Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

CHP’li kart Milli Piyango’yu hile yapmakla suçladı, İdare ‘hayretle karşılıyoruz’ dedi

Okan KONURALP / ANKARA
2 Haziran 2012
Milli Piyango’yu hile yapmakla suçladı

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın, “Talih oyunlarına müdahale ediliyor. Devir yoluyla ikramiye tutarı yükseltiliyor ve belli gruplara aktarılıyor” iddiasına Milli Piyango İdaresi’nden sert yanıt geldi. İdare, “1939’dan beri binlerce çekiliş yaptık, bir tek usülsüzlük yok’ dedi.

CHP Konya Milletvekili ve TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Atilla Kart’ın, “Milli Piyango İdaresi’nce gerçekleştirilen talih oyunlarına müdahale ediliyor. Devir yoluyla ikramiye tutarı yükseltiliyor ve belli gruplara kazanmışlar gibi aktarılıyor” iddiasına yanıt veren Milli Piyango İdaresi, “1939’dan beri binlerce çekiliş yaptık. Bugüne kadar bir tanesinde bile hile ya da usülsüzlük yapılmadı. İddiaları hayretle karşılıyoruz” diye yanıt verdi. Kart’ın iddiaları Milli Piyango’da çalışan bir kişinin ihbar mektubuna dayanıyor. 

İddialarını TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesiyle Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e de yönelten CHP’li Kart’ı harekete geçiren ihbar mektubunda, “Milli Piyango idarecileriyle hükümet kanadından yetkililer bu paraları istedikleri kişileri aktarıyor” denildi. Çekilişlerin 30 Nisan’dan bu yana naklen yayınlanmadığının da vurgulandığı ihbar mektubunda, “Sürekli devir eden bu oyunlara vatandaşın iştahı artmakta ve adeta hücum edilmektedir. Vatandaşın bu duyguları ve istekleri suistimal edilmekte, bu paralar hükümet eliyle istenilen yere aktarılmaktadır” satırları yer aldı.

Neden yayınlanmıyor

TRT’den 30 Nisan’a kadar canlı yayınlanan Milli Piyango çekilişlerinin neden artık canlı yayınlanmadığını öğrenmek isteyen Kart, “Canlı yayınlanmaması kararı hangi bürokratik ya da siyasi otoritenin talimatıyla gerçekleşmiştir? Sürekli devir yapılması ve kazananlara yönelik olarak gerçek dışı kayıt tutulmasına dair iddialar konusunda bugüne kadar Milli Piyango ya da Bakanlık bünyesinde bir araştırma yapıldı mı? sorularını yöneltti. Kart, “Geçtiğimiz haftalarda Yenimahalle’deki MİT Lojmanları’ndaki büfede oynanan lotoya büyük ikramiye çıkmasıyla iddialarınız arasında bir ilişki var mı?” sorusu üzerine “Kurum, grup ismi vermiyorum. Her nasıl oluyorsa hep o ikramiyeler oralara isabet ediyor. Kamu kurumları dışında odaklar da var” karşılığını verdi.

TRT ile sözleşme bitti anlaşamadık

Milli Piyango İdaresi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi: “Büyük ikramiyeyi kazanan çıkmaması halinde bu ikramiyenin bir sonraki çekilişe aktarıldığı On Numara, Şans Topu ve Sayısal Loto 6/49 oyunlarında, büyük ikramiye bu oyunların kuralları gereği üç çekilişten fazla  devredememektedir. Sadece Süper Loto 6/54 oyununda büyük ikramiye çıkana kadar devir mümkün olmakta, Milli Piyango’da ise hiç devir olmamaktadır. Hal böyleyken, geçmişteki ‘devir’ örneklerini yok sayarak ve ilk defa oluyormuş gibi lanse ederek altında hile arama gayretleri, ülke kalkınmasına kaynak sağlayan İdaremizi derinden yaralamaktadır. Milli Piyango ve sayısal oyun çekilişleri naklen yayın ücretlerinde TRT ile anlaşma sağlanamaması üzerine, 30 Nisan 2012’den itibaren TRT’ce son verildi. Çekilişler Kızılay’daki salonunda, halka açık, noter gözetiminde yapılıyor. Çekilişlerin yayınlanmamasının altında başka nedenler arama gayretleri,  İdaremizce hayret ve şaşkınlıkla karşılanmıştır.”

yeniçarşım.com - Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok. Yorumlarınızı Yazınız.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.