Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Bu yılın ilk 5 ayında İstanbul otellerinin doluluk oranı arttı

AA
26 Haziran 2012
İstanbul otellerinin doluluk oranı arttı

Konaklama Sektörü Veri Analiz ve Değerlendirme Şirketi STR Global Raporu'nun ocak-mayıs dönemi sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı.

Dünya genelinde 145 bin kurum, 45 bin otel ve 5,5 milyon otel odasının performansını takip ederek küresel otel sektörüne enformasyon sağlayan STR Global tarafından sunulan “Star Programı” ile işletmeler günlük, aylık ve yıllık doluluk oranlarını, günlük ortalama oda fiyatı ve gelirlerini analiz ederek geçmişe yönelik performans raporları alabiliyor.

STR Global tarafından ağırlıklı beş yıldızlı ve sisteme üye olan otellerden elde edilen veriler neticesinde İstanbul'da mayıs ayı sonuçlarına göre, Mayıs 2012'de İstanbul otellerinin doluluk oranları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,4 artarak yüzde 80,05 oldu. Aynı dönemdeki günlük satılan oda bedeli ortalama 422,74 lira olarak gerçekleşti. Bu, 2011'e göre yüzde 8,4'lik düşüşü gösterdi.

Toplam oda sayısı üzerinden oda başı elde edilen gelirlerde ise geçen yıla oranla yüzde 4,4'lik bir düşüş yaşandı ve oda başı elde edilen gelir 340,37 lira olarak ölçüldü.

2012 yılbaşından mayıs sonuna kadar geçen sürede ise doluluk oranı yüzde 71,1'e ortalama günlük satılan oda bedeli 341,96 liraya gerilerken, oda başı elde edilen gelir ise 243,09 liraya yükseldi.

yeniçarşım.com - Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok. Yorumlarınızı Yazınız.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.