GeriEkonomi 2010 daha hareketli olacak biz hazırız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2010 daha hareketli olacak biz hazırız

2010 daha hareketli olacak biz hazırız
refid:13160126 ilişkili resim dosyası

Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grupları Başkanı Hakan Kaplan krizin, tüm kredilerde bir azalmaya neden olduğunu vurgularken, bu daralmanın yıl sonuna doğru azaldığına dikkat çekti.

Beklentilerinin “2010’dan itibaren tüm sektörler için daha hareketli bir ekonominin oluşması” olduğunu söyleyen Kaplan, “Yapı Kredi olarak bu anlamda üzerimize düşeni yapmaya ve KOBİ’lerin dostu olmaya devam edeceğiz” dedi.

YAŞANAN krizin, tüm bankacılık sektörü kredileri için genel anlamda bir azalmaya neden olduğuna dikkat çeken Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grupları Başkanı Hakan Kaplan beklentilerinin şimdilerde azalmaya başlayan daralmanın 2010’da yerini canlanmaya bırakması yönünde olduğunu açıkladı.
Üretim ve büyüme odaklı yaklaşım
Kriz öncesinde en büyük büyümenin özelikle KOBİ kredilerinde yaşandığını hatırlatan Kaplan, şunları söyledi: “2008’in ilk altı ayında yüzde 13’lük büyüme sağlandı. KOBİ kredilerinde 2009 yılının ilk üç çeyrek  verilerine baktığımızda ise 2008 Aralık ayına göre nakdi kredilerde yüzde 10’a varan bir azalma yaşandığını görüyoruz. Yıl sonuna doğru daralmanın yüzde 6’lara inmesini bekliyoruz. 2008 yılında kullandırdıkları KOBİ kredisi tutarı 6.2 milyar TL olduğunu hatırlatırken, “2009 yılında KOBİ bankacılık kredi hacimlerinin yüzde 10 civarı küçüldüğü bir ortamda banka olarak mevcut riskimizi 2008 yılı ile aynı seviye tutmayı hedefliyoruz.”
“Bu yıl tüm sektörlerde ciddi sıkıntılar ve daralmalar yaşanmasının yanında 2010 yılından itibaren tüm sektörler için daha hareketli bir ekonominin oluşacağı yönünde bir beklentimiz var” diyen Kaplan, sözlerine şöyle devam etti: “Önümüzdeki dönemde küresel ekonomik krizin etkilerinin azalmasıyla birlikte finansal çevrelerde, Türkiye’de toplam istihdamın yüzde 77’sini, toplam üretimin ise yüzde 65’ini oluşturan KOBİ’lere yönelik temkinli yaklaşımın yerini, yeniden üretim ve büyüme odaklı bir yaklaşıma bırakacağına inanıyoruz. Yapı Kredi olarak bu anlamda üzerimize düşeni yapmaya ve KOBİ’lerin dostu olmaya devam edeceğiz.”
1400 KOBİ portföy yönetmenimiz var
Türkiye genelinde Yapı Kredi şubelerinde 1400’den fazla KOBİ portföy yönetmeni bulunduğunu belirten Kaplan, sözlerine şöyle devam etti: “Bankamızda 2008 yılında yaklaşık 200 yeni şube açıldı ve tamamında KOBİ müşterilerimiz için bir temsilci bulunuyordu. Önümüzdeki dönemde de bankamızın açacağı şubeler KOBİ müşterilerimiz için temsilci tahsis edecek modeller uygulanmaya devam edecek. Yapı Kredi olarak özellikle farklı kredi ürünleri sunmada yenilikçi çalışmalarımız devam ediyor. KOBİ’lerimizin nakit akışına uygun olarak mevcut esnek ödeme yapımızı da geliştiriyoruz. Hem tüm KOBİ’lere hitap eden, hem de sektörel olarak ayrıcalık sağlayan ürünler çıkarmayı planlıyoruz. KOBİ sektörlerinin ihtiyaçlarını çok yakından takip ediyoruz ve sektörlere yönelik farklı çözüm ve hizmetler getirmeyi de sürdüreceğiz.”

Kayıtlı bir ekonomide daha cesur                    kararlar alabiliriz

KOBİ’lerin en önemli sorunlarının ‘finansmana ulaşmak’ olduğunu vurgulayan Hakan Kaplan, şunları dile getirdi: “Kayıtlı bir ekonomide bankalar olarak daha doğru kredileri ve daha cesur kararları alabiliriz. Bu anlamda bilgilere hızlı ve doğru ulaşmak için girişimlerde bulunulmasını doğru buluyoruz. Kayıtdışılığı yaratan birçok etmen var. Bazı maliyetlerin azaltılmasının uzun vadede avantaj sağlayacağını düşünüyoruz. Teşviklerin artması ve tabana   yayılması için prosedürün azaltılıp ve imkânların genişletilmesi önemli. Garanti fonları ile ilgili atılmış adımların devam etmesi ve daha da geliştirilmesini bekliyoruz.”

1 milyondan  fazla KOBİ’ye ulaştık

HAKAN Kaplan, “KOBİ’lerin sadece bankalar için değil aynı zamanda Türkiye ekonomisi için de çok önemli olduklarını söylememiz gerekiyor. Özel sektördeki şirketlerin yüzde 95’inin oluşturan KOBİ’ler, bankamızın ticari anlamdaki müşterilerinin büyük çoğunluğunu oluşturuyor” derken, şu bilgileri verdi: “Yapı Kredi olarak 2006 yılından bu yana VIP müşteri kategorisinde hizmet verdiğimiz KOBİ müşterilerimiz 1 milyonu aşıyor. Bu müşterilerimizin 500 bini ile aktif olarak çalışıyoruz. Bugüne kadar yapılan tüm çalışmalarla KOBİ’lerin ilk tercihi haline gelen Yapı Kredi olarak kuruluşumuzdan bu yana KOBİ’lere destek olmayı sürdürüyoruz. KOBİ’lere üç değişik başlıkla yaklaşıyoruz: Kaliteli Servis, Doğru Finansman İhtiyacı ve Bilgilendirme. Son dört yıldır KOBİ’lere VIP statüsünde hizmet veriyoruz. 1400 KOBİ portföy yönetmenimiz ile KOBİ müşterilerinin gişe işlemlerini ortalama 4 dakika gibi kısa bir sürede sonuçlandırabiliyoruz. Kredisi olan müşteri adetimiz 150 bin civarında. Ağırlıklı olarak nakit destek, makine donanım, ticari taşıt ve ticari işyeri kredisi kullanılıyor.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle