Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

OGS ve KGS devri kapanıyor

28 Ağustos 2012
OGS ve KGS devri kapanıyor

Otoyol ve köprü geçişlerinde nakit geçişlerden sonra şimdi de KGS devri kapanacak. 8 milyon KGS kartın yerini HGS kartlar alacak. 5 liraya satılacak etiketler, binlerce PTT şubesinden alınabilecek. Büfelerde, marketlerde benzin istasyonlarında doldurulabilecek.

/_np/1347/14171347.jpgİstanbul başta olmak üzere otoyol ve köprü geçişlerinde trafiğin akışını yavaşlatan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) tamamen bitecek. Bunun yerini ‘Hızlı Geçiş Sistemi (HGS)’ alacak. PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan yeni sistemi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tanıtacak.

60 LİRA YERİNE 5 LİRA

HGS, vatandaşın fiyatının yüksek olması nedeniyle fazla ilgi göstermediği Otomatik Geçiş Sisteminin (OGS) yerine geçecek. 5 banka tarafından 40 ila 60 liraya satılan OGS’nin yerini 5 liraya satılan bu etiketler alacak. Cihazın içinde bir çip olacak ve çipe sürücü ve araç bilgileri yüklenecek. PTT şubelerinden alınabilecek olan HGS’ler yine PTT şubeleri başta olmak üzere benzin istasyonları, marketler hatta bakkallar da bile doldurulabilecek.

İlk olarak İzmir’i Aydın ve Çeşme’ye bağlayan otoyollarda test edilen sistemde, 5 liraya alınacak etiketleri arabaların ön camına yapıştırmak yeterli olacak. Kartlar, gişe geçişleri sırasında aracı algılayarak, ücret tahsil edilecek.

Karayollarındaki 600 civarındaki KGS gişeleri HGS'ye dönüşecek. Mevcut OGS gişelerine de HGS etiketlerinin okunabileceği ekipmanlar yerleştirilecek. Türkiye'de yaklaşık 2 milyon 800 bin OGS, 8 milyon da KGS kullanıcısı bulunuyor.

ayalp@hurriyet.com.tr

 

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
29/08/2012 - 11:45
Araba alırken ödediğimiz ÖTV+KDV ile 2. araba alınır, yetmiyor her sene 100 lerce lira MTV veriyoruz. Yetmiyor 1,5 lira olan benzini tüm dünyada fiyatlar düşerken biz 4,60 TLye alıyoruz, yetmiyor yol ve köprü için ücret veriyoruz. BU NASIL DÜZENDİR. İNSAF!!!
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
28/08/2012 - 21:47
8 milyon kullanıcısı olduğu biliniyor(ogs ve kgs). Bu durum yine birilerine yeni bir rant kapısı, eski kartlara ödediğimiz 5tl.lik depozito ücreti ne olacak? yap-işlet-devret şeklinde yapılan bu yollar veya köprülerden para alınmasını bile saçma bulmaktayım. kısacası; "uyumaya devam"...
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
28/08/2012 - 14:44
Kredi kartlarının OGS ve KGS yerine geçecek diye duymuştuk ne oldu...?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
28/08/2012 - 13:22
her şeyi unuttuğumuz gibi bununda unutmuşuz. hani bu OGS ler ücretsiz dağıtılacakti?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
28/08/2012 - 13:06
bize küçükken, ödediğimiz vergilerin yol, köprü, okul olarak geri döneceği söylenirdi. bizim paramızla yapıyorlar biz kullanmak istediğimizdede para alıyorlar.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
28/08/2012 - 12:06
bu kadar yorum var.aranızda hiç mi hukukçu yok.biriniz çıksın da yol göstersin dava açalım desin yarın çağlayan adliyesinde buluşalım desin kaç kişi gelecek acaba.anca boş boş konuşursunuz.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding