Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Altın ihracatı 2 milyar doları geçti

Eren Güler / hurriyet.com.tr
31 Ağustos 2012
Altın ihracatı 2 milyar doları geçti

Türkiye'nin en büyük ihracat kalemi haline gelen altında artış devam ediyor. Altın ve kıymetli metaller ihracatı tarihinde ilk kez 2 milyar doları aşarken, ithalat 2 milyar dolara dayandı. Altında en büyük alıcı ise yine değişmedi: İran...

Türkiye İstatistik Kurumu bugün temmuz ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre ihracat geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 8.5 artarak 12.8 milyar dolara ulaştı. Bu yükselişte en büyük pay ise altın ve kıymetli metallar ihracatındaki artış oldu.

Nisan ayında 1.5 milyar dolara ulaşarak sürpriz yapan ve ekonomi gündeminin en önemli konularından biri haline gelen altın ihracatı artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl temmuz ayında sadece 258.7 milyon dolar olan altın ve kıymetli madenler ihracatı, aradan geçen 1 yılda tam yüzde 705 artarak 2 milyar 82 milyon dolara ulaştı.

TEMMUZ’DA İHRACAT ARTTI

/_np/2036/14172036.gif

10 MİLYAR DOLARA GİDİYOR

Türkiye'den yapılan altın ihracatının artmasındaki en önemli sebep İran. İran nisan ayından bu yana Türkiye'den çok büyük oranlarda altın ithal ediyor. Sadece son 4 ayda yapılan Türkiye'den yapılan ithalat 7 milyar dolara dayandı. Yılbaşından bu yana ise Türkiye 8 milyar 855 milyon dolarlık altın sattı.

Türkiye'den İran'a yapılan satış külçe altın şeklinde oluyor. Türkiye'deki firmalar yurtdışından ithal ettiği altını külçe altın olarak İranlı firmalara satıyor. Bu işlem sırasında altın ihracatı patlarken ithalat da aynı şekilde rekor kırıyor.

Ağustos rakamlarına göre 2 milyar 82 milyon dolarlık ihracata karşılık 1 milyar 991 milyon dolarlık ithalat söz konusu. Yani Türkiye'nin bu dış ticaretten kazancı yalnızca 91 milyon dolar. Yılbaşından bu yana oluşan rakamlara bakıldığında ise altın ve kıymetli madenler ithalatı 6.1 milyar dolara ulaştı. 

İRAN ELİNDEKİ STOĞU ARTIRIYOR

Altındaki dış ticaret hareketini değerlendiren Ekonomist Uğur Gürses, İran'ın savaş riskleri ve Ortadoğu'daki gelişmeler nedeniyle mevcut varlıklarını altına döndürdüğünü söyledi. Olası bir sıcak savaş durumunda İran'ın yalnızca altınla ithalat yapabileceğine dikkat çeken Gürses, "Bu nedenle ellerindeki stokları artırıyorlar. Bunu da sınır komşusu olmamız sebebiyle Türkiye üzerinden yapıyorlar" dedi.

Gürses, Türkiye'nin ithal ettiği külçe altınların sınırdan çeşitli yollarla İran'a geçtiğini belirterek, "Sevkiyatın güvenliği çok önemli bir konu. Türkiye bu anlamda İran'ın en büyük şansı. Uzak ülkelerden gemi veya uçakla kendileri getirmeye kalksa bu onlar açısından güvenilir bir yol değil" diye konuştu.

eguler@hurriyet.com.tr

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
31/08/2012 - 20:11
İyi ticaret. yaklaşık yüzde 4,57 kar yapmışız. altın piyasası için iyi bir kar bence. Altın işinde kar marjı düşüktür. Yine de ihracatçıları tebrik etmek gerekir.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
31/08/2012 - 17:46
dışarıdan ithal edip iran a altın satmak:)) sonra ihracat patladı, peki ithalat ne durumda? cari acık yani...
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
31/08/2012 - 16:33
"altürk berg"yanindayiz deken,nerden cikardin herkesin iranin yaninda oldugunu?..sen yaninda olabilirsin,hatta istersen orda yasa kime ne?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
31/08/2012 - 16:36
petrol karsiligi altin ödeniyor..birde buna iranli kadinlarin bizdekiler gibi altin taki hastaligi eklenince ihracat artmazmi?..hangi bati ülkesi TR den altin almis??(bizim esnafin zorla sattigi ,turistlerin bir yüzük,küpe olayini kastetmiyorum)
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
31/08/2012 - 16:16
İran , Kapitalizmi yıkacağını zannediyor belkide bu yüzden Altın biriktiriyor. Muhahahaha
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
31/08/2012 - 15:53
@mahmut yalçın ya arkadaş Halkbankası yurtdışından ithal ettiği altınla İran`dan aldığımız doğalgaz ve petrolün karşılığını ödüyor. buna da ihracat diyor. biz de ne alaka diyoruz. yani ortada ihracat falan yok. akp ihracat rakamlarını şişiriyor, ama her türlü dış ticaret açığı veriyoruz. zarardayız.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding