GeriEkonomi 2040’ta ehliyet kalmıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2040’ta ehliyet kalmıyor

2040’ta ehliyet kalmıyor
refid:21538593 ilişkili resim dosyası

Otomotiv endüstrisinde yaşanan teknolojik gelişmeler özellikle 2000’lerin ikinci yarısı ile beraber hayatımızda gözle görülür değişiklikler doğurdu.

Artık daha güvenli, daha verimli ve daha akıllı araçlarla seyahat ederken bu gelişmeler arasında en heyecan veren atılımlardan biri de araçların şöföre ihtiyaç duymadan seyahat edebilmelerine olanak tanıyan otonom sistemler.

Şimdilik park asistanı ve güvenlik sistemleri şeklinde bu teknolojinin başlangıcı olarak nitelendirebileceğimiz örnekler araçlarımızda yer alsa da Amerikan merkezli bir mühendislik enstitüsü olan Electrical and Electronics Engineers (IEEE) bu işin önümüzdeki yıllarda bambaşka bir hal alacağını söylüyor.

Yayınladığı bir raporla 2040 yılında bu teknolojinin kullanıcılar için ehliyetsiz seyahat imkanı sunabilecek kadar gelişeceğini öngören IEEE otonom araçların yüzde 75 gibi yüksek bir pazar payına sahip olacağını ortaya koyuyor.

Teknoloji devi Google’ın geliştirdiği otonom sistemi kullanan bir Toyota Prius şöför olmadan 480 bin kilometrenin üzerinde yol kat ederken, GM’e bağlı Cadillac yetkilileri de yine bu teknolojiye sahip araçların 2020 yılına kadar gerçek anlamda pazara gireceğini ön görmüştü. Bu tarz gelişmeleri düşünürsek IEEE’nin tahminlerinin daha yakın bir gelecekte bile gerçekleşme ihtimali olduğunu söyleyebiliriz.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle