GeriEkonomi 2015’te finans sektörüne yabancılar hakim olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2015’te finans sektörüne yabancılar hakim olacak

2015’te finans sektörüne yabancılar hakim olacak
refid:7572151 ilişkili resim dosyası

Finans Kulüp tarafından yapılan "Avrupa Birliği Katılım Sürecinde Finans Sektörü" başlıklı araştırma, Avrupa Birliği (AB) ile tam üyelik müzakerelerinin tamamlanmasıyla birlikte, Türk finans sisteminde çok hızlı bir büyüme gerçekleşeceğini, rekabet koşullarının şiddetleneceğini ve AB’nin önde gelen bankalarının sistemde iyice hakim duruma geçeceğini ortaya koydu.

20-25 BANKA KALIR: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nden Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel’in başkanlığında hazırlanan araştırma, bankaların bilanço büyüklüklerinin, 2010-2015 arası dönemde çok yüksek rakamlara çıkacağı, sektörde birleşme ve satın almalarla banka sayısının 20-25’e ineceğini öngörüyor. Araştırmada, sigorta sektöründe yabancılaşmanın çok daha hızlanacağı, aracı kurumların ortadan kalkarak tümüyle yatırım bankalarının bu alanda egemen olacağı ve sayısının da 20’li rakamlara ineceği vurgulanıyor.

OTORİTEDEN BEKLENEN: Finans Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Altınok ise raporun sunumu dolayısıyla yaptığı değerlendirmede şöyle dedi: "Bankaların ve sektörde faaliyet gösteren tüm kuruluşların düzenleme, denetim ve gözetiminin tek otorite tarafından yapılması lazım. Şimdiki durumda bankalar üç değişik kurumun denetim ve gözetimine tabi ve dolayısıyla üç kurum için üç değişik üç bilanço hazırlıyorlar. AB ile birlikte bankalar bir de onların müktesebatına göre bilanço çıkaracaklar böylece bilanço sayısı da 4’e çıkacak. Aslında bankacılık ve sigortacılık sektörünün sermaye yapısı itibariyle yabancılaşması bundan 5 yıl evvel başladı. Kamu otoritesinden bu süreçte beklenen müzakere sürecini iyi yöneterek yabancılaşma konusunda ülke menfaatine uygun düzenlemelerin yapılmasını sağlaması olacaktır."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle