa kimsenin apartman apartman dolaşıp ceza kesme yetkisi olmadığı gibi ceza için mahkeme kararı gerekiyor.

  Eğer bir apartman sakini ısı pay ölçer takılmadığı için yönetimi dava ederse ancak makheme kararıyla ceza uygulanması söz konusu. Bu, maddi durumu yeni sisteme geçmeye müsait olmayan dar gelirlilerin yaşadığı apartmanlar için büyük önem taşıyor.   

  TÜRKİYE’de enerji tüketimini azaltmak amacıyla mayıs ayından itibaren merkezi sistemle ısınan konutlarda zorunlu olarak devre sokulan “Isı pay ölçer” sisteminde, uygulamayı gerçekleştirecek firmaların kışın yaklaşmasıyla birlikte ceza silahını kullanması, kafaları iyice karıştırdı. 27 uygulayıcı firmadan bazıları daire başına 600 TL ile 1000 TL arasında değişen maliyetlerdeki sistemin konutlara takılmaması durumunda daire sahiplerinin cezalandıracağına dikkat çekiyor. Oysa, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’nda (ENVER) ceza yaptırımıyla ilgili herhangi bir madde yok. Merkezi sistemle ısındıkları halde ısı pay ölçer

   

  taktırmayan konutlara ceza uygulanabilmesi için mahkemelerce alınmış bir karar olması gerekiyor. Bu kararın alınabilmesi için de pay ölçer taktırmak istediği halde apartmanına yeni sistem kurulmayan konut sahiplerinin yönetim aleyhine dava açması gerekiyor. Şu anda açılmış davalardan sonuçlanmış bir örnek bulunmuyor. Yani durup dururken kimsenin apartmana girip dairelerde ısı pay ölçer var mı yok mu kontrol etmesi, olmayana da ceza kesmesi gibi bir durum yok. Sadece bir apartman sakini yasaya vurgu yaparak apartman yönetimi aleyhine dava açarsa ancak o zaman yaptırım devreye giriyor.

  Bakanlığa şikayet edin

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile birlikte ısı pay ölçer sisteminin merkezi sistemle ısınan binalara tatbik edilmesini sağlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na

  Erkan ÇELEBİ - ANALİZ
  Tehdit işe yaramaz teşvik gerekiyor
  Geçtiğimiz Mayıs’tan itibaren merkezi sistemle ısınan binalarda zorunlu olarak uygulamaya giren ısı pay ölçer sistemi, daire başına 600 TL ile 1000 TL arasında değişen maliyetleri de beraberinde getiriyor.

  Kışın yaklaşmasıyla birlikte kabarık doğal gaz faturalarının yanı sıra bir de ısı pay ölçer faturası ödemek istemeyenler sistemi konutlarına takmak istemiyor.

  Cezayla korku salınıyor

  Bu da, merkezi sistemle ısınan 2 milyon binadan ısı pay ölçer taktıranların sayısının sadece 250 bin civarında kalmasına yol açıyor. Böyle olunca da devreye sistemi uygulama yetkisini kapan ve sayıları 27’yi bulan firmalar giriyor. Yasayla ilgili bilinçlendirmenin yeterince yapılmamasını fırsat bilen firma yetkilileri de merkezi sistemle ısınan site ve apartman yöneticilerini ikna etmek için “taktırmazsanız bin 600 TL ceza ödersiniz” tehdidinde bulunuyor. Konut sahiplerini cezayla korkutma yöntemini devreye sokarak, ürünlerini pazarlamayı hedefliyorlar.

