GeriEkonomi 2013 merkez bankaları için zor olacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2013 merkez bankaları için zor olacak

2013 merkez bankaları için zor olacak
refid:23374525 ilişkili resim dosyası

Uluslararası düşünce kuruluşu EBES’in (Eurasia Business and Economics Society Avrasya İşletme ve Ekonomi Birliği) onuncusunu düzenlediği uluslararası konferansa katılan ekonomi ve finans profesörleri, dünya ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği’nin yanı sıra, Borsa Istanbul ve Merkez Bankası’nın da destek verdiği konferansta, bilimsel gelişmeler yanında dünya ekonomisinin gündemindeki konular da masaya yatırıldı. EBES'in kurucularından İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, Başkan Yardımcısı Dr. Hakan Danış ve konferans koordinatörü Dr. Ender Demir, konferansın ardından ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamaya göre konferansa katılan ekonomi ve finans alanının önde gelen akademisyen ve uzmanları, son günlerde piyasalarda gözlenen dalgalanmaların dünya ekonomilerindeki düzelmeyi yavaşlatmasından korktuklarını belirttiler. Özellikle Bernanke’nin son açıklamaları her ne kadar FED’in aşırı esnek para politikalarından tamamen vazgeçeceğini göstermese de, konferans katılımcıları bu tür açıklamaların yatırımcıları “çıkış politikası”na (exit strategy) hazırlamaya yönelik olduğunda hem fikirler. Katılımcılara göre, faizlerdeki artış kalıcı fakat şu andaki seviyeler bir süre durağan kalacak. Katılımcıların ortak görüşü, 2013 yılı özellikle merkez bankaları açısından oldukça zor bir yıl olacak.

Uzmanlar, geçen yıl olduğu gibi, Avrupa ekonomisindeki resesyonun bu yılda devam edecek olmasını beklemekle birlikte, Avrupa ve dünya ekonomilerindeki iyileşmenin yavaş da olsa devam edeceğine inanıyorlar. Uzmanlara göre, esas risk son birkaç günde faizlerdeki artışın devam etmesi. Faizlerin bu şekilde artması halinde dünya genelindeki ekonomik iyileşme sekteye uğrayabilir ve yeni yeni kendine gelen bankacılık sektörünü derinden etkileyebilir.

499 AKADEMİSYEN KATILDI

Üç gün süren konferensa 58 ülkeden 499 akademisyen, uzman, bürokrat ve bankacı katıldı. Konferansta ekonomi, finans ve işletme konularında 288 bilimsel çalışma sunulup tartışıldı.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle