Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

En küçük hibrit Türkiye’ye dizel fiyatına geliyor 100 km’de 3.1 lt yakıyor

11 Haziran 2012
En küçük hibrit dizel fiyatına geliyor

Dünyada 4 milyon üzerinde satış adedi ile hibrit teknolojisinin lideri olan Toyota, Prius’tan sonra ikinci hibrit modeli Yaris’i Eylül ayında Türkiye’de satışa sunacak.

B sınıfından yer alan Yaris Hybrid ile birlikte Türkiye’de 2 hibrit modeli satan ilk firma olacak Toyota’nın Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, son 3 ayda 200-300 adet Yaris Hybrid satmayı hedeflediklerini. 2013 yılında ise 1000 adetlik satışa ulaşacaklarını söyledi. Bozkurt, Yaris Hybrid’in fiyatının dizel versiyonundan biraz daha pahalı olacağını belirtti. Dizel Yaris’in fiyatı 46 ila 49 bin TL arasında değişiyor.

Sınıfının en çevrecisi

Yaris Hybrid, 100 beygir gücündeki 1.5 litre benzinli motora sahip hibrit sistem ile segmentinin en iyi performans ve yakıt tüketimini sunuyor. 100 kilometrede 3.1 litre şehiriçi yakıt tüketim değerine sahip Yaris Hybrid, 79 g/km CO2 emisyonu ile de binek otomobil pazarının en düşük CO2 emisyon değeri ile çevreciliğini kanıtlıyor. Yeni Yaris’e göre boyu önden 20 mm uzayarak 3 bin 905 mm olan hibrid versiyonunda yeni kompakt pil arka koltuk arkasına yerleştirilerek iç mekan genişliğinden ödün verilmemiş. Yaris Hybrid’in bagaj hacmi, mevcut Yaris’te olduğu gibi, 286 lt iken arka koltukların tamamen yatırıldığı durumdaki maksiumum bagaj hacmi de 768 lt’ye çıkarılabiliyor.

/_np/7192/16917192.jpg

Bakım masrafları düşük

Sadece içten yanmalı motora sahip araçlara oranla Yaris Hybrid, bakım masraflarında da önemli bir fark yaratmaya hazırlanıyor. Hibrit teknolojisi sayesinde Yaris Hybrid’de debriyaj pedalı, debriyaj plakası, vites kutusu, marş motoru, V-kayışı ve triger kayışı bulunmuyor ve böylece bu parçalara ait herhangi bir bakım masrafı oluşmuyor.

2013’te hibrit araçlara vergi desteği gelecektir

ALİ Haydar Bozkurt, Türkiye’de gerek vergilendirmede gerekse açıklamalarda 2 tip araçtan bahsedildiğini belirterek, “Bir konvansiyonel motora sahip araçlar var bir de elektrikli araçlar var. Kimse hibritten bahsetmiyor. Artık 3’ün tip olarak hibritin da tanımı yapılmalı. Otomotiv stratejisinde hibrit araçlar yer alıyor. Bu bağlamda 2014 yılına kadar hibrit araçlara vergi desteğinin verileceğini düşünüyorum. 2013’te büyük ihtimalle bir düzenleme yapılacak.

2. EL TOYOTA FIRSATLARI İÇİN TIKLAYIN

En güncel ikinci el Satılık Araba ilanları Hürriyet Oto'da!
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
11/06/2012 - 12:44
yakıtta dışa bağımlılık hikaye gelirlerin en fazla geldiği kalem dir akaryakıt bırakın masal anlatmayı.Arabalar suyla çalışssa .devlet suyun litresi 10 tl yapar
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
11/06/2012 - 12:08
ilk sene yada 2 sene vergi az olur sonra yakıttaki fark vergi ile kapanır.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
11/06/2012 - 11:56
Yorumlara bakıyorum da bazı arkadaşlar ütopik bir Türkiyede yaşadıklarını sanıyorlar. Bu devlet topraktan, halkından vaz geçer de hiç bir zaman vergiden vaz geçmez. Boşuna vergi indirimi gibi boş hayallere kapılmayın.Motoru hava/su ile çalışsa bile o vergi %1500 eminim ki yine alınır.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
11/06/2012 - 11:38
yüksek vergiler yoluyla halkına benzin satan bir ülkede yaşıyoruz, getirilecek teşvikler sadece göstermelik olacaktır
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
11/06/2012 - 10:14
HİBRİT ARAÇLAR A B SEGMENTİNDE ZORUNLU HALE GETİRİLMELİ DİĞERER SEGMETLERDEDE OLABİLİR.(HAFİF TİCARİ)YOLCU OTOBÜSLERİ YERLİ ÜRETİM YÜZDE SİNE GÖRE VERGİLER SIFIRLANMALI TAM YERLİDE HİÇ BİR VERGİ OLMAMALI ,AKSİNE TEŞVİK VE KREDİ KOLAYLIKLARI SAĞLAMALIYIZ VE DİZEL VE GAZLI HİBRİTLER ÜRETMELİYİZ..
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.