Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Acil pasaport almanın tek yolu

hurriyet.com.tr / Ekonomi
27 Haziran 2012
ACİL OLARAK ALMANIN İSE TEK YOLU VAR

Çipli pasaportlarda ihale iptali nedeniyle yaşanan sorunlar yurtdışına çıkmak isteyen birçok kişiyi mağdur ediyor. Vatandaşlar aylar geçmesine rağmen pasaportlarını alamıyor. Peki acil işi olanlar ne yapacak? Emniyet bunun için tek bir çözüm sunuyor: Acil başvuru formu...

 

Pasaport almak için iki aya varan bir süre beklemek istemeyen ve acil yurtdışına çıkması gerekenler önce herkes gibi http://www.epasaport.gov.tr adresinden pasaport başvurusu yapıp randevu alıyor. Daha sonra pasaportunu alacağı emniyet müdürlüğüne gidip acil başvuru formunu dolduruyor.

UÇAK BİLETİNİN ASLI GEREKİYOR

Ancak bu formu doldurabilmenin tek şartı, uçak biletinin alınmış olması. Uçak biletinin orjinalini oradaki görevliye gösterenler, formu doldurabiliyor. Form da uçak biletinin fotokopisi ile Ankara'ya gönderiliyor.

Konu ile ilgili bilgi veren emniyet yetkilileri, başvuru sürecinin bu şekilde hızlandığını ve 1 hafta içerisinde pasaportların alınabileceğini belirtiyorlar.

NEDEN SIKINTI YAŞANIYOR?

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün çipli pasaportla için Aralık ayında yaptığı ihaleyi, 10 yıl süre ile 5 milyon adet çipli pasaport üretimi işi karşılığında 7.7 milyon Euroluk teklifle Gemalto kazanmıştı.

Ancak Kamu İhale Kurumu, ilk sıradaki Gemalto ile ikinci sıradaki Arjo Wiggins'in teklif ettiği işletim sisteminin güvenlik zafiyet taşıdığı,dolayısıyla teknik şartnamedeki talepleri yerine getirmediği sonucuna vardı ve teklifleri değerlendirme dışı bıraktı.

Üçüncü sırada bulunan Malezyalı firma da baskıya geçebilmek için Fransız şirketlerin itirazlarının karara bağlanmasını beklemeye başladı. Ancak bu süreç eldeki çipli pasaportların dağıtılmasına devam edildi ve stoklar tükenmeye başladı. Vatandaşların pasaport için bekleme süreleri de iki aya yaklaştı.

Halihazırda yaklaşık 150 bin kişinin pasaport için sırada beklediği belirtiliyor.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/06/2012 - 17:48
Gelimis ulkelerde pasaport basvurunuzu internet uzerinden yapip, iki gun sonra gidip teslim aliyorsunuz. Bizde eziyet. Kasila kasila boburlendikleri edevlet, milletin "Emekli olmama kac gun kaldi acaba" sorusuna cevap aldigi bir arac olmaktan ileri gidemiyor.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/06/2012 - 17:06
Ya bunun pasaport yapamamakla ne alaka var neden yapamasin ki pasaportu turkiye. tamam fransizlara vermesi yanlis olabilir ama en uygun ihaleyi kim veririse o aliyor sonucta Baksaniza bizim miletimiz alismis dolandirmaya Ihaleyi alip yok oluyorlar ...
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/06/2012 - 17:02
Bu millet nasıl olsa koyun. Sesini çıkarmaz. Hüseyin Özdemir arkadaşın dediği gibi bu kadar şeyi dahi yabancılara bırakıyorsak vay halimize. Memlekette ne kalpazanlar var bu işleri yapabilecek düzeyde!! 5 - 10 liraya halederlerdi..
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/06/2012 - 16:43
benim 15 gün oldu başvurum aradım 20 günü buluyor dediler bekliyoruz
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
27/06/2012 - 14:11
ilk ihaleyi alan kazandı kazanacağını, şimdi sıra başka firmada. O bulunmazsa pasaportlar bir kere daha değişir yine başka birileri kazanır kazanacağını. Pasaport basmanın ihalesinde rakam belli bir yere gelince niye ihale biter; PARA aktarılması gereken aktarılmamıştır da ondan.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.