  Cazip ödeme olmalı

  Oysa, doğalgaz faturalarında yüzde 30’a varan tasarruf sağlatan bu sistemle ilgili önce bilinçlendirme çalışmalarının yapılması gerekiyor. Bu yapılmadan, bütçelerde ek yük oluşturacak bu sistemi cezayla korkutup, tehditle yaygınlaştırmaya çalışmak, konut sahiplerinde ters tepiyor. Bir yandan bilinçlendirecek kampanyaların başlatılması diğer yandan da daire sahiplerine ek yük oluşturan maliyetlerin de cazip ödeme koşullarıyla karşılanmasına imkan tanıyacak teşvik sistemlerinin devreye sokulması gerekiyor.

   bağlı Enerji Verimliliği Daire Başkanı Murat Bayram, ısı pay ölçer kurulumu ile ilgili şu sana kadar 27 şirketin yetkilendirildiğini söyleyerek, “Bu sayı, bu hafta 29’a ulaşacak. Yasa, merkezi sistemle ısınan binalara ısı pay ölçerlerin zorunlu olarak takılmasını içeriyor. Ancak, bu taktırmayanlar için ceza uygulanacak anlamı taşımıyor. Bırakın firmaları, bakanlıkların bile ceza kesme yetkisi bulunmuyor.

  Bunun için mahkemeden karar çıkması gerekiyor. Bakanlıktan ya da herhangi bir kurumdan şu anda, kapıya gelip, ‘siz sistemi taktırmamışsınız’ diyerek, ceza kesemez. Kanuna herkes uymak zorunda. Bu tarz vakalar yaşandığı taktirde ilgili kişilerin şikayet edilmesi gerekiyor. Sonuçta bu sisteme geçmeme gibi bir lüks yok. Ama şu anda ceza uygulaması da yok” dedi.

  Ceza daire sahiplerine
  Mahkemelerin vereceği ceza kararları büyük ihtimalle maddi olması bekleniyor. Çıkacak olan cezayı sadece bina ya da site yönetimini de kapsamayacak. Ceza, bina yöneticisi ya da site yönetimi üzerinden tüm sakinlere yansıtılacak. Türkiye’de şu anda 2 milyon merkezi ısıtma sistemli bina bulunuyor. Tamamı geçerse 1 yıl öncesine göre yüzde 30 taarruf potansiyeli oluşuyor. Bu da 600 bin binaya denk geliyor. 600 bin binada 2.5 milyon kişinin yaşadığı bir şehir anlamı taşıyor. Bu yolla her yıl bir şehri bedava ısıtma imkanı doğuyor.

  Sistem nasıl çalışıyor

  MERKEZİ sistemle ısınan binalarda bugüne kadar genellikle yakıt bedelleri metrekare üzerinden hesaplanıyordu. Yeni sistemde ise her radyatöre bir pay ölçer takılarak, tüketilen enerji miktarı üzerinden ödenecek yakıt bedeli hesaplanıyor. Sistemin çalışması için binada bulunan tüm kalorifer peteklerine uzaktan okumalı ısı ölçüm ekipmanları ve oda sıcaklığını ayarlanan seviyede sabit tutan özel radyatör vanaları takılıyor. Isı pay ölçer cihazı ise peteğin üzerine monte ediliyor.

  Harcadığın kadar öde

  TÜRKİYE genelinde merkezi sistemle ısınan iki milyonu aşkın bina stoğu bulunurken, ‘ısı pay ölçer’ cihazlı sisteme geçenlerin sayısı 150 bine ancak ulaşıyor. Dönüşümün son günü olarak belirlenen mayıs ayının sıcak havalara denk gelmesinden dolayı çok önemsenmeyen bu sistem, kış aylarının gelip, doğalgaz faturalarının giderek artacak olmasıyla birlikte tekrar gündeme gelecek. Sistem çok kolay bir şekilde binaya kurulabilirken, her dairedeki kalorifer peteği üzerine ya da merkezi kaloriferin üstüne konulacak olan ‘ısı pay ölçer’ cihazı, sisteme geçişin rahat bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor.

  600 TL’den başlıyor

  ISI pay ölçer sistemini uygulamak üzere yetkilendirilmiş şirket sayısı 27’yi buldu. Sistemin kurulumu daire başına 600-1000 TL arasında değişiyor. Bir dairenin yıllık ortalama doğalgaz harcaması 1500 TL’ye ulaşırken, sistemi kullanan dairelerde, aynı konfor seviyesi yakalanarak, doğalgaz faturalarında yüzde 30’a varan tasarruflar sağlanabiliyor. Bu da sistemin kendisini 3 yıl içinde amorti etmesi anlamına geliyor.

  3 yılda amorti ediyor

  · Türkiye’de 2 milyon bina merkezi sistemle ısınıyor.
  · Isı pay ölçer, şu anda 250 bin binada kullanılıyor.
  · Isı pay ölçerin daire başına maliyeti 600-1000 TL arasında değişiyor.
  · Isı pay ölçer sayesinde doğalgaz faturalarından yüzde 30 tasarruf edilebiliyor.
  · Bir dairenin yıllık ortalama doğalgaz masrafı 1500 TL’ye ulaşıyor.
  · Isı pay ölçer uygulayıcısı 27 şirket bulunuyor.
  · Sistem, ortalama 3-3.5 yılda kendisini amorti ediyor.

  Kimse komşusunu mağdur etmeyecek

  ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı Enerji Verimliliği Daire Başkanı Murat Bayram,  ‘komşudan elektrik çalma’ dönemine son vereceklerini belirtti. Bayram, “Eskiden 15 derece minimum sıcaklık zorunluluğu vardı. Komple kapatamıyorlardı. Artık biz bunu her il için farklı bir sistem geliştiriyoruz.Belirlediğimiz değerler altına indiğini tespit ettiğimiz daireler için farklı bir fiyat tarifesi uygulanacak. Kimse komşusunu mağdur edemeyecek” diye konuştu.

   

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/09/2012 - 13:14
  Apartmanlarda sık rastlanıyor ısınamayan daire sahibi kalorifer petetiğini artrabiliyor bizim blokda oldugu gibi yöneticimiz yaptı bu değişim yönetim kurulunda karar alınmadan degiştirilemez yöneticimize pişkin değiştirmeyen eski mevcut kalorifer petegini kullanan yakıttaki farkını neden ödesin?
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/09/2012 - 13:13
  Bu sisteme vereceğiniz para ile izolasyon yaptırın çok daha verimli olur. Ben apartmanda verdiğim aidatı çok buldum kombili eve geçtim. Artık hem istediğim kadar ısınıyorum hemde kimse ile muhattap olmuyorum. Bu tür sistemleri aldatmak çok kolaydır.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/09/2012 - 12:47
  Bu sistemi 2 yıldır kullanıyoruz,yöneticilikte yaptım,komşuların durumunu ve ısınma giderleri hakkında bilgim var.Eğer bir dairede 2 kişi yaşıyor ve bir odada ısınmaya çalışıyorlarsa sobalı evden farkı kalmıyor ve üstteki eskisinden daha çok ödediği halde daha az ısınıyor,ısınma konforu kalmıyor
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/09/2012 - 12:41
  Bu sisteme geçmeyen bloklar ortalama 1500 Tl. yıllık öderken bu sisteme geçip günlük kullanmadığı salonu da kapatan komşumuz 1500 TL nın üstüne çıktı ve istediği gibi ısınamadı.Bunun sebebi alt komşusu çok daha idareli kullanıyor olmasından.Kendi yaktığı da yalıtım olmadığından üste gidiyor.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/09/2012 - 12:36
  Bizim binada; ısınamıyoruz diyen giriş ve son katların ısrarı üzerine bu sisteme 2 yıl önce geçtik.2 yıldır da ısınamıyoruz.Kat aralarında yalıtım yoksa ve alt komşu vanayı kapattıysa yandınız.Siz ne kadar vanayı açarsanız üstünüze yarıyor.Vanayı kapatanın takibi mümkün değil.Yalıtım varsa sorun yok
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  19/09/2012 - 12:03
  ARKADASIN BİRİ AVRUPA BU SİSTEMLE DAHA DUŞUK PARA ODUYOR DİYOR,TAMAMEN YALAN,AVRUPADA BU SİSTEMİ TAKTIRDIK KİMSE ISINAMIYOR AZ ODEYECEĞİM DİYE VANALARI KISTILAR,APARTMANLAR,BLOKLAR,BETONLAR ISINMIYOR,GELEN PARA AYNI,ŞİMDİ KİMSE MEMNUN DEĞİL.SATANLARIN CEBİ DOLAR GÖRÜN BAKIN YASADIK BUNLARI GÖRUN BAK
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding