Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Kreş parası devletten

Zeynep GÜRCANLI
22 Temmuz 2012
Çalışan anneye kreş müjdesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadın istihdamını arttırmak için devrim gibi bir çalışma hazırlıyor.

Buna göre, çalışan kadınların 0-5 yaş arasındaki çocuklarının kreş parasını devlet üstlenecek. Böylece de kadının çocuklarının bakımı nedeniyle istihdam dışına çıkması, işinden olmasının önüne geçilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, alt yapı çalışmalarının tamamlandığını, en kısa sürede hayata geçirilmesinin planlandığını söyledi.

Çalışma şartı 

Kadınların, devlet tarafından verilecek kreş yardımından yararlanmasının tek şartı olarak çalışmaları aranacak. AÇEV, TÜSİAD, KAGİDER ve Dünya Bankası’nın katkılarıyla hazırlanan proje uyarınca, çalışan kadınlar kreş yardımından faydalanmak için aile ve sosyal politikalar bakanlığına başvuracaklar. Başvurular, bakanlık tarafından oluşturulan Soybis sistemi çerçevesinde, başvuran kişinin gelir düzeyi çerçevesinde değerlendirilecek. Soybis, başvuran kişinin gelir düzeyinin tek bir düğmeye basılarak belirlenmesini sağlayacak. Soybis’in doğru işlemesini sağlamak için TÜBİTAK da devrede. Bir çeşit “gelir-ölçer” olarak nitelendirilebilecek yazılım ile, tek düğmeyle kişinin bilgilerine erişilip, gelir durumu 0 ile 100 puan arasında belirlenecek. Puana göre yardım verilecek.

Yardım ne kadar olacak

BAKAN Yardımcısı Aşkın Asan, AÇEV’in 300 TL’yi önerdiğini, ancak henüz bakanlığın kesin kararı vermediğini söyledi. Asan, “STK’ların hesapları, verilecek yardımın en az yarısının zaten istihdam oluşacağından, vergi olarak devlete döneceğini de gösteriyor. Yani mesela kreş yardımı 300 TL olarak belirlenirse, bunun 150 TL’si zaten devlete dönecek” diye konuştu. Kreş yardımı doğrudan kreşe ödenecek. Planlanan kreş yardımı çerçevesinde artacak kreş ihtiyacı için ise kadın kooperatifleri aracılığıyla mahalle arası kreşler kurulacak.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
22/07/2012 - 12:13
arkadaş ne kadar tuhafsınız biriniz demişki bu zaten bir mecburiyetti ! madem öyleydi neden bugüne kadar yapılmadı hadi onu geçtim yapan adamı neden tebrik ediceğine eleştiriyorsun? biri kreş annenin yerini tutarmı demiş zaten mecbur değilki yollamaya isterse çalışırrr isterse çocuğana bakar.. :))
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
22/07/2012 - 10:47
2 yaşına kadar anne bakacak, sonrasında kreşler. şu anda memurlar zaten böyle yapıyorlar. İşçinin böyle bir fırsatı olmaması zaten eşitsizlik. devrim değil mecburiyeti bu hükumetin. Benim merak ettiğim meclis tatildeyken kim çıkarıyor bu çalışmaları.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
22/07/2012 - 10:41
sanki 5 yaşından sonra çocuk kendine bakabilecek.. hal böyle olunca anneler ya hiç başlamaz yada çocuğu 5 yaşına gelince anne işten gene ayrılır.. bunu bilen iş veren 5 yıllık tecrübeli elemanını kaybetmiş olur..
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
22/07/2012 - 10:18
Bende o zaman şimdi devlete sorarım : Kreşler Annenin yerini tutar mı ?
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding