GeriEkonomi "2009 sanayiciler için kar değil, ar yılı oldu"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"2009 sanayiciler için kar değil, ar yılı oldu"

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer, “2009 yılı biz sanayiciler için kar yılı değil, ar yılı oldu” dedi.

Koçer, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de katıldığı GSO meclis toplantısında, Gaziantep olarak küresel krize karşı her türlü çalışmayı ve tedbiri almaya, sanayiciyi rekabetçi kılacak çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Koçer, şöyle konuştu:
“Ancak yapılan her şeye rağmen, krizin etkileri devam etmekte ve piyasalardaki yaşanan sıkıntılı durum, iyileşme işaretleri geliyor olsa da kendini göstermektedir. Kötü gidişin hız kestiğini, ancak iyileşmenin beklenenden daha uzun olacağını söyleyebiliriz. Üreten insanların haklı endişeleri devam ediyor. Kaybedilen kapasiteleri ve istihdamı göz önüne aldığımızda, üretime verilecek her teşviğin ve atılacak her ekonomik adımın üretime faydası olacak. Hükümetimizin attığı adımları memnuniyetle izlerken, günün şartlarına göre yeni tedbirlerin alınmasını da hala kaçınılmaz.”

Merkez Bankası'nın faiz indirimleri tarihi bir noktada olmasına rağmen hala faizlerinin piyasada istenilen düzeye inmemiş olmasının, üretimin önündeki önemli sıkıntılardan birisi olduğunu ifade eden Koçer, sanayicilerin başta KDV olmak üzere devletten olan alacaklarının ödenmesi konusunda Bakan Şimşek'ten özel destek rica etti.

“HÜKÜMETİN ÜRETİME VERECEĞİ YENİ DESTEĞİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ”

Yeni teşvik paketinin krizin bu aşamasında ne kadar yatırıma dönüşeceğini henüz kestirmenin mümkün olmadığını belirten Koçer, teşvikle ilgili yönetmeliğin netleşmesini istedi. Koçer, şunları kaydetti:
“2009 yılı biz sanayiciler için kar yılı değil, ar yılı olmuş durumda. Mevcut üretimi ve istihdamı korumak temel amacımız. Bunun yanında yeni yatırım yapma şevki henüz ortaya çıkmadı. Herkes üretimini ve istihdamını devam ettirmenin, gününde ödemesini yapabilmenin derdi ve telaşı içinde çalışıyor.”

Piyasadaki vade uyumsuzluklarının, iç talebin canlanmamasının, ödemelerdeki gecikmenin ve ulaşım sıkıntılarının üretimi etkilediğini ifade eden Koçer, şirketlerin döviz kredilerine karşın verdikleri ihracat taahhütlerinin asgari bir yıl ertelenmesini ya da affedilmesini talep etti.
Koçer, “Hükümetimizin ekonomiyi ön planda tutarak alacağı her tedbiri ve üretime vereceği her yeni desteği sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuştu.

Meclis toplantısının ardından, GSO-TOBB-TEPAV Girişimcilik Merkezi, Kredi Garanti Fonu Gaziantep Şubesi, GSO Proje Değerlendirme ve Eğitim Merkezi, Dünya Bankası Gaziantep Bilgi Merkezi'nin açılışı yapıldı.
Bu arada, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ulrich Zachau ve GSO Başkanı Koçer, Dünya Bankası Gaziantep Bilgi Merkezi'ne ilişkin protokolü imzaladılar.

Toplantıya ve açılış törenlerine, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Zachau, Gaziantep Milletvekilleri ile Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, GSO Meclis Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, GTO Başkanı Mehmet Aslan da katıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle