Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Yimpaş’ta ilk tahsilat yapıldı, mağdurlara ödeme yolu açıldı

Ali DAĞLAR
20 Haziran 2012
Holdingzedeler için büyük umut

Kar payı vaadiyle binlerce gurbetçinin parasını kaptırdığı Yimpaş’tan ilk tahsilat gerçekleşti.

Almanya’da yaşayan H.Ö., 7 yıl önce açtığı davayı kazandı ve 68 bin liralık alacağını 196 bin lira olarak faiziyle birlikte icra yoluyla tahsil etti. Yimpaş’tan ilk tahsilat, patron Dursun Uyar’ın evine hacze gidilmesi üzerine gerçekleşti. Almanya’daki gurbetçilerin avukatlarından Acun Papakçı, benzer şekilde kazandıkları onlarca davanın gerekçeli kararları ulaştıktan sonra milyonlarca liralık alacak için Yimpaş ve patronu Dursun Uyar’ın tüm malvarlığına haciz koyduracaklarını, 1 haftalık yasal sürede ödeme yapılmaması halinde şirketin iflasını isteyeceklerini belirtti. Papakçı, “Yimpaş grubu ve patronu iflasa gidiyor, SPK hâlâ Yimpaş’ın borsada hisseleri işlem görsün diye çaba sarf ediyor, kurum görevini kötüye kullanıyor” dedi.

Yargıtay’dan döndü     

Yimpaş grubu ve patronu Dursun Uyar’dan yıllar sonra ilk tahsilat süreci şöyle gerçekleşti: “Gurbetçi H.Ö., yüksek kâr payı vaadiyle Yimpaş’tan aldığı 68 bin liralık hisse senedi bedelinin tahsili için 12 Mayıs 2005 tarihinde ihtarname çekti. İhtarın sonuç vermemesi üzerine Yimpaş Holding, Yimpaş İhtiyaç Maddeleri A.Ş. ve Dursun Uyar hakkında Aralık 2005’te Yozgat 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme 25 Eylül 2007 tarihinde “kar ve zararda ortaklık gereği paranın geri istenemeyeceği” gerekçesiyle davayı reddetti. H.Ö.’nun avukatı Acun Papakçı bu kararı 10 Ekim 2007 tarihinde temyiz etti. Yargıtay temyiz başvurusunu 17 Kasım 2009 tarihinde reddederek mahkeme kararını onadı. Avukat Papakçı 2 Aralık 2009 tarihinde karar düzeltme talebinde bulundu. Yargıtay 9 Nisan 2010 tarihinde karar düzeltme talebini kabul ederek dosyayı tekrar yargılama için mahkemesine gönderdi.

İlk tahsilat niteliğinde

Yozgat 2. Asliye Hukuk Mahkemesi 18 Ağustos 2011 tarihinde bu kez davayı iki ayrı bilirkişi raporunu gerekçe göstererek kabul etti ve 68 bin lira alacağın davalı iki şirket ve patronu Uyar’dan faiziyle birlikte tahsiline karar verdi. Kararla birlikte 16 Eylül 2011 tarihinde Yimpaş ve Dursun Uyar’a yönelik icra takibi başlatıldı, 15 Aralık 2011 tarihinde malvarlıklarına haciz konuldu. H.Ö.’nün avukatı Papakçı, 12 Kasım 2011 tarihinde Yimpaş ve Uyar hakkında iflas
davası da açtı. Dava ve sonrasında başlayan icra ve iflas sürecinde Yimpaş’ ın merkezi ile yönetim kurulu başkanı Dursun Uyar’ın evine hacze gidildi ve iflas talebinde bulunuldu. 6 Şubat 2012 tarihinde başlatılan icra takibinin durdurulabilmesi için faiziyle birlikte 196 bin lira alacağın 1 haftalık süre içinde icra müdürlüğünde depo edilmesi gerekiyordu. Grup şirketlerinden Aytaç Gıda Yatırım San. ve Tic. A.Ş., icra takibini durdurabilmek için 196 bin lirayı icra müdürlüğü kasasına yatırdı.

 

 

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
19/06/2012 - 23:46
Bu yerler yok paralara haraç mezat satıldı malesef. Yeni ticaret kanunu bu konularda çok önemli bir adım. Şirketin hisselerine el koyulamamasının sebebi SPK'nın şirkete el koyması yoksa alacağı olan şirketlerden alabilirdi.Alttan alttan olanları da kaybeden şirketin başındakilere olacak olan.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
19/06/2012 - 23:26
Son raddede Yimpaş saçmalıyordu zaten 250 mark yatıranın bir yakınını işe almayı taahhüt ediyordu bu zaten şirketi gereksiz işe yaramayan adamlarla doldurdu.İlk girenler zaten yatırdıklarını misli misli kar paylarından almıştı.Ama ana paralarını hala istemekteler.Kısaca Banker olayının tekrarı gibi.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
19/06/2012 - 23:23
Zamanın da SPK bu konuya el atsaydı bu konu bu raddeye gelmeyecekti. Yimpaş'ın istanbul'da çok kıymetli arazileri ve fabrikaları vardı bazıları alacaklılara gitti.Şirket parasıyla şahısların üzerlerine gayrimenkuller alındı. SPK da son raddede el koyunca insanlar yatırdıkları paraları alamadılar.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
19/06/2012 - 23:21
İnsanların mağduriyetlerini gidermesi gerek kanunlar bunun için var. Fakat burda bir durum tespiti yapmak lazım Dursun Uyar'ın başını çektiği bu oluşum öyle bir büyüdü ki bunlar da bu büyümeyi öngöremediler. Halka açık olmayan anonim şirket üzerinden insanlara hisse dağıttılar.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
19/06/2012 - 15:37
Paralarını bu gibi insan ve kuruluşlara kaptıran insanlara hiç mi hiç acımıyorum hatta daha da ileri gidip iyi olmuş da diyebiliyorum zira bankaların o dönemde verdiği faizi az bulan veya cennette yer kaparım diye faizsiz kar ortaklığı dümenine yüksek kar payları ile girenlerin ben nesine acıyım.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